Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yağış tahmini için, hazır modeldeki yağış verisine bakmayın derim. Katman nemliliği ile rüzgâr yönüne bakıp; ona göre bir irdeleme yapmak, %99 gerçekçi olmuştur; ki bunun örneği defalarca gördük. Modellerin verdiği yağıştan daha fazlasını göreceğimize inanıyorum ve dua ediyorum.

• Yağış tahmini için, hazır modeldeki yağış verisine bakmayın derim. Katman nemliliği ile rüzgâr yönüne bakıp; ona göre bir irdeleme yapmak, %99 gerçekçi olmuştur; ki bunun örneği defalarca gördük. Modellerin verdiği yağıştan daha fazlasını göreceğimize inanıyorum ve dua ediyorum.

hocam katman nemliliğine nasıl bakabiliriz. birde kar değerlerinde olduğu nasıl anlayabiliriz, biraz akademik olarak bilgi alışverişi yapabilir miyiz 😂

• hocam katman nemliliğine nasıl bakabiliriz. birde kar değerlerinde olduğu nasıl anlayabiliriz, biraz akademik olarak bilgi alışverişi yapabilir miyiz 😂

Tabi hocam. Özellikle bu tür veriler için ICON modelinin yüksek çözünürlüğü olan ICON-EU'yu öneririm.

Bu, 700 hPa yükseklikteki nemlilik verisi:

Oğuzhan Uğur on Twitter
    “Ülke ne krizler, darbeler, ihanetler, ne baskılar gördü. Atlattık. Fakat şu çeteleşip yayılan milyonlarca sığınmacıyı atlatabileceğimizi sanmıyorum.…
    twitter.com

Sağ taraftaki uçan simgesinden yüksekliği ayarlayabilirsiniz.

Yağış için 800'den 600 veya 400'e kadar olan nem değeri ne kadar yüksekse, yağış şiddeti de o kadar etkili olur. Tabi bunu en iyi şekilde öngörmek için SKEW-T kullanmak gerek.

Sıcaklık ise 850 hPa ve bolgenin yüksekliğine göre, 850 hPa 0 ve altı olmak üzere; daha alt katmanlar (925, 950) en fazla 1 de olabilir; tabi alt katman için ( 850 altı (900, 950 taa ki bölge rakımına eşit olana kadar) nem biraz düşükse (ortalama %80 altı) çiğ noktası da düşer (çiğ noktası 0 ve altında düşerse, kar için iyi) ve kar, 2 veya 3 derecede de yağar.

Soğuğun kaynağı önemli. Sibirya üzerinden Kırım'a ve oradan bize Orta veya Batı Akdeniz'den uğrarsa ki bu sistem öyle, güneyli esen bile kar için sorun oluşturmayabilir.

• Merhabalar,

Dün istanbul - van uçuşum iptal edildi acaba o bölgede olan var ise pazar veya pazartesi günü için yağış hakkında bilgi verebilir mi ona göre bilet alacağım.

Artık havayolu şirketlerine güvenmiyorum uçuşa yarım saat 45 dakika kala iptal ettiler.

Bugünde van'a uçuşlar iptaldi.

• Merhabalar,

Dün istanbul - van uçuşum iptal edildi acaba o bölgede olan var ise pazar veya pazartesi günü için yağış hakkında bilgi verebilir mi ona göre bilet alacağım.

Artık havayolu şirketlerine güvenmiyorum uçuşa yarım saat 45 dakika kala iptal ettiler.

Bugünde van'a uçuşlar iptaldi.

Hocam pazar günü öğle vakitlerine kadar yağış gözüküyor. Öğleden sonrası ve pazartesi için yağış yok şu anlık.

• Gfs yine yok etti 19’unu... ECMWF ısrarla veriyor. Eğer bugün de verirse muhtemelen gece güncellemesinde GFS tekrardan iyiye dönüşecektir.