Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Çok sevinyordum. Hayatımda ilk defa yatırım yapıp, çocugumun hayali olan bahçeli bir ev alabileceğim hayali ile. 2 ay önce Allah nasip etti yatırım yapmayı, öğretmenim, etüt merkezi ile anlaştım, 1 tanede özel ders aldım. Sigaram var, arada da olsa alkolüm de var. Hanıma dedim ki

600 TL bana ayda yeter. Geri kalan parayı altına yatır birikim yap. 3500tl den ata altın yaptık, birkaç çeyrek yaptık malum yaza düğünler var. Ya bu ay. Bir yarım zor yaptık. Git eksiye gir, yapabiliyorsan yap dedim.

Gelinen nokta, tüm paranı altına dövize çevirmekten başka çaren yok. Derdimiz ise kar değil, dişinle tırnağınla kazandığın para değer kaybetmesin. Ben bunu 20-30 bin TL gibi sayılarla düşünüyorum.

Son olarak ev alamayacağım, çok fazla kira ödemeyim 1-2 yıla ev alırım diye düşündüğüm evden çıkacağım ama yine kiraya, en azından çocugumun hayalleri gerçekleşsin.

Bana ne anlatıyor bu süreç, yatırımında, paranında, hayalinde taaaaaa .........

Bakalım mutlu olmayı, huzurlu olmayı becerebilecekmiyiz.

Gün gelecek devran dönecek. Umarım bu devran çocuklarımıza döner. Onlar mutlu, mesut olurlar.

Siyasetçilere A'dan Z'ye güvenim yok. İnşallah bu ülkenin çıkarları doğrultusunda savaşacak birileri çıkar.

Hükümet, Hükümet değil. Muhalefet muhalefet değil. Ama bu topraklar hep varoldu. Umudumu koruyorum.

• Ben bir fark göremiyorum.

Balta Limanı Antlaşmasının Osmanlı Ekonomisine Etkileri

1. Kapitülasyon sistemi bu antlaşmalar sayesinde sağlamlaşmıştır.
    2. Osmanlı, diğer devletlere borçlanmıştır.
    3. Osmanlı sanayisi büyük bir darbe görmüştür.
    4. Osmanlı Devletinin mali çöküntüsü hızlandı.
    5. Osmanlı ekonomisi olumsuz yönde etkilenmiştir.
    6. Osmanlı devletinde satılan kaliteli ve ucuz Avrupa malları Osmanlı üretiminin azalmasına sebep olmuştur.
    7. İşsizlik artmıştır. Küçük iş yerleri kapatılmıştır.
    8. Esnaf dayanışma kuruluşu olan Loncalar bu gelişmeler nedeni ile eski önemini yitirip kaybetmiştir.
    9. Osmanlının siyasi ve iktisadi yapısı başka bir boyuta taşınmıştır.

https://www.instagram.com/p/CXUFJN-MtHn/

• Ben bir fark göremiyorum.

Balta Limanı Antlaşmasının Osmanlı Ekonomisine Etkileri

1. Kapitülasyon sistemi bu antlaşmalar sayesinde sağlamlaşmıştır.
    2. Osmanlı, diğer devletlere borçlanmıştır.
    3. Osmanlı sanayisi büyük bir darbe görmüştür.
    4. Osmanlı Devletinin mali çöküntüsü hızlandı.
    5. Osmanlı ekonomisi olumsuz yönde etkilenmiştir.
    6. Osmanlı devletinde satılan kaliteli ve ucuz Avrupa malları Osmanlı üretiminin azalmasına sebep olmuştur.
    7. İşsizlik artmıştır. Küçük iş yerleri kapatılmıştır.
    8. Esnaf dayanışma kuruluşu olan Loncalar bu gelişmeler nedeni ile eski önemini yitirip kaybetmiştir.
    9. Osmanlının siyasi ve iktisadi yapısı başka bir boyuta taşınmıştır.

9https://www.instagram.com/p/CXUFJN-MtHn/?utm_medium=copy_link

6 . madde dikkatimi çekti. Şu an da Avrupaya deli gibi kaliteli ve ucuz mal satıyoruz. Uzun vade de etkileri ne olur hocam ? Hem bizim açımızdan Hem avrupa açısından ? Yani 6. maddeyi tersten okursak eğer mesela Bulgarlar deli gibi mal alıyor bizden . Acaba uzun vade de Bulgaristan da yerli üretim çöker mi ? Buna bağlı olarak İşsizlik artar mı ? Zincirleme bir şekilde Bulgar ekonomisi ve toplum yapısı bundan nasıl etkilenir ? Biraz beyin fırtınası yapalım gece gece:)

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• 6 . madde dikkatimi çekti. Şu an da Avrupaya deli gibi kaliteli ve ucuz mal satıyoruz. Uzun vade de etkileri ne olur hocam ? Hem bizim açımızdan Hem avrupa açısından ? Yani 6. maddeyi tersten okursak eğer mesela Bulgarlar deli gibi mal alıyor bizden . Acaba uzun vade de Bulgaristan da yerli üretim çöker mi ? Buna bağlı olarak İşsizlik artar mı ? Zincirleme bir şekilde Bulgar ekonomisi ve toplum yapısı bundan nasıl etkilenir ? Biraz beyin fırtınası yapalım gece gece:)

Bulgaristan'da yerli üretim çökebilir ama bizim ürettiklerimizi aldıkları sürece biz zaten çökmüşüz demektir. Çünkü temel ihtiyaçları satın alıyorlar bence buna bir kısıtlama getirilmeli ancak bizim ülkemizde para nereden gelirse gelsin mantığı olduğu için turist gözüyle bakıyoruz. Açıkçası Bulgar ekonomisi umrumda değil ekonomiden de pek anlamam :D Bizim açımızdan iyi olmadığı kesin.

• PergamoN ne diyorsun?

Buda başlıca etkenlerden biri pandemi dönemiyle birlikte cayır cayır para basılmaya başlandı üstüne faizleri düşürme politikası izlenince değer kaybı iyice artıyor neden/sonuç ilişkisine dayalı hepsi.

Ek olarak halkda güven kalmadı adam tl’nin değer kaybetceğini bile bile niye elinde tl tutsun,kurda artarak artan grafiğin başlıca nedeni dolarizasyondur millet eline geçen en ufak parayı dövize yatırmaya başladı yastık altına çekilen her döviz tl’nin değer kaybına yol açar.Bu işin faizi sabit tutmakdan başka çözümü yok piyasa istikrar kazanmalı başka alternatifde kalmadı zaten 2022’de enflasyon %35-40 aralığında olması muhtemel.