Ankara Özel Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ben uyarımı yapayım da hocam öncede hazırlanalım.Ankara boşluğu gibi tanımlamalar da duymak istemiyorum açıkcası o kavram tamamen farklı her yağış alamadığımızda aynı şey söyleniyor.Ab’nin oluşumuna ve hareketine bağlı olarak Eskişehir’in doğusuna sistem sokulamıyor Gfs’ güncellemesinde..

Siklon bize yarayacak şekilde dikleşemiyor. Muğla Antalya taraflarında pısıp kaldığı sürece Batı Akdeniz'in iç kesimleri ve iç ege sistemi olur.

En azından şöyle bir tablo gerçekleşse bir şeyler koparırız. Ama zor.

forum.havaforum.com/attachment/142538/

• Hocam verilerin doğru işlendiğine eminmiyiz? Yani bana pek inandırıcı gelmiyor günlüklerde, sanki arada bir işliyorlar gibi :/

evet olabilir, evveli gün bizim memlekette dağlardaki karlar eridi

Babama sordum, dereler iki gündür coşmuş

Kar yani bu, eriyince derelerin debisi artar, baraja bol bol su gelir. Ben lodosta Ankara’nın kuzeyinde de önemli kar erimeleri olduğunu düşünüyorum. Ama anlayamadım bu işi

BORN IN WINTER

• Bir tane uzun dönem kar haritası yok ki şu bölgeyi çevresine göre az kar alacak şekilde göstermesin 😬 ne kadar şansız bir şehirde yaşıyoruz, kar yağması bir de 20-30 cm yağması resmen mucize gibi 😂

forum.havaforum.com/attachment/142518/

İsyan etmektense neden böyle olduğu, her seferinde bu boşluğu oluşturan mekaniğin ne olduğuna dair kafa yorduğumuz gün. Sadece tüketen değil, üretebilen de bireyler oluruz.

Birkaç ipucu bırakayım

Toroslar

Kıbrıs

Lazkiye

• Hocam benim üretimim meteoroloji değil hukuk alanında, kendim bir kamu kurumunda kariyer meslek memuru olarak görev yapıyorum, şu zamana kadar da kendi alanımda kamunun menfaatlerinin gözetilmesi ve kamu zararının en aza indirilmesi hususu kapsamında pek çok çalışmanın da içinde bulundum, kendimi övmek değil amacım sadece kamusal üretime katkımı kısaca ifade etmek istedim, meteorolojiyle alakam sadece bu forumlarda yazılanları takip etmek ve bu anlamdaki heyecanımı paylaşmaktan ibaret, bu anlamda uzman olmak gibi bir çabam da yok, hal böyleyken bazen bu noktada da sizlerden beklentim bilgisizlikle yargılanmadan doğru olanın tarafıma aktarılması, bu forumda kimseye bir saygısızlık yapmadım, kendim de bilgisizlik ya da isyankarlıkla yargılanmadan bu saygıyı hak ettiğimi düşünüyorum, umarım yeterince ifade edebildim kendimi, bundan sonra bir süre paylaşım yapmayacağım, çünkü bu şekilde bilgisizlikle yargılanmak baya moralimi bozdu, sadece yazılanları takip edeceğim umarım bir sakıncası yoktur, herkese iyi günler diler yaşattığım rahatsızlıktan ötürü de özür dilerim, sağlıcakla kalın...

• Bu arada Toroslar hariç diğer ikisini ben de yeni öğrendim. :/

• Ankaranın kuzeyinde bulunan barajları ve birikim havzalarını iyi bilen birisi olarak diyebilirim ki o bölgelerde daha erime olmamıştır. Eğrekkaya Akyar Çamlıdere Çubuk 2 Kavşakkaya barajlarını besleyen havzalar 1400 metreden yüksek yerler. Sadece Kurtboğazı civarında bir miktar erime olmuş olabilir.

• Toroslar zaten malum, Kıbrıs da sanırım denizde bir kara parçası olduğu için alçak basıncın derinleşmesini engelliyor, bu sebeple yağış azalıyor. Lazkiyeyi ben de anlamadım

BORN IN WINTER

• batı karadeniz Dağlarıda var. Kuzeyden gelen yağışları engelliyor.

• Hocam benim üretimim meteoroloji değil hukuk alanında, kendim bir kamu kurumunda kariyer meslek memuru olarak görev yapıyorum, şu zamana kadar da kendi alanımda kamunun menfaatlerinin gözetilmesi ve kamu zararının en aza indirilmesi hususu kapsamında pek çok çalışmanın da içinde bulundum, kendimi övmek değil amacım sadece kamusal üretime katkımı kısaca ifade etmek istedim, meteorolojiyle alakam sadece bu forumlarda yazılanları takip etmek ve bu anlamdaki heyecanımı paylaşmaktan ibaret, bu anlamda uzman olmak gibi bir çabam da yok, hal böyleyken bazen bu noktada da sizlerden beklentim bilgisizlikle yargılanmadan doğru olanın tarafıma aktarılması, bu forumda kimseye bir saygısızlık yapmadım, kendim de bilgisizlik ya da isyankarlıkla yargılanmadan bu saygıyı hak ettiğimi düşünüyorum, umarım yeterince ifade edebildim kendimi, bundan sonra bir süre paylaşım yapmayacağım, çünkü bu şekilde bilgisizlikle yargılanmak baya moralimi bozdu, sadece yazılanları takip edeceğim umarım bir sakıncası yoktur, herkese iyi günler diler yaşattığım rahatsızlıktan ötürü de özür dilerim, sağlıcakla kalın...

Amacım kimseyi itham etmek, bilgisizlik, cahillik ya da isyanlarlıkla suçlamak değildi bunu yazarken. Yine de kırdıysam ya da kızdırdıysam kusura bakmayın. Kararınız yine de sizin tasarruffunuzda, bir şey diyemem.

Ancak her gelen ya da gelmesi takip edilen sistemde Ankara boşluğuna ilenmek ya da bunun hayal kırıklığını dışavurmak yine de bana mantıksız geliyor.

Sadece sizin özelinizde söylemiyorum bunu, genel olarak bir tespitte bulunuyorum. Şöyle düşünün. Her sabah arabanıza gidip kontağı 5 kere çevirmenize rağmen marş almıyor, 6'ncıda çalışıyorsa burada aracın çalışmasına engel olan bir durumdan şüphelenip aküye, bujilere, alternatöre mi baktırırsınız yoksa bu araba da hep böle deyip isyan etmeye devam mı edersiniz.

Kısaca söyleyeyim. Özellikle kışın Akdeniz'de patlayıp Antalya Körfezi'nden ya da doğusundan tırmanan yağışlı hava parselinin ilk karşılaştığı engel Toroslar'dır. Bu engelle birlikte yataylaşıp Kıbrıs'a doğru sırt yapar. Bu hareketin bir kısmı Kıbrıs'ın kuzeyinden, Torosların bittiği noktadan gücünü toplayıp tekrar organize olur. Bir kısmı da Suriye açıklarında birikir. Oradaki sıradağları da aşamaz ve Torosların bittiği doğu ucuna entegre olarak. Bitlis, Muş, Van hattını kara boğar. Bu genelde böyledir. Eskişehir Ankara Konya'nın kuzey taraflarındaki boşluk her seferinde kendisini gösterir.

Ancak Hazar denizindende kuzey güney uçlu karşılıklı AB - YB olursa bahsettiğimiz durum tersine döner. Oradaki izobarların sıklaşmasıyla daha da genişleyerek Ankara'yı da içine alacak şekilde yağış alanını batıya kaydırır.

Bu sistem hep böyle çalışır. Her seferinde kızmak yerine acaba neden diye merak edip ortaya bir fikir ile gelmek bence daha makul ve mantıklı geldiği için öyle yazdım. Dediğim gibi amacım kimseyi kızdırmak, itham etmek ya da rencide etmek değil. Hiçbir zaman olmayacak da...

Einmal editiert, zuletzt von kipcak ()