Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ben bir şekilde bir miktar indirim uygulanacağını düşünmeye başladım tuhaf bir şekilde. Halay ekibi tekrar sahaya inebilir.

• Daha 5 gün önce 166 tl ödedim 155kwhydi oda bir süre yaklaşık 14-15 gün evde yanlızdım tek kişiyle bile geçiyorsa 2 -3 ve üstü her türlü geçer tasarruf yapsan bile. Asgari ücretin daha ele geçmeden acısını çıkartmaya başladılar yapacak birşey yok malesef.

Hocam sadece asgari ücret düşünülmesin orta gelirlerin de ocağına ateş düşürdüler azıcık utanma duygusu kaldıysa köseleye dönen yüzlerinde, ulkenin büyük bir çoğunluğu erken seçim kararı bekliyor

• Benim başım agriyor artık geçen ay 320 geldi bu ay daha gelmedi ki bu ay çok fazla yakmak zorunda kaldım sobayı muhtemelen 400-450 gelecek yani ocak ve şubat insallah soğuk olmaz diyorum yoksa 900-1000 lira fatura gelecek bu nedir ya! <X

• Pazartesi enflasyon bakalım ne çıkacak? Memur ve emekli hangi zamı alacak? Dünya piyasaları açıldığında tepki nasıl gelişecek? Gündem yoğun yine.

İTO aralık ayı istanbul enflasyonunu %9.65 olarak açıklamış. Fikir verebilir belki.

• Pazartesi enflasyon bakalım ne çıkacak? Memur ve emekli hangi zamı alacak? Dünya piyasaları açıldığında tepki nasıl gelişecek? Gündem yoğun yine.

Elektrik ve doğalgaz zamları ,enflasyon ve memur emekli maaşları düşünülerek , yeni yıla girerken zam. Yapılmış olabilir mi?

Tabiki bu yüzden.

Demi ,

Maden ihtiyaç aralık ayı içinde yap.

Ama aralık ayı içinde yapılırsa , memur ve emekli maaşlarına daha fazla zam yapmak gerekecek. Enflasyon da fazla çıkacak.

Ne gerek var. Tam yılbaşı gece yarısı herkes gafletteyken yap gitsin.

• Benim başım agriyor artık geçen ay 320 geldi bu ay daha gelmedi ki bu ay çok fazla yakmak zorunda kaldım sobayı muhtemelen 400-450 gelecek yani ocak ve şubat insallah soğuk olmaz diyorum yoksa 900-1000 lira fatura gelecek bu nedir ya! <X

Ya hocam resmen biz seninle bir elmanın iki yarısı gibiyiz ^^ Aynı şeyleri düşünüyorum dün geceden bu yana. Gece yeniyıla fatura arayarak, kwh hesaplayarak girdim. Bi soru daha takıldı aklıma, dediğin gibi bu ay soğuk yaptı birqz fazla yaktık, acaba hesaplama toplamdamı olacak yoksa yaktığımız ayrı, yakacağımız ayrımı hesaplanacak. Önümüzdeki ay yakmayı düşünmüyorum, ciddi ciddi yorgan battaniye takılıcam.

• Dolar 18 tl civarı iken yapılan zamlar aynı şekilde duruyor.

Devlet hiç bir gider kaleminde (akaryakıt , elektrik ,doğalgaz ) indirim yapmadığı gibi , fiyat arttırımına gidince ,

Kimse fiyat etiketlerinde değişiklik beklemesin.

• Fiyat artislarinin sebebi de indirim sırf halka yansitilmasin, eziyet olsun diye artirilan ÖTV. Şaka gibi bir açıklama yapılmıştı indirim dolar ne kadar duserse düşsün olmayacak ÖTV ile o fark kapanacak diye. Elestirince de siyaset yapti, particilik yapti deniyor.

• Elektrik hesabı yaptım.150 kW kullanımın altına %50(bu da cok) üstüne %127 zam.Faturada baktım bizim evin kullanımı 270 kWh .Zaten tek basına yaşayan ninem bile 150 kW ı geçer .Bu ayki faturamız 230 Tl.Diğer ay aynı elektrik kullanımda 230 liralık fatura 522 lira olacak.Gerçekten lanet olsun .Yazıklar olsun.Yatacak yerleri yok

Buna düzenleme getirirmem gerekti.İlk 150 kWh harcamaya %50 onun üstündeki kalan harcamaya da %127 zam imiş.Yani 230 tl 522 olmasın 400 küsürleri falan rahat olur gene.Suan hesaplamaya vaktim yok..Ama her türlü inanılmaz bir zam malesef hicbirseyi değiştirmiyor vaziyetin kötülüğünü..

• Memur ve emekliye %50 civarı zam yapılırsa milyonlarca kişi bir nebze olsun rahatlar diye düşünüyordum ama mevcut koşullarda %50 de kimseyi kurtarmayacak. Hatta asgari ücret konusunda da yeniden bir değerlendirmeye gidilmesi gerekiyor.

Emekli ve memur için enflasyon üzerinde zam yapılacak haberleri döndü geçen hafta hocam

Aslolan paranın rakamsal değeri olmamalı , paranın alım satınalma gücü olmalı

• Asgari ücret %50 zam aldı , bunun yanında emekli ve memurlar için enflasyon üzerinde zam alacak

Asıl soru şu; asgari ücret üzerinde maaşla çalışan özel sektör çalışanları % kaç zam alacak ?