Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Modeller mutabık kalmadığı sürece bu tarz sistemler zor oluyor bölge için. Ciddi manada soğuk girişi ve ardından cephe yağışları olmadığı sürece eski kış dönemlerini göremeyiz. Bugüne kadar modeller hep şu konuda yanılmıştır bölge adına: 850 Hpa sıfır girişi olduktan sonra güneyli akımlar varsa kar ikonu eklerler hemen, diyagramlara da zaten senaryolarda gösterir bu kendini. Oysa bu durum bölge için değil rakımı yüksek Bitlis Muş gibi şehirler için geçerli. 500 hpa durumu, soğukların giriş hızı şiddeti ve ülkeye giriş yönü, oluşacak AB'nin merkezi ve rotası gibi çok etken var oysaki. Benim şahsi fikrim ortada ciddi bir kararsızlığın hakim olduğu ayrıca bölge adına da çok beklentiye girilmemesi gereken bir sistem olarak görüyorum. Bizim lehimize evrime ihtimali illaki olsa da verilere bakınca çok da olumlu göremiyorum maalesef. Kar görecek, örtü alacak yerler de olacaktır ama onu da ekleyelim.

Hocam güneydoğu’nun yüksek illeri Gaziantep Siirt gibi iller kar alır mı

• Hocam güneydoğu’nun yüksek illeri Gaziantep Siirt gibi iller kar alır mı

2 gün daha beklemeye ihtiyacımız var. Tahmin doğruluğu %20 olur 5 gün sonrası için. Ayın 1'inde çoğu şey netleşmiş olacaktır, o gün gelsin daha sağlıklı tahmin yapabiliriz inşaallah.

• Merhaba arkadaşlar. Antakya merkez bir haftadır 8 derecenin üstüne çıkmıyor. Hava oldukça soğuk ve kapalı. Şu öğle saatlerinde hava 6 derece. Böyle soğuğu yağan kar sonrası genelde hissederdik ama ortada kar falan yok.

Nedir bu soğuğun sebebi? Bilen arkadaşlar bilgilendirebilir mi?

Not: Arkadaşlar 6 derece soğuk mu demeyin. Tabiki Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da hava sıcaklığı çok daha düşük ama burası Akdeniz. Koca kış sezonunda bizler farklı zamanda toplamda 5-6 gün bu kadar soğuk hissederdik. Bu sene anormal bir durum var bence.

• ben yılbaşında bölgemizde

Merhaba arkadaşlar. Antakya merkez bir haftadır 8 derecenin üstüne çıkmıyor. Hava oldukça soğuk ve kapalı. Şu öğle saatlerinde hava 6 derece. Böyle soğuğu yağan kar sonrası genelde hissederdik ama ortada kar falan yok.

Nedir bu soğuğun sebebi? Bilen arkadaşlar bilgilendirebilir mi?

Not: Arkadaşlar 6 derece soğuk mu demeyin. Tabiki Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da hava sıcaklığı çok daha düşük ama burası Akdeniz. Koca kış sezonunda bizler farklı zamanda toplamda 5-6 gün bu kadar soğuk hissederdik. Bu sene anormal bir durum var bence.

soğuk hava dalgasının kökeni ukrayna-rusya-kırım civarından geldiği bu soğuklara akdeniz tepkisiz kaldı ve bölgemiz yb hakimiyetine girdi bu sebeple sıcaklıklar gündüz çift hanelere çıkamadığı gibi geceleri de kuvvetli don ve buzlanmaya yol açıyor. işte kupkuru soğuk diye buna derim :)

not: yarından itibaren gündüz sıcaklıkları 4-6 artar ama geceleri soğuk ve ayaz etkisini sürdürecek

• Modeller mutabık kalmadığı sürece bu tarz sistemler zor oluyor bölge için. Ciddi manada soğuk girişi ve ardından cephe yağışları olmadığı sürece eski kış dönemlerini göremeyiz. Bugüne kadar modeller hep şu konuda yanılmıştır bölge adına: 850 Hpa sıfır girişi olduktan sonra güneyli akımlar varsa kar ikonu eklerler hemen, diyagramlara da zaten senaryolarda gösterir bu kendini. Oysa bu durum bölge için değil rakımı yüksek Bitlis Muş gibi şehirler için geçerli. 500 hpa durumu, soğukların giriş hızı şiddeti ve ülkeye giriş yönü, oluşacak AB'nin merkezi ve rotası gibi çok etken var oysaki. Benim şahsi fikrim ortada ciddi bir kararsızlığın hakim olduğu ayrıca bölge adına da çok beklentiye girilmemesi gereken bir sistem olarak görüyorum. Bizim lehimize evrime ihtimali illaki olsa da verilere bakınca çok da olumlu göremiyorum maalesef. Kar görecek, örtü alacak yerler de olacaktır ama onu da ekleyelim.

Ağzınıza sağlık hocam , aynı fikirdeyim , bir çok yer için beklentim malesef yok.