Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • buzmavisi hocam müsait olduğunuzda genel bir değerlendirme yapar mısınız? Ben pazar günü diyarbakır dan yola çıkacağım sivasa durum nasıl olur yollarda

bugün diyarbakırdan elazığa geldim, yollar hiç açılmamış, yalama buz. özellikle maden-sivrice arası virajlarda bir sürü araç kontrolü kaybedip yol dışına uçmuştu

• bugün diyarbakırdan elazığa geldim, yollar hiç açılmamış, yalama buz. özellikle maden-sivrice arası virajlarda bir sürü araç kontrolü kaybedip yol dışına uçmuştu

O zmn sivasa gitmek çok sıkıntı olur malatyadan felan geçiyor otobüs o günde malatyada da yoğun kar var

• Sistem girişi başladı cm, hesapları yapmadan ,düşünmeden radar takibi yapın fazla kendinizi üzmemeniz için. Siklon kuzeyli biraz hem 22-24 hemde 25-26 için Antep-Hatayın kuzeyi -Maraş-Adıyaman üçgeni ve Malatya-Elazığ-Diyarbakır üçgeni daha iyi yağış alacak gibi. Temenim bölgenin her karışı kar alması ümidiyle. Urfa-Mardin-Siirt hatıda az yağış almayacak sürpriz hamleler olabilir bu hat için.

• Modelleri biraz inceledim, 18-19 sistemini tahmin etmek kolaydı. Bir yüksek bir de Akdenizde tepki AB vardı. Az çok nasıl bir hareket alacağı belliydi. Bu hafta beklenen durum kolay tahmin edilebilecek bir durum olmayacak. İşin içinde ordan burdan çıkıp patlayan ABler, doğudan büyüyüp küçülen yüksek, sonra batıdan giren yüksek, Akdenizde tepki ABlerinden tutun anadoludan Karadenize kadar uzanan AB, suriyede bir anda çıkıp bölgeye yayılan AB değişik karmaşık bir süreç. Ben bugüne kadar birçok kez model incelemesi yaptım bu kadar aktif, bu kadar garip hareketlilik görmedim. Teknik yorum yapmakta ciddi zorlanıyorum. Örümcek ağı gibi, son 12 saatler ve radar takibi yapıp modellere uyumuna bakıp ilerlemek daha mantıklı.

• Modelleri biraz inceledim, 18-19 sistemini tahmin etmek kolaydı. Bir yüksek bir de Akdenizde tepki AB vardı. Az çok nasıl bir hareket alacağı belliydi. Bu hafta beklenen durum kolay tahmin edilebilecek bir durum olmayacak. İşin içinde ordan burdan çıkıp patlayan ABler, doğudan büyüyüp küçülen yüksek, sonra batıdan giren yüksek, Akdenizde tepki ABlerinden tutun anadoludan Karadenize kadar uzanan AB, suriyede bir anda çıkıp bölgeye yayılan AB değişik karmaşık bir süreç. Ben bugüne kadar birçok kez model incelemesi yaptım bu kadar aktif, bu kadar garip hareketlilik görmedim. Teknik yorum yapmakta ciddi zorlanıyorum. Örümcek ağı gibi, son 12 saatler ve radar takibi yapıp modellere uyumuna bakıp ilerlemek daha mantıklı.

İnşallah olumlu yönde ilerler 😀

hocam mayın tarlası sistemi her an her şey olabilir.