İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Meraktan soruyorum, bu sistem şimdi İstanbul için bitti mi ? Akşam rüzgar dönene kadar kütlelerin inme ihtimali var mı ? Teşekkürler.

Sistem artık ömrünü tamamlamış bulunmakta. Bu gece yerel olarak buzlanma olabilir. Sabah dikkatli olmakta fayda var.

karasah

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Konumum adıma değerlendirme yapacak olursam;

15 Aralıktan 22 Aralığa kadar 5 dakika da olsa 40 dakika da olsa her gece kar gördüm. Tam bir hafta. Benim için başlangıç seviyesinde iyi bir sistem oldu keza dün gece 01.30 sularında ince bir örtü yaptı o şanssızlığa rağmen.

• Genel itibariyle sistem öncesi yaptığım analizle doğru orantılı olarak sistemin ömrünü tamamlamış bulunmaktayız arkadaşlar.

Analiz değerlendirmemde bahsettiğim gibi özelikle şehrin Kuzey kesimleri Avrupa yakasının iç kesimleri, Anadolu yakasının iç kesimlerinin kuzeyi, ve boğaz hattı olarak havada kar yer yer örtü oluştu.

Güney kıyılar için yağışın tam sınırda olduğundan bahsetmiştim. Bazı yerlerde hafifte olsa havada kar gözüktü en azından.

Şartlar uygun olup DEK'ler daha kuvvetli ve tüm şehri etkileseydi çok daha farklı görüntüler görürdük.

Kendi konumum içinde yerde ince örtü gördüm.

Şahsen Aralık ayına göre son senelere nazaran oldukça güzel bir başlangıç yaptık. Normalde İstanbul Kasım ayında bile havada kar alabilen bir şehirdir. Lakin yakın zamanda ki geçmişte bu ihtimal her geçen sene azalmıştır. O yüzden bu sistem dahi sezon başlangıcı olarak gayet iyiydi ve yer seviyesinide soğuttu.

21 Aralık tarihinde kışa resmi olarak giriş yaptık.

Önümüzde daha Ocak ve Şubat ayları var..

2 tane baba sistem alsak kafi. Hatta bir tane bile tüm şehri etkileyen güzel bir sistemde yeter. Tabiki ilk öncelik bol yağış.

Nice güzel sistemlere. İyi akşamlar herkese.

Sağlıcakla kalın,

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk