GFS-ECMWF-UKMO YORUMLAMALARI (ARALIK 2021)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • vei 5 den sonrası bu etkileri gösterir hocam. son endonezya da ki patlama buna yakın olduğunu düşünüyorum. yakında daha hissedilecek diye düşünüyorum

hocam 5 ten sonrası etkili ama nerede olduğu ve nereyi etkilediği önemli, izlanda da ki direkt avrupa kışını etkiledi dolayısıyla bizide etkiledi. Endonezyada patlayan yanardağın nereyi nasıl etkilediğine dair kesin kanıtlar gerekli. Yinede bir ihtimaldir tabiki

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• hocam 5 ten sonrası etkili ama nerede olduğu ve nereyi etkilediği önemli, izlanda da ki direkt avrupa kışını etkiledi dolayısıyla bizide etkiledi. Endonezyada patlayan yanardağın nereyi nasıl etkilediğine dair kesin kanıtlar gerekli. Yinede bir ihtimaldir tabiki

bu gece seni sıkıştıracağım hocam:) tambora ve 1815 . o da endonezyada idi ama kuzey yarımküre yazsız bir yıl yaşadı. nerede olduğunun değil de mevsimin şartlarına göre ağır iniş çıkışlara sebebiyet verebiliyor. örneğin avrupa da yazın +35 derece olan sıcaklığın saatler içerisinde 0 ve altına düşerek kar yağışlarına sebep olduğu bilinmektedir.

• bu gece seni sıkıştıracağım hocam:) tambora ve 1815 . o da endonezyada idi ama kuzey yarımküre yazsız bir yıl yaşadı. nerede olduğunun değil de mevsimin şartlarına göre ağır iniş çıkışlara sebebiyet verebiliyor. örneğin avrupa da yazın +35 derece olan sıcaklığın saatler içerisinde 0 ve altına düşerek kar yağışlarına sebep olduğu bilinmektedir.

belki de pasifik ve hint okyanusuna yakın olduğu içindir endonezya sonuçta o iklimi etkileyen la nina da sanurum pasifik okyanusuyla alakalı belli olmaz kesin konuşmamak lazm

• hocam peki bu

bu gece seni sıkıştıracağım hocam:) tambora ve 1815 . o da endonezyada idi ama kuzey yarımküre yazsız bir yıl yaşadı. nerede olduğunun değil de mevsimin şartlarına göre ağır iniş çıkışlara sebebiyet verebiliyor. örneğin avrupa da yazın +35 derece olan sıcaklığın saatler içerisinde 0 ve altına düşerek kar yağışlarına sebep olduğu bilinmektedir.

Hocam yerine takılmıyorum zaten, yalnız 1815 teki patlamanın VEI değeri 7 dir :)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• belki de pasifik ve hint okyanusuna yakın olduğu içindir endonezya sonuçta o iklimi etkileyen la nina da sanurum pasifik okyanusuyla alakalı belli olmaz kesin konuşmamak lazm

patlamanın oluşturduğu kül 32 bin feet üstüne çıktıktan sonra dünyanın neresinde patladığının çok önemli olmadığı görüşünde uzmanlar. çünkü dünya durmadan dönüyor ve ve 32 bin feet de stratosferin tabakalarına yakın hatta üzerinde

• her yanardağın böyle bir etkisi yok hocam, son yıllarda bilinen ve direkt etki eden izlanda da patlayan eyjafjallajokull yanardağı, ayrıca bu patlamaların belli bir irtifayı da geçmeleri gerek:) açıkçası ben sizin kadar yorumlamayı bilmem ama bu işin içinde la nina var diyorum:) Yanardağ bağlantılı volkanik kış demek için başka şeyler konuşmak lazım..

eyjafjallajokull- bunu kopyala yapıştır yapmadan mı yazdın abi doğru söyle 😂

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Hocam yerine takılmıyorum zaten, yalnız 1815 teki patlamanın VEI değeri 7 dir :)

değeri muazzam aynen ve öncesinde yaklaşık 5-6 yıl sıralı patlamalar olmuş farklı ülkelerde. bunlarda ardı ardına olduğundan bir totalleme gibi düşün. bu yıl da bir kaç patlama oldu mutlaka etkisi olacaktır. tabiki bir vei 7 ile 5 aynı şey değil arada büyük uçurum var

• eyjafjallajokull- bunu kopyala yapıştır yapmadan mı yazdın abi doğru söyle 😂

yav kafa zaten bin olmuş onu tek yudumda yazma şansım var mı :):)

• vei 5 den sonrası bu etkileri gösterir hocam. son endonezya da ki patlama buna yakın olduğunu düşünüyorum. yakında daha hissedilecek diye düşünüyorum

Semeru patlaması max VEİ=3 görünüyor (şuan için)çöken kubbenin aşırı yağışla tepkimeye girmesi sonucunda ilk anda 50.000ft yükseklik ölçülmüş 32.800 fit (10 km) üzerindeki irtifalara ve stratosfere fırlatılan partiküllerin gezegen üzerinde doğrudan bir soğutma etkisi olduğuna dair görüşler var ama ne derece? (Stratosfere salınan partiküllerin miktarı önem taşıyor)

Birde bu volkan indeksi ,richter ölçeği gibi sismik dalgaların formlarından net bir büyüklük çıkaramıyor ,daha çok nitel gözlemlere dayalı hata payı içeren bir ölçüm indeksi ama geçen gün twitter’da denk gelmiştim neresi tam hatırlamıyorum Rusya’da bir bölgeydi 10 yıl sonra en düşük sıcaklık ölçülmüş sadece Rusyada değil kuzeyimizdeki başka noktalardada ekstrem ölçülen (ay’a göre) soğuklar mevcut Estonya -30 olması lazım bunları yorumlarda gördüm doğruluk payını araştırma fırsatım olmadı geçmiş yıl normallerinide bilmiyorum.Kuzeyimiz soğuk volkanların etkisi ise soru işareti volkanik aktivite sayfasında 2000 sonrası patlayan volkanları paylaştım soğuk geçen kışlarla ( 2012 hariç) direkt bir korelasyon yok gibi görünüyor.

• Semeru patlaması max VEİ=3 görünüyor (şuan için)çöken kubbenin aşırı yağışla tepkimeye girmesi sonucunda ilk anda 50.000ft yükseklik ölçülmüş 32.800 fit (10 km) üzerindeki irtifalara ve stratosfere fırlatılan partiküllerin gezegen üzerinde doğrudan bir soğutma etkisi olduğuna dair görüşler var ama ne derece? (Stratosfere salınan partiküllerin miktarı önem taşıyor)

Birde bu volkan indeksi ,richter ölçeği gibi sismik dalgaların formlarından net bir büyüklük çıkaramıyor ,daha çok nitel gözlemlere dayalı hata payı içeren bir ölçüm indeksi ama geçen gün twitter’da denk gelmiştim neresi tam hatırlamıyorum Rusya’da bir bölgeydi 10 yıl sonra en düşük sıcaklık ölçülmüş sadece Rusyada değil kuzeyimizdeki başka noktalardada ekstrem ölçülen (ay’a göre) soğuklar mevcut Estonya -30 olması lazım bunları yorumlarda gördüm doğruluk payını araştırma fırsatım olmadı geçmiş yıl normallerinide bilmiyorum.Kuzeyimiz soğuk volkanların etkisi ise soru işareti volkanik aktivite sayfasında 2000 sonrası patlayan volkanları paylaştım soğuk geçen kışlarla ( 2012 hariç) direkt bir korelasyon yok gibi görünüyor.

benzer bir twitte ben gördüm hocam, aralık soğuk rekoru kırılmış -61 derece ile. dediğiniz gibi rusya olmayabilir. yakın zamanda medyaya bu tür volkanik haberlerin düşmesi şaşırtıcı olmaz. bir etki var ama ne derece aynen dediğiniz gibi. bazı düşük vei ler dahi püskürttüğü materyaller açısından etki edebiliyor

• Ee gençler gece vardiyasını GFS yi paylaşacak olan yok mu:)