Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Aralık da kıyılarda kar aldık.Şimdi 400 rakımlara inen bol yağışlı bir sistem daha yaşayacağız.Sonra sırayı Avrupa, İtalya hattına devrediyoruz.Ve tekrar sıra bize gelecek.O bir kere indi ya ,yine inecektir evelallah, sabredeceğiz:)

• kardeşim allah aşkına ezbere yorum yazma lütfen evet 7 ocaktaki sistem şuan maalesef izlanda yüzunden teğet geçiyor gfs de ecwf de bunu gösteriyor

Ben gelcek mi dedim doğru düzgün oku önce istediğim tarihe kadar da bakabilirim kimseyi bağlamaz

• Modeller 10 _ 15 gün sonraki sistemi gösterip 3 gün sonra sistemi yok ediyorsa ocağın 15 gününü kapatan modeller 3 gün sonra neden sistem vermesinki..ben hiçbir zaman umutsuz olamam 15 _20 sine kadar böyle süreceğine inanmıyorum 😏

• Ocağın 20 sine kadar kepenkleri indirenleride hayretle izliyorum abi biraz akışına bırakın.

Ocak ayı değerlendirmem yanlış anlaşılmış galiba. 20'sine kadar yaprak kıpırdamayacak demedim, ekstrem sistem beklemiyorum 15 Ocak tarihine kadar. Hemen mesajımı düzenliyorum.

• kardeşlerim ecwf iskandinav yüksegı gösteriyor farkındamisınız her an hersey olabilir ama benim tahminimde 15 ocak civarları gelcek sistem iskandinav iş birliğıyle

• Ocak ayı değerlendirmem yanlış anlaşılmış galiba. 20'sine kadar yaprak kıpırdamayacak demedim, ekstrem sistem beklemiyorum 15 Ocak tarihine kadar. Hemen mesajımı düzenliyorum.

Hocam ben genel anlamda soyledim 20 sine kadar olumsuz bir hava yaratılmaya çalışılıyor sizde bilirsiniz ki burada ne olumsuz anlarda sistemler tepemize çullanmistir. Sizin değerlendirmelerinizi yorumlarınızı ilgiyle takip ediyorum ve değer veriyorum saygılar ☺️

• Pv güçlü arkadaşlar kar yapabilecek bir sistem beklemeyin kafadan 14'üne kadar. Soğuklar güneye inmez ve izlanda siklonları ağırlıklı olur. Cılız sistemleri bu saatten sonra kim ne yapsın her gelen kar yapabilecek potansiyelde olmalı. Ecmwf senaryolarıda 14 ve sonrasına işaret ediyor ama işaret ettigi tarihlerdede rakım sistemimi olur yoksa ciddi birşeymi gelir bakacağız. Belkide ötelenir.

2yuK.png

• 8 saattir yağmur yağıyor. Hala 1000 metreye bile inemedi kar. Şu anda 1300 metreye kadar beyazlık var. Bu işler bu kadar zor muydu ya. Ocak ayında kar sınırı 1000 metreye inemiyor. Vay halimize.

• Konu bizim çoğrafya ise, müthiş kırılgan tam bodoslama inecek derken italya siklon patlatır, italya siklon patlamaz bu sefer üstten parazit bir alçak bütün işi bozar, karmaşanın içindeyiz, ne zaman bu basınç alışkanlığı bizi ihya edecek bekliyoruz, en iyi ihtimal bile ocak 20 den önce zor

• Konu bizim çoğrafya ise, müthiş kırılgan tam bodoslama inecek derken italya siklon patlatır, italya siklon patlamaz bu sefer üstten parazit bir alçak bütün işi bozar, karmaşanın içindeyiz, ne zaman bu basınç alışkanlığı bizi ihya edecek bekliyoruz, en iyi ihtimal bile ocak 20 den önce zor

Hocam zeytin, mandalina , portakal muz filan dikmek lazım. Ben 1870 rakımlı yaylama yüksek rakımlı fernor cevizi dikiyorum. Eskiden metre metre yağan yere 10 cm üzeri kar yağmıyor.

İklimin değiştiğini kabul edeceğiz artık.

• Tadı damakta kalan hattı sayılır ülkemiz Salilleri kışı 2004,2006,2012,2017, bunun dışında bir kış ya bitane geliyor daha gelmiyor ya da kıytırık bişey geliyor.. 85 kışı bölge efsanesiymiş, beni öyle bişey keser...

• Şunu şahsen ben kabullendim eski kış beklentim kesinlikle yok.. ancak kaotik olan atmosfer ekstrem hava olaylarına da musait.. yani 1-2 günlük sistemde bile metrelik kar yağabiliyor.. sistem yakalarız yakalamayız bilemem ama bahar gelip 1 hafta sonra sert kışın da gelebileceğini daha geçen sene gördük şubat sisteminde konumum için konuşmak gerekirse o karın yağma ihtimaline kimse inanmazdi hatta o aralar fön yiyen kıyılar 30 dereceyi zorlamıştı ancak 1 -2 gün içinde 70-80 cm kar vardı samsun 260 rakımda.. ben o yüzden umutluyum havalar ısınsa da vardır atmosferin bir dengesi yakalarız elbet güzel bir sistem

• Aralıkta kar yağdı diye fazla beklentiye girdik bence herkes efsane bekliyor ama bu durumlar baya üzücü sağlık olsun bekleyeceğiz gibi duruyor 2020 şubatı hariç elden tutulur bir şey yok senelerdir küresel ısınma bitirdi