Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Olmaz.

kardeşim arkadaşımız bir soru sorduğunda atlamak daha doğrusu "trabzona yağmıyor oraya yağmaz ibaresi çok saçma bu konuda oraya yağarsa burayada yağar oraya yağmaz ibareleri dahada saçma" güzel bir soru gelmiş tabikide yağmayabilir ama kesin konuşmak... bilemiyorum atmosfer bu yazın ortasında bile koşullar gerçekleşip kar yağabilir, hava durumunda hiç bir şey kesin değildir ayrıca her şehire kar yağma koşulu farklıdır, yükseltisi,deniz suyu sıcaklığı,o anki rüzgar bir dağ yamacına kar yağıyorken diğerine yağmaz mesela olabilecek şeyler bunlar. :) tırnak içindeki sözü 2-3 sayfa önce bir trabzonda yaşayan kardeşimiz söyledi alınmayın üstünüze

• Arkadaşlar havada kar için sıcaklığın 1.5-2 bandına düşmesi lazım sahillerde bu gece ve sabah saatlerine kadar sıcaklığın 1.5-2 dereceye düşme ihtimali yok haliyle havada kar ihtimali %1 bile değil

öyle bir kural yok illa o derece diye lütfen yanlış bilgi vermeyelim rizede 23-24 aralık sisteminde yağan kar 3-4 derecelerde yağdı tabiki dediğiniz şey yüksek ihtimal bir şey ama şart değil :)

• öyle bir kural yok illa o derece diye lütfen yanlış bilgi vermeyelim rizede 23-24 aralık sisteminde yağan kar 3-4 derecelerde yağdı tabiki dediğiniz şey yüksek ihtimal bir şey ama şart değil :)

Aynen öyle hatta öyle zaman olur 5 derecede bile yağabilir bir çok kuralı var tutması için en iyi 0 derece ve aaşağısıdır zaten bizde havada dedik yani

• öyle bir kural yok illa o derece diye lütfen yanlış bilgi vermeyelim rizede 23-24 aralık sisteminde yağan kar 3-4 derecelerde yağdı tabiki dediğiniz şey yüksek ihtimal bir şey ama şart değil :)

23 aralık sistemiyle bu sistemi aynı kefeye koyamayız 23 aralıkta 850 hpa'da -8 vardı kar için uygun şartlar vardı

• hatta hiç unutmam 6 derecede kar görmüşlüğüm vardır 2016 da sistem ilk girdiği zamandı sonra ani düşüşle 2 dereceye düşmüştü

• kimsenin kimseyi gaza getirdiği felan yok realiktif olarak bir tarih verilir o tarihe odaklanılır ve gelene kadarda modeller birçok senaryo dener ve sonuçta senaryolar bir noktada buluşmaya başlar bu cılız bir sistemde olabilir yada çokkuvvetli de olabilir hatta hiç olmayabilirde birileri ortaya zehirli ok atar ondan sonra çık işin içinden.bize gelecek olursak aralık ayının başından beridir ocak 15 şubat 17 diyoruz butarih aralığında enaz 1 tane baba sistem beklentimiz var diyoruz bu tarih aralığı kışın ensert zamanları diyoruz da diyoruz gaz vermiyoruz.siz önceki yorumlarımızı okumadınız galiba.

Evet görünen bir şeyler var. İnsanlarıda önceden bilgilendirmek gerekir, doğru. Ama bunun, tahmin yüzdesinin %20 ler değil de %100 gelecekmiş gibi algılayanlar var. Gerçekleşmediği zamanda da bu bilgiyi paylaşanları yerin dibine sokuyorlar. Böyle hesapların daha dikkatli ve temkinli davranması gerekiyor. Sizler daha iyi bilirsiniz, vade uzun ve her zaman değişime açıktır. Benim demek istediğim "gaz" meselesi budur.

Eh sonuçta sosyal medya başlıkları nitekim prim sağlamak için yapılır. Ne kadar çok erişim sağlarsan o kadar takipçin artar. Amacın bu olduğunu bildiğim için eleştirdim.

• Kadir Emrede, faz 1-2den bahsetmiş ocak 25 e kadar europa alçak biz yüksek demiş, burdan kafkas zafiyeti diyelim mi, o yüzden mi 8 şubat tarihini verdi, ocak ayı için son çeyrek verileri 8-10 güne belli eder kendini, takıldık atmosferin peşine, tahminimce kış bitmeden kar yağacak diyelim moralimiz yükselsin...

• Bence en güzel tahmin bu oldu. Kış bitmeden yağacak :) Kadir Emre kim, hiç bilmiyorum. Ama bu kadar konuşulduğuna göre, mutlaka bu alanda iyi biridir. Sadece 1 aydan daha fazla bir süre varken bu tarihe dikkat çekmesi oldukça iddialı geldi bana. Hadi hayırlısı diyelim ama o zamana kadar da inşallah boşa geçmez kışımız kıyılar olarak.

• Kadir Emrede, faz 1-2den bahsetmiş ocak 25 e kadar europa alçak biz yüksek demiş, burdan kafkas zafiyeti diyelim mi, o yüzden mi 8 şubat tarihini verdi, ocak ayı için son çeyrek verileri 8-10 güne belli eder kendini, takıldık atmosferin peşine, tahminimce kış bitmeden kar yağacak diyelim moralimiz yükselsin...

Faz 1-2 mjo'nun doğal devinimi. Ama mjo doğal döngüsünü takip etmiyor. Fazla iddialı değilim bu konuda, cold efso ya da hakan hocam daha iyisini bilir ama mjo 1-2 ye gitmiyor, 8- çember ve daha sonra tekrar 6-7 gidecek gözüküyor. Ayrıca bana göre şu süreçte mjo değil, azor, İzlanda , Ural ve İskandinav bölgesinin basınç oluşumları, 15 Ocak itibariyle kışın kaderini belirleyecek.

Kıtaya ve nispeten bize İzlanda siklonu hakim olacak gibi, bu ihtimal artık %80. Devamını belirleyecek olan ise Azor, İskandinav Ural etkileşimine bağlı.

Yeni video mu atti bildirim gelmedi twitter da gormedim de

• kardeşim arkadaşımız bir soru sorduğunda atlamak daha doğrusu "trabzona yağmıyor oraya yağmaz ibaresi çok saçma bu konuda oraya yağarsa burayada yağar oraya yağmaz ibareleri dahada saçma" güzel bir soru gelmiş tabikide yağmayabilir ama kesin konuşmak... bilemiyorum atmosfer bu yazın ortasında bile koşullar gerçekleşip kar yağabilir, hava durumunda hiç bir şey kesin değildir ayrıca her şehire kar yağma koşulu farklıdır, yükseltisi,deniz suyu sıcaklığı,o anki rüzgar bir dağ yamacına kar yağıyorken diğerine yağmaz mesela olabilecek şeyler bunlar. :) tırnak içindeki sözü 2-3 sayfa önce bir trabzonda yaşayan kardeşimiz söyledi alınmayın üstünüze

Dostum verileri inceleyip, ona göre olmaz yazdım zaten, saf kar görme olasılığı çok düşük şuan ki verilere göre graupel, ve az olasılıkla olsa karla karışık yağmur olabilir. Ama graupel olma ihtimali yüksek,mesela Sürmene'de az önce yağdı, bazı ilçelerde de gözüktü. Ama saf kar daha 400 rakımın altına inmedi bile, saf kar olasılığı baya düşük. Ve sabah saatlerine kalmadan yağışlar kesecek gibi.

• Gfs iyi güncelleme veriyor lakin soğuk hava inerken hemen kuzeybatı bitişiği kanadından bir parazit çıkıp muhteşem hale gelecek sistemleri perişan ediyor, ama güzel emareler var