Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Benim duyumum da faizin 100 baz puan daha artacağı yönünde. Dolar 22 tl olana kadar devam.

• Az önce bime girdim ve bimin kendi ayçiçek yağının 120 lira olduğunu gördüm.

Bu ay başında 90 liraydı sonra 100 oldu şimdi de 120 olmuş. Enflasyona gelince %3.5

Enflasyon rakamları 12.Cumhurbaşkanı onaylanmadan açıklanmıyor (2017 anayasa değişikliği gizli maddesi😃

• Az önce bime girdim ve bimin kendi ayçiçek yağının 120 lira olduğunu gördüm.

Bu ay başında 90 liraydı sonra 100 oldu şimdi de 120 olmuş. Enflasyona gelince %3.5

Oda bişey mi hocam yağı geçtim ben artık geçen 112 adet aldığım bebek bezi 1 ay oldu 193 lira olmuş mecbur alınacak şeylerin fiyatı uçtu.

Arada trendyol felan indirim yapıyorda alıyoruz bu ay onlarda kurudu galiba ses soluk yok hiç :hfyeni (18):

• Hocam kamera ile değil. Maalesef kameram yok. Teleskobum var. Ona telefonu bağlayıp 1080p 60fps de çekim yaptım. Kamera alamayacağım bir süre daha. Böyle idare ediyorum. Elde ki imkanlarla. :)

Güzel çekim olmuş. Bende fiyat uygunken kamera yı aldım. İyiki almışım. Bi ara teleskop alıp kameraya montaj yapıp çekim yapmayı düşünüyorum.

Einmal editiert, zuletzt von hakan3434 ()

• Benim duyumum da faizin 100 baz puan daha artacağı yönünde. Dolar 22 tl olana kadar devam.

100 baz puan da yükseltilse 300-500 de bu işin sonu belli değil.

Bu şartlar altında tl ile borçlanmaktan korkmayın.

Mesela 2 yıl önce devlet hazine toprağını ihaleye girip 100.000 tlye aldınız bunun 25.000ini verip kalan 75. 000 tlyi bugün ödeyebiliyordunuz.

Tarla 100.000den 300.000e çıktı bugün vereceğiniz 75.000 tl de altın dolar borsa farketmeksizin 2-3 kat katladı. Para işte parayı böyle katlıyor tl ile kredi çekip yatırım yapmak bike riskli değil artık bu kriz durumunda.

En iyi ihtimal 1 yıl daha bu şiddette sürmesi. 2001 kriziyle karşılaştırmak hata olur.

Türkiyenin şuanda hiçbir birikimi kalmadı ve pandemi koşullarıyla beraber atlatmak o kadar hızlı olmayacaktır

fakat umutsuz da olmaya lüzum yok Türkiye benzer olayları çok yaşadı.

Ve genç nüfusuyla daha akılcıl idarecilerle beraber toparlanacaktır, gençler bu tarz krizleri pek görmedikleri için malesef çok karamsarlar tek handikap bu.

• Yarın diyebiliyorum 100 diye duydum bende 50 bile yapsa külliyen zarar 200 yapması demek seneye geçmeden dolar 16 lirayı bulur. inşallah yapmazlar inşallah.

Hocam yarın 100-200 baz arası bir indirim olursa dolar 15-16 iyimser olur olaganustu bir kur soku ile karşılaşabiliriz 20-30 bile şaşırtmasin kimseyi çünkü bir sonu yok bunun maalesef 2022 de çok ciddi sıkıntılar baş gösterecek umarım akıl ve bilimin ön planda olduğu adımlar atılır artık..

• Hocam yarın 100-200 baz arası bir indirim olursa dolar 15-16 iyimser olur olaganustu bir kur soku ile karşılaşabiliriz 20-30 bile şaşırtmasin kimseyi çünkü bir sonu yok bunun maalesef 2022 de çok ciddi sıkıntılar baş gösterecek umarım akıl ve bilimin ön planda olduğu adımlar atılır artık..

Sonumuz olur mazallah düşünmesi bile kötü hocam aman aman.

• Ülke yağmalanmaya başlandı iyice bu nedir arkadaş

hocam ilaç yokluğu bulgarla alakalı değil...büyükbaşlar ve eczacılar kur farkından dolayı depolarında tutuyorlar.

4 aylık kızımın geçen ay rahatsızlığında bir antibiyotik bulmak için gece 1 den sabah 5 e kadar 13 eczane 6 ilçe gezdiğimi bilirim.

• Hocam başınız sağolsun. Allahım sabırlar ve şifalar versin geride kalanlarınıza.

• Ülke yağmalanmaya başlandı iyice bu nedir arkadaş

Hocam adamlar bir de leva ile alışveriş yapıyor çıldırmamak elde değil. Euro olsa veya dolar ile alışveriş yapsa neyse diyeceğim. Türk lirası Avrupa’nın en değersiz para birimi karşısında yanlış politika ile ezildi. Ben en çok buna üzülüyorum. Yakında leva ile ev arsa alırlarsa kimse şaşırmasın

• :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Bunu ben dedim cami bahçesinde az daha recm ediliyordum. Hem vallahi hem billahi hem tallahi

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• arkadaşlar gözlüğün sapı koptu da optikcide değiştirmek çok maliyetli oluyor dendi bildiğiniz iyi bir gözlük tamircisi var mıdır istanbulda başına daha önce böyle bişey gelen oldu mu ? ( yeni gözlük almayı düşünmüyorum malum bu kurdan ve fiyatlardan dolayı :( )

Scientia potentia est

• İşverenler için , asgari ücretin 2825 tl olması ile 4100 tl olması arasında hiç bir fark yok.

Ocak ayında, kullandıkları ham maddeye gelecek ilk fiyat artışının içine , genel gider artış kalemi olarak ekleyecekler.

Örneğin çalıştığınim firma yeni yılda kağıda zam yapacak ,daha şimdiden beklentisi var.

% 10 ham madde fiyat artışı olsa ,

Yapacağı bu zammın içine , elektrik , doğalgaz , asgari ücret artışını , ciro ile bağlantılı olarak ekleyecek ve yapacağı artış % 20 olacak yaklaşık olarak.

Bakınız ; asgari ücret hesabında bakılacak ilk kalem dolar kuru olmalı. 2021 başında. Beri yaklaşık %80 artmış.

Eğer asgari ücrete % 80 artış yapılır ise , 2021 yılı başındaki alım gücüne ancak ulaşacağız.

Eee adı üstünde 2022 asgari ücreti değil mi ? Konuştuğumuz.

O zaman 2022 reel enflasyonunu da % 45 hesaplarsak ,

Yapılacak artışın % 125 (yaklaşık) olması lazım ki , asgari ücretli enflasyona yenilmesin.

Mümkün mü ? Değil tabi ki.

İşin formulu bulunmuş ,

Her zora düşüldüğünde ,bakara süresi ortaya çıkıyor ,

Peki sormazlar mı ayet okuyanlara ,bunu söyleyenlere ?

Siz müslüman değil misiniz ?

Niye hiç mallarınızın eksilmesi ile sınanmıyorsunuz?