Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Nisan ayı geldiğinde geçen kışı güzel anılarla yad edecez Allah'ın izniyle. Veriler zaten şubat ayını da bölgemiz adına şanslı gösteriyor. Ağustos soğuklarını boşa çekmedik patern ağustos ayında belli oldu. Yazı yaşayamayan bölge kışı yaşasın inşallah.

• O sistemlerin sinoptiğini incelediğimizde şu görülüyor, önemli olan Azorun kuzeye tırmanması değil, Polonya Balkanlar hattında kuzeyden güneye akım oluşturması. Bu oluşursa sistem alabiliyoruz, ha, sıradan sistemler oluyor, efsanevi değil ama sonuçta alıyoruz.

Benim 3 yıldır üzerinde çalıştığım bir endeksim var, Avusturya-Macaristan bölgesindeki basınç, Ukrayna'daki basınç değerinden 20 mb yüksekse sistem alıyoruz. 7-8 Ocak'ta ortalama basınçlara bakarsak 15 mb yüksek görünüyor. Yani sistem alma ihtimalimiz %70

Işte bu saatten sonra kıytırık sistem bizi kesmez. O yuzden 2 Ocak tarzı belki onun bir tık ustü bize çıkar demek istedim. Öyle birsey olursa çogu kişi tatmin olmaz. Ocak ayındayız artık ve bize geçen seneki tarzda sistemler lazım. Bu arada dedigin basınc yöntemi biraz degisik bir fikir ama %60 oranda tutma olasıligı varsa takibe deger. Arada yeni metotlar denemek lazım :) Ek olarak bu sene endekslere görede farklı görüntüler yaşadık. Aralık ayı ortalarına dogru pozitif Naoya göre negatif nao yaşadık. Kısaca yani elindeki hesap carşıya uymayabiliyor. Ben 12-13 sonrasına odaklandim artik sessizce bekliyorum yoksa işin içinden çıkılmaz hale durum geliyor psikolojik olarak. Karadenizliyiz gitmeye gitmeye yabancılaştık ^^ Bu konuda daha aktif olacagim artık.

• 7-8 sisteminde atlantik üzerindeki azor ile İtalya'daki kolu birleşip sistemi bize öyle indireceğe benziyor patern yavaş yavaş oturmaya başladı

Hocam 5 Ocağı 6 ocağa bağlayan gece, tam İzlanda adası üzerinde 980 mb bir alçak var. O alçak, iki merkezli bir basınç alanının doğu gözü. Eğer iki gözlü ab'lerin doğal hareketini yaparsa, kuzeydoğu ya, yani doğu grönland'a çekilir. Bu da İskandinavya ya burnunu uzatmış azora orda kalmak için 12 saatlik bir zaman daha demek. Eğer bu olay gerçekleşirse ikibuçuk günlük orta şekerli bir sistemimiz olur.

• Işte bu saatten sonra kıytırık sistem bizi kesmez. O yuzden 2 Ocak tarzı belki onun bir tık ustü bize çıkar demek istedim. Öyle birsey olursa çogu kişi tatmin olmaz. Ocak ayındayız artık ve bize geçen seneki tarzda sistemler lazım. Bu arada dedigin basınc yöntemi biraz degisik bir fikir ama %60 oranda tutma olasıligı varsa takibe deger. Arada yeni metotlar denemek lazım :) Ek olarak bu sene endekslere görede farklı görüntüler yaşadık. Aralık ayı ortalarına dogru pozitif Naoya göre negatif nao yaşadık. Kısaca yani elindeki hesap carşıya uymayabiliyor. Ben 12-13 sonrasına odaklandim artik sessizce bekliyorum yoksa işin içinden çıkılmaz hale durum geliyor psikolojik olarak. Karadenizliyiz gitmeye gitmeye yabancılaştık ^^ Bu konuda daha aktif olacagim artık.

Hocam madem karadenizlisiniz 1 kış buranın 600 rakımında yaşayın hemen düzelir psikolojiniz.

Ben 800 rakımdayım 1 haftadır hava açık ama her sabah donmuş şu birikintilerine basarak yürüyorum :)

Çıtır çıtır. Mmmmh 8)

• Hocam madem karadenizlisiniz 1 kış buranın 600 rakımında yaşayın hemen düzelir psikolojiniz.

Ben 800 rakımdayım 1 haftadır hava açık ama her sabah donmuş şu birikintilerine basarak yürüyorum :)

Çıtır çıtır. Mmmmh 8)

Miss gibi o cat çut sesi bile yeterli :) Valla imkanım olsa köye gidip yaşamak ve yüksek rakımda kışın her gelen sistemde kar ve tipi içinde kalmayı isterim ama işte orada ne yiyp ne içecegiz herkez sehire göc etti kimse kalmadi. Belki ilerde artık zaman gösterecek.

• o zaman bir afrika atağıda ben yapayım DoquKaradeniz28 tayfun hocam şu forumda kendisini en fazla geliştiren kim diye sorsalar direk oyum sizin olur yazdıklarınızı takip ederek kendime birşeyler bulmaya çalışıyorum hem tahmin hem ders veriyorsunuz desem yanlış olmaz

Şahsen ilk yaptığım tahminde başarısız olduktan sonra tekrar birşeyler söylemek istemiyorum sadece size özelden yazdığımda verdiğim tarihi 2 gün geri çekiyorum🤣

Ayrıca ocak ayının tamamında afrikanin ortasından ekvatordan gelen ne olduğu belirsiz atak sayesinde oldukça hareketli günler geçireceğimizi düşünüyorum 😲