Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Eco 200 metre üstü relax demiş şu tabloyu yorumlamak zor siklon etkisiyle sürekli yağış olduğu için 2017 benzeri sürpriz yapabilir böyle bir durumda 100 metrelerde 10-15cm olma ihtimali var özellikle denizden direk esen bir rüzgar olmaması şansımızı artırıyor kısmen karadan sayılan rüzgar iyi :) son verilere göre

0-50 metre örtü ihtimali hayli düşük şöyle birşey bile olabilir (Merkez piazza 30 rakımda örtü yok iken Ankara yolu otogarın oralar 30-50 rakımda cıvık ince örtü olabilir.

50-100 mt cıvık 1-5cm

100-200 mt cıvık 10cm

200-300 mt 15-20cm zorlayabilir olmuş

300 den sonra rakıma bağlı 25-40 diye atlaya atlaya gider oraları demeye zaten gerek yok çok kısa mesafede çok şeylerin değişeceği bir sistem olacak ne kadar rakım o kadar ekmek

Bütün film 250-300 metre ve üstünde kopacak duruyor Caniği bilenler bilir Hasköy meydanın dik rampası var o dik rampanın üstü ve o dik rampanın aşağısı diye sistem 2 ye ayrılacak gibi duruyor bu sistemde karasallık da çok önemli bir ihtimal daha doğuda olan Salıpazarı hava-kars323 soğuğunun daha az olmasına rağmen özellikle 100 rakımlarında sürpriz bekliyorum kar yağışının başlaması yarın gece yarısından sonrasını bulur 23 ü öğleden sonra akşama doğru da güzel duruyor özellikle salıpazarına daha bir yükseliyorum Ayvacık ve Salıpazarı dağları çok güzel kar alacak canik dağları da peşine takip eder Ladik kısmıda muazzam duruyor.

• Hocam Bafra için yorumunuz nedir

• Hocam çok karamsar bakıyorsun benim şahsi tahminimce cumartesi saat 19 dan itibaren Samsun kıyılarda dahil olmak üzere kar yağışı başlicak denize 0 yerlerde yağış yoğunluğu sebebiyle cıvık ama 5 cm altında örtü beklemiyorum

• Hocam çok karamsar bakıyorsun benim şahsi tahminimce cumartesi saat 19 dan itibaren Samsun kıyılarda dahil olmak üzere kar yağışı başlicak denize 0 yerlerde yağış yoğunluğu sebebiyle cıvık ama 5 cm altında örtü beklemiyorum

Deniz sıfır Noktasına 3-5cm inerse güzel bir sürpriz olmuş olur karamsar baktığım bir durum yok tablo bunu gösteriyor 2017 de örnek veriyorum Ladik de akdağ yürüyüşündeydim manyak kar vardı öğleden sonra geri döndüm sabah giderken merkezde kar yoktu tabiki de Ladik de iken haber geldi olduğum meşe tesislerinden her yer beyazladı diye geri döndüğümde otogar civarında kar vardı şehir içine girdiğimize cumhuriyet meydanında sadece görsel yağıyordu oturduğum ilçeye caniğe geçtim 20-30 rakımda bile yerde cıvık örtü vardı her yer kar ama cak cak sesi çıkıyordu aynı kar cumhuriyet meydanında 20-30 rakımda yok iken canik belediye evleri ve otogarda vardı buna benzer durumlar olabilir.

• Ben samsun merkez 2m de 5 cm olur diye tahmin ediyorum. Halbuki, ecmwf daha fazla kar verse bile. Çünkü sıcaklık çok sınırda, samsun merkez adına 2m de 5 cm ve rakım yükseldikce kar örtüsü miktarı artacaktır. İnşallah daha fazla alırız.

Ordu merkez için şuanlık örtü olasılıği çok zor diyebilirim ama iç ve yüksekler kar alıcak. Giresun merkez içinde bu durum geçerli. Takdir Allahtan.