Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ya hu enseyi niye karartıyorsunuz. Bu ülke çok kriz gördü. Çok banka battı. Çok esnaf kepenk kapattı. Sonra düzelmedi mi ülke? Düzeldi. Şimdi yeniden sıkıntılı günler başladı ama bu da geçer ya hu... Enseyi karartmayın hemen

Başka bir hükümet döneminde olsaydı bu kadar sağduyulu olabilirmiydiniz acaba?

Madem geçerdi, ecevite neden yazar kasa fırlatıldı, geçmesi beklenirdi.

Önceden bu kadar döviz borcu yoktu ülkenin. Diyeceksin ki ekonomik hacim bu kadar yoktu ama orana bakmak lazım hacim, borç oranına.

• Ya hu enseyi niye karartıyorsunuz. Bu ülke çok kriz gördü. Çok banka battı. Çok esnaf kepenk kapattı. Sonra düzelmedi mi ülke? Düzeldi. Şimdi yeniden sıkıntılı günler başladı ama bu da geçer ya hu... Enseyi karartmayın hemen

12 yılı bulur diyorlar o da mevcut vasatlar giderse

Boylesini gormedi merak etme büyüklerim de bunu söylüyor her gün zam gördün mü sen hiç hayatında elin yabancısı geliyor akin akın resmen yagmalarcasina alışveriş yapıyor bizim sorunumuz ne biliyor musun şu partizanlık mesela bunu başka bir hükümet yapsa sen burda yaygara koparirsin.Ya Allah aşkına futboldan ornek vereyim bir takım kötü gidiyorsa hiç maç kazanamıyorsa bunun sorumlusu olarak kimi gosterirsin karşı takım oyuncularını mi hakemi mi yoksa takımın başındaki hocayı mı o yüzden yok faiz lobisi yok dış güçler yok stokcu yok zincir market diye diye bu hale gelirsin en büyük sorun yönetici de bunu artık görelim ve kabul edelim lütfen aynı ülkede yaşıyoruz bizim evimizde yurdumuzda burası sizden Rica ediyorum tarafsız bir şekilde artık olaylara bakın bunu yapınca herşey daha iyi olacak.Saygilarimla..

• 12 yılı bulur diyorlar o da mevcut vasatlar giderse

Etkileri 12 yıl sürebilir ama daha çabuk toparlanmak mümkün. Türkiye'de doların 5-8 bandı arasında gezmesi gerekir daha da altına inmemesi gerekir ideali 6-8 arası. Daha altına indiği an yurtdışından alımlar daha ucuz oluyor bu sefer ihracat azalıyor ithalat artıyor yine aynı döngüye girersin. Türkiye'de belli bir döneme kadar kurun çok düşük tutulmaması 6-8 bandında kalması gerekir benim görüşüme göre. Sabit kur, sabit enflasyonu oturtması vadeye yayması gerekiyor. Seneye kadar 20'leri görmezsek 8-10 bandını geri bulabiliriz. Ekonomi planı açıkla,hak adalet hukuk alanında reformlara git, piyasaya güven aşıla, sürekli ihracat yap her şey rayına oturur. Yeter ki işi bilen insanlar el atsın olaya.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Başka bir hükümet döneminde olsaydı bu kadar sağduyulu olabilirmiydiniz acaba?

Madem geçerdi, ecevite neden yazar kasa fırlatıldı, geçmesi beklenirdi.

Önceden bu kadar döviz borcu yoktu ülkenin. Diyeceksin ki ekonomik hacim bu kadar yoktu ama orana bakmak lazım hacim, borç oranına.

2000 krizinde babam demişti bu sözü. Bu da geçer dert etme hatun diye... Babam ki sağlam bir ülkücüdür o zaman Rahmetli Ecevit için çok dua ettiğini bilirim. Siz beni çok yanlış tanıyorsunuz hocam. Biz de hükümet falan önemli değildir önemli olan devlet. Ecevit bugün başta olsa yemin ederim ki aynı şeyleri düşünürdüm yine

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Perşembe gününe kadar yükseliş sürebilir ve herkesin indirim beklediği anda bir bakmışsınız faiz artışı yapılır tepeden alanların en az 1.5 sene sürecek zarari baslar. Ben hala faiz artışı yapacaklarını yatırımını altın ve dolar olarak yapanları terste birakacaklarini düşünüyorum

• Fed Bir de, faiz düşürün açıklaması yaparsa eğer, ve ocaktan sonra asgari ücretten ötürü ürünlere yapılacak olan zamları düşününce piyasaların hali perişan olacak. Halk stagflasyonu köküne kadar hissedecek.

• Perşembe gününe kadar yükseliş sürebilir ve herkesin indirim beklediği anda bir bakmışsınız faiz artışı yapılır tepeden alanların en az 1.5 sene sürecek zarari baslar. Ben hala faiz artışı yapacaklarını yatırımını altın ve dolar olarak yapanları terste birakacaklarini düşünüyorum

herkes indiirim beklerken Şakkadanak 200 baz puan arttırıcan millet şaşırıcak demekki merkez bankası bağımsız demekkiş bunların paraları var ki faizi arttırıyorlar sonra Şakkadanak bir 200 baz puan daha ardından ertesi gün bir 200 baz puan daha çil yavrusu gibi dağılırlar

• 2000 krizinde babam demişti bu sözü. Bu da geçer dert etme hatun diye... Babam ki sağlam bir ülkücüdür o zaman Rahmetli Ecevit için çok dua ettiğini bilirim. Siz beni çok yanlış tanıyorsunuz hocam. Biz de hükümet falan önemli değildir önemli olan devlet. Ecevit bugün başta olsa yemin ederim ki aynı şeyleri düşünürdüm yine

Kendi kendine geçmiyor sandıktaki karara göre değişiyor o yıllarda da öyle oldu ayrıca şu an o zamanlara göre geniş bir krizdeyiz. Modern yıllarda ve nüfusun arttığı nokta. Yani o yıllarda asgari maaşla 10 çeyrek altın alabilirken şimdi 3 tane alamıyorsun. Durum açık ve ortada; değişim. Başka çözüm yolu yok mundar ettiler.

• 38820d38e63dba7b00ba9ba35dcef27c.jpg

Bakın şuanda 6000 tl'nin altındaki her değerde asgari ücret geçmiş yıla göre düşmüş olucak

0115f3761be05df3e40a0739adf6303e.png

ayrıca 2020 haziranda 440 euroydu asgari ücret o dönemki alım gücü için euro'nun yaşadığı enflasyon da dahil ediliirse 8000 tl yapılması lazım

• 2000 krizinde babam demişti bu sözü. Bu da geçer dert etme hatun diye... Babam ki sağlam bir ülkücüdür o zaman Rahmetli Ecevit için çok dua ettiğini bilirim. Siz beni çok yanlış tanıyorsunuz hocam. Biz de hükümet falan önemli değildir önemli olan devlet. Ecevit bugün başta olsa yemin ederim ki aynı şeyleri düşünürdüm yine

Hocam devlete sahip çıkmakla hükümete sahip çıkmak ayri seyler. Yanlışı kim yaparsa doğruyu göstermek için eleştirebilmeliyiz.

Şu an resmen dipsiz kuyuda gibiyiz o zamanlar bankacılık kriziydi bu kriz ise vatandaş krizine döndü direk, orda da yaşadık krizi ama bu kadar dolar kontratı, dolar borcu yoktu ülkenin. Şimdi tüm borçlarımız neredeyse dolara endeskli vatandaşla beraber devletimiz de dibe gidiyor. Doların bir lira artması bilmem kaç milyar tl arttırıyor borcumuzu.