Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Merkez bankasının yapıyorum dediği ama yapamadığı müdahalelere şahit oluyoruz.

Merkez bankasının elinde yeterli rezervi olmadığı aşikar . Sanki doların altını üstüne getirecekmiş gibi bildiri yayınlaması da ,olayın show kısmı. bu konuda , varmış gibi davranıp , müdahale edilememesi ayrı bir üzüntü kaynağı.

Bence elimizdeki son mermileri de ,sonucu etki etmeyecek işlerde kullanmasın. Dolar ,bakanımızın dediği gibi serbest fiyatlanıyor.

Bırakın nereye giderse gitsin.

Ayrıca mb nin % 15 den bankalara kredi açıp , % 22,5 dan bankalara tahvil satması

nasıl bir ticarettir.

Bu ticarette mantık nerede. Bitmiş bir ekonomide olur bunlar.

Son tahlilde ,

Bugün alınmayan her ne var ise , yarına zarar olacak.

Bugünümüz ,yarınımızdan iyi olacak.dünümü daha iyiydi.

Acil el freni çekilmezse.

• Malesef bu müdahaleler daha çok alım fırsatı olarak değerlendiriliyor. Vatandaşın bankalardaki döviz mevduatınin tarihi seviyelere

(%62) lere çıktığı şu günlerde ne yazikki bu yükselişin sebebi bı anlamda kendi parasına guvenmeyen vatandaş olmakta.tabi vatandaşı suçlamadan bunun bir çok sebebi sıralanabilir.en başta enflasyona karşı mevduatini birikimini korumak ve siyasi otoriteye güvenmemek geliyor.

• Malesef bu müdahaleler daha çok alım fırsatı olarak değerlendiriliyor. Vatandaşın bankalardaki döviz mevduatınin tarihi seviyelere

(%62) lere çıktığı şu günlerde ne yazikki bu yükselişin sebebi bı anlamda kendi parasına guvenmeyen vatandaş olmakta.tabi vatandaşı suçlamadan bunun bir çok sebebi sıralanabilir.en başta enflasyona karşı mevduatini birikimini korumak ve siyasi otoriteye güvenmemek geliyor.

Kesinlikle vatandaşın suçu yok. Elindeki yılların birikiminin değerini korumak , anasının ak sütü gibi hakkı.

Belirttiğiniz gibi asıl sebepler bugün değil , yıllardır uygulanan yanlış politikalar.

Şu an mevduattaki paraların kimlerin olduğu açıklansa , yemin edebilirim ama ispatyamam , çok büyük bir kısmı yerlilikten ve millilikten dem vuranlarındır.

çoğunluğu yurt dışına off shore ile çıkarttığı halde.

Örneğin ; digitürk sahibi katarlılar için , kulüplere fazla ödeme yapmasın , mağdur olmasın diye dolar kuru 6,5 tl ye sabitlenmedi mi?

Niye devletten döviz ile ihale alan , yetmezmiş gibi geçiş garantilerini de döviz ile alan müteahitlerin döviz kuru sabitlenmedi , sabitlenmiyor. Razıyım 10 tl ye sabitlesinler.

Niye bu müteahhitlerler oluşacak uyuşmazlıklarda ingiliz mahkemeleri yetkili. Firma mı ingiliz ? Biz mi fransısız.

Kendimi geçtim .

Çocuklarımızın geleceği de gidiyor.

• Dolar 13.9 müdahaleden önceki hâlde bir de ABD'de enflasyon beklenenden yüksek çıkarsa Fed faiz arttırımına gidicek üstüne dış etmenlerle de değer kaybedicez tl

• Yorumunuzun altına imza atarım hocam.

• karasah hocam yorumunuzu alkış seçeneği olsa alkışlayacaktım.

Ben %15 ten bankalara para verip devletin tekrar o bankalardan yüzde 22 den borçlanması olayını günlerdir düşünüyorum ama niye böyle birşey yapılır, niye zararına hala aklım almıyor.

Digitürk, müteaahit işine gelince hocam zaten... Allah sonumuzu hayretsin.

Bizim geleceğimiz gitti, çocuklarımızın ki de gidiyor dediğiniz gibi hatta doğmamış torunlarımızın.

• Yorumunuza katilmamak elde deil.ben kesinlikle vatandaşı suçlamiyorum.ama malesef yukselisde yinede vatandaşın da payı olduğu aşikar.bir örnek vereyim marketlerde her gün fiyatı artan ürünler mesela.arz talep dengesi bozulmuş durumda.insanlar her gün 5lt yağ almanın derdine düşmüş durumda.hepimiz görüyoruz geldiği gibi aynı gün bitmekde birde kota koymus marketler.bugun aldın tamam yarın zam geldiğinde zamlı fiyattan yine almak zorundasin çünkü temel gıda ürünlerine her zaman ihtiyaç duyuluyo.yemin ederim daha dün gördüm komşum binanın sığınağındaki kilerine 5ltyag indirirken yani yok artik dedim içimden.

• Yorumunuza katilmamak elde deil.ben kesinlikle vatandaşı suçlamiyorum.ama malesef yukselisde yinede vatandaşın da payı olduğu aşikar.bir örnek vereyim marketlerde her gün fiyatı artan ürünler mesela.arz talep dengesi bozulmuş durumda.insanlar her gün 5lt yağ almanın derdine düşmüş durumda.hepimiz görüyoruz geldiği gibi aynı gün bitmekde birde kota koymus marketler.bugun aldın tamam yarın zam geldiğinde zamlı fiyattan yine almak zorundasin çünkü temel gıda ürünlerine her zaman ihtiyaç duyuluyo.yemin ederim daha dün gördüm komşum binanın sığınağındaki kilerine 5ltyag indirirken yani yok artik dedim içimden.

Ekonomiye güven olmadığı için hocam herkes ya dövize kaçıyor ya da elimdeki parayla nasıl daha fazla mal alabilirim,zamlardan nasıl daha az etkilenebilirim derdinde. Yine de suçlamamak lazım derdini anlamak lazım komşunuzun veya döviz alanın. Niye insanlar 2 sene önce bunu yapmıyordu? Döviz mevduatları niye 2011 de %27.4 iken niye şimdi %62?

• Ekonomiye güven olmadığı için hocam herkes ya dövize kaçıyor ya da elimdeki parayla nasıl daha fazla mal alabilirim,zamlardan nasıl daha az etkilenebilirim derdinde. Yine de suçlamamak lazım derdini anlamak lazım komşunuzun veya döviz alanın. Niye insanlar 2 sene önce bunu yapmıyordu? Döviz mevduatları niye 2011 de %27.4 iken niye şimdi %62?

Türk Lirası hariç neye yatırım yaparsan yap kazandırıyor. Vatandaş'da haklı. Paran cebinde durmasın yeter. Mutlaka bir şeye dönüştür. Mal al, döviz yap.

Yazık.