Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sinop un Samsun a göre şansı nasıl olur hocam ?

^SiberianCold55^

Gerze de benzer pek bir fark yok sistem daha erken başlayacak yarın akşam yağışlar kara döner olduğun konum adına gece güzel duruyor yağış sabaha doğru zayıflayacak lakin öğleden itibaren tekrar bindirecek yine kıyıda cıvık örtü ihtimali var 100-150 rakım üstü şanslı.

• Ben samsun merkez 2m de 5 cm olur diye tahmin ediyorum. Halbuki, ecmwf daha fazla kar verse bile. Çünkü sıcaklık çok sınırda, samsun merkez adına 2m de 5 cm ve rakım yükseldikce kar örtüsü miktarı artacaktır. İnşallah daha fazla alırız.

Ordu merkez için şuanlık örtü olasılıği çok zor diyebilirim ama iç ve yüksekler kar alıcak. Giresun merkez içinde bu durum geçerli. Takdir Allahtan.

Selami abi Ordu/90metre ne olur diye sorsam da bir şey değişmeyecek ama sorayım yine. Benim beklediğim bu sistem değil bir ocak sonu gelsin yavaştan başlayalım şubatta zaten ... :)

• Ben samsun merkez 2m de 5 cm olur diye tahmin ediyorum. Halbuki, ecmwf daha fazla kar verse bile. Çünkü sıcaklık çok sınırda, samsun merkez adına 2m de 5 cm ve rakım yükseldikce kar örtüsü miktarı artacaktır. İnşallah daha fazla alırız.

Ordu merkez için şuanlık örtü olasılıği çok zor diyebilirim ama iç ve yüksekler kar alıcak. Giresun merkez içinde bu durum geçerli. Takdir Allahtan.

Bu işin sürpriz kısmına odaklanmak :D

İnşallah atakum ve cumhuriyet meydanında cıvık da olsa 5cm olurda 100 rakımdan itibaren bayram havası olur.

• Evet gelelim uzuun süredir kafama takılan konuya Arkadaşlarım,Hocalarım bu mgm neye göre yapıyor bu tahminleri biz modellere bakıyoruz bunlar neye bakıyor????

• Herkes 850 sıcaklığına göre yorum yapıyor. Dewpointe bakın arkadaşlar. Dewpointe baktığımda 850 de - 7 olan yerde bile 0 derece ve altı değer var. Mgm boşa kar vermiyor

• Evet gelelim uzuun süredir kafama takılan konuya Arkadaşlarım,Hocalarım bu mgm neye göre yapıyor bu tahminleri biz modellere bakıyoruz bunlar neye bakıyor????

Avrupa modeli Ecmwf baz alıyorlar mgm günlük haritalarına girdiğimde yarın sabah 6 öğlen 12 arası kıyılara yağmur ön görmüşler bende katılıyorum

12-18 arasına kky demişler buda mümkün.

6:00-12:00

forum.havaforum.com/attachment/135516/

12:00-18:00

forum.havaforum.com/attachment/135517/

• Herkes 850 sıcaklığına göre yorum yapıyor. Dewpointe bakın arkadaşlar. Dewpointe baktığımda 850 de - 7 olan yerde bile 0 derece ve altı değer var. Mgm boşa kar vermiyor

Hocam dediğiniz gibi ECMWF bir ara Ordu'ya -9 sokmuş. O sıralar 2mde -1 var. Tabii windy yanlış değilse.

• Arkadaş rakım konusunda haklı, Bulunduğum yerden daha geçen sistemde Atakuma inerken karın kademe kademe toprakta olmayışına şahit olmuştuk. Sahilde arabalar üstlerinde cıvık örtü vardı. Ama cm işinde katılmıyorum soğuk İzlanda'dan gelen atak değil pv sayılır. Aralık sisteminde de dedim soğuklar beklenenden daha düşük olabilir diye öyle de oldu. Bu sistem içinde geçerli 850hpa ya takılmayın akşam soğuklar sahilde dahi 1 derecenin aşağısına indiğinde birikim olur. Yani sahilde 3cm veya 5cm örtü bekliyorum soğuk çok güçlü olmasa da Osman hocanın dediği gibi dew point değerleri vs uygun olduğu anda örtü olur. Ayrıca DEK işin gelince de rüzgar yıldız gibi gözüküyor yani Samsun yağışı kaptı gibi

• ben konum açısından rahatım rakım 200 metre sayılır ama zaman zaman Atakumda da oluyorum evime ne kadar fazla yağsa da sahilde de olsun istiyorum umarım

Atakum 5cm civarı alır merkez de aynı şekilde. Artık sistem bize doğru geliyor yaşayıp göreceğiz tekrar. Bu lafı söylemekte bu Ocakta yeni trend oldu :)

• ben konum açısından rahatım rakım 200 metre sayılır ama zaman zaman Atakumda da oluyorum evime ne kadar fazla yağsa da sahilde de olsun istiyorum umarım

Atakum 5cm civarı alır merkez de aynı şekilde. Artık sistem bize doğru geliyor yaşayıp göreceğiz tekrar. Bu lafı söylemekte bu Ocakta yeni trend oldu :)

Hocam ben de Atakum 200rakimdayim kaç cm bekliyorsunuz?

• Bu sistemde gerçekten fark eder ama büyük birşey etmez ^^ 80 mt ile 120 mt farkı olsa baya eder derdim gerçekten kulağa komik geliyor ama böyle bu işler.

İnanın geçen sistemde kendi konumum 80 m civarı biraz yukarıda 100 m de 8-10 cm kar varken kendi bulunduğum yerde sadece kaldırımlarda 2-3 cm kar vardı komik bir şekilde 20 m bile farkediyor garip yer ya karadeniz özellikle samsun :D

• Samsun (Atakum-İlkadım-Canik) 100 rakım üstü çok sanşlı yani güzel bir örtü olacak. Bunun yansımasıda 2m ye de yansiyacak. Yer seviye sıcakligi o zamanlarda 0 ve altına da inecek. Ama gecekci olalim, sehir merkezi adı üstünde daha sıcka yere yağan kar daha geç tutar. Sonucta guzel bir sistem olacak kanımca.

• Hocam ben de Atakum 200rakimdayim kaç cm bekliyorsunuz?

19 Aralık sisteminde kalkancı'da çok hafif örtü varken ertesi sabah nuteras kulelerin orada bayağı göze gelen kar vardı. Her türlü tatmin edecek yağış olacaktır. Nuteras civarı 130-150 rakım olabilir. Sen her türlü ihya olursun