İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 156h de girecek olan soğuk Edirne sınırında ikiye bölünüyor

I am not afraid of an army of lions led by a sheep; I am afraid of an army of sheep led by a lion.

• ben -8 görüyorum yanlışmı bakıyorum enazından çamlıcaya cıkar kar görürüz buda bi şeydir

ya görün tabıkı ama ocak ayında bızı mutlu edebılecek hıc bır sey yok ortada kıyı kesımler olarak..çok ıyı demenın de bır anlamı yok demeye calıstım..gercı sankı keesın gelıyormus gıbı konusuyoruz.aksama ne olacak acaba?

• ben -8 görüyorum yanlışmı bakıyorum enazından çamlıcaya cıkar kar görürüz buda bi şeydir

Bu sinoptikte bir gecede o -8'in -12 olması da gayet mümkün. Cut off low'dan bahsediyoruz.

Bazıları 168h'den sistemi, hatta tüm Ocak ayını kapatmış. Anlamam mümkün değil. Kaç defa görmemiz lazım acaba modellerin bir gecede nasıl döndüğünü? İyi yönde de kötü yönde de değişimlere açık her şey. Sinoptik zaten çözülmesi zor bir patern,, Atlantik AB'nin 100 kilometre oynaması her şeyi değiştirebiliyor.

• Bu sinoptikte bir gecede o -8'in -12 olması da gayet mümkün. Cut off low'dan bahsediyoruz.

Bazıları 168h'den sistemi, hatta tüm Ocak ayını kapatmış. Anlamam mümkün değil. Kaç defa görmemiz lazım acaba modellerin bir gecede nasıl döndüğünü? İyi yönde de kötü yönde de değişimlere açık her şey. Sinoptik zaten çözülmesi zor bir patern,, Atlantik AB'nin 100 kilometre oynaması her şeyi değiştirebiliyor.Kapatmaya gerek yok veriler bile birbiriyle uyuşmuyor her an sürpris olabilir.

• hocam ben senin bu bakış açına farklı yaklaşıyorum dün de yazdım 300 saatten bir sistemi takip edip getirmeye çalışıyoruz bence ilk 192 -168 oralarda bir sistem çıkacak ve kuvvetlenip gelecek

sonuçta sanki kesinmiş gibi bakarsan modele yetersiz gelecek gözüne, akşama bozacak diyede bakabilirsin, daha iyi olacak ta diyebilirsin

• O zaman 6 yıl önceye bir geri dönelim -2 derece de 15 cm'yi bulan kar kalınlığı 31 Aralık saat 11:00 henüz görüş mesafesinin olmadığı anlardan bir kare.

forum.havaforum.com/attachment/127140/

O sistemin yeri bende başkadır yaşattıkları yüzünden 2017'den bile önde diyebilirim. O gün yılbaşını kutlamak için Şile'ye akrabalarımızın yanına gitmiştik tabi ben o zamanlar ortaokula gidiyorum meteorolojiden anladığım radar takibi hava durumu ve bir iki tahminciyi takip etmek. Öğlen giderken aralıklı bir kar yağışı ile aynı şekilde 10-15 cm kar vardı her neyse sonra kutlamaları yaptık saat akşam 12'yi geçti geri Ümraniye'ye dönmek için dışarı çıktık bir baktık dışarıda tipiyle inanılmaz bir kar yağışı var ve otobana çıkan tek cadde de kar yüzünden tamamen kapanmış açan da yok mecburen Şile'de geçirdik o geceyi. Neredeyse sabaha kadar camın başından kalkmadım radara bakınca gördüğüm o ardı arkası gelmeyen dek bandını ve kar yağışını hiç unutamam Tuzla ve Pendikliler de unutamamıştır muhtemelen çünkü o aralıksız bandın devamı oraya gidiyordu. Bir de bu seneye bakıyorum karantinada ve dışarıda sıkıcı bir havayla geçireceğim yılbaşını insan eskileri özlüyor tabi.

• Autochthon Muhtemelen 2015 hepimiz için özel çünkü bizim jenerasyonun gördüğü ilk karlı yılbaşı olması bakımından.Yılbaşı gecesi 2'de eğlenceden çıktığımda göz gözü görmeden lapa ama yoğun kar vardı caddebostan'dan Göztepe'ye bütün yokuşu 30cm kara bata çıka düşe kalka gitmiştim güzel anılar bıraktı. Yarın'da 30cm olan halini atarım :)

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• O sistemin yeri bende başkadır yaşattıkları yüzünden 2017'den bile önde diyebilirim. O gün yılbaşını kutlamak için Şile'ye akrabalarımızın yanına gitmiştik tabi ben o zamanlar ortaokula gidiyorum meteorolojiden anladığım radar takibi hava durumu ve bir iki tahminciyi takip etmek. Öğlen giderken aralıklı bir kar yağışı ile aynı şekilde 10-15 cm kar vardı her neyse sonra kutlamaları yaptık saat akşam 12'yi geçti geri Ümraniye'ye dönmek için dışarı çıktık bir baktık dışarıda tipiyle inanılmaz bir kar yağışı var ve otobana çıkan tek cadde de kar yüzünden tamamen kapanmış açan da yok mecburen Şile'de geçirdik o geceyi. Neredeyse sabaha kadar camın başından kalkmadım radara bakınca gördüğüm o ardı arkası gelmeyen dek bandını ve kar yağışını hiç unutamam Tuzla ve Pendikliler de unutamamıştır muhtemelen çünkü o aralıksız bandın devamı oraya gidiyordu. Bir de bu seneye bakıyorum karantinada ve dışarıda sıkıcı bir havayla geçireceğim yılbaşını insan eskileri özlüyor tabi.

Bir Pendikli olarak yeri bende 2017'den önce gelir. Az önce Google fotoğraflar bana hatırlattı. Üzerinize mesajınızı görünce anılarım canlandı. Kusursuz bir dek sistemi idi. Dek sistemlerinde oluşan Şile Pendik Tuzla bandı oluşmuş saatlerce yoğun kar almıştık. Üç gün kadar sürmüştü. Hergün kar yağmadı ama yağdığında soğuk sıkıntımız yoktu hep cm ekledi üstüne. O mükemmel sistemden kalan birkaç fotoğrafı paylaşayım. Kar kalınlığı sistemin son gününde rahat 30 ve daha fazlasıydı. forum.havaforum.com/attachment/127147/

forum.havaforum.com/attachment/127147/

• Bir Pendikli olarak yeri bende 2017'den önce gelir. Az önce Google fotoğraflar bana hatırlattı. Üzerinize mesajınızı görünce anılarım canlandı. Kusursuz bir dek sistemi idi. Dek sistemlerinde oluşan Şile Pendik Tuzla bandı oluşmuş saatlerce yoğun kar almıştık. Üç gün kadar sürmüştü. Hergün kar yağmadı ama yağdığında soğuk sıkıntımız yoktu hep cm ekledi üstüne. O mükemmel sistemden kalan birkaç fotoğrafı paylaşayım. Kar kalınlığı sistemin son gününde rahat 30 ve daha fazlasıydı. forum.havaforum.com/attachment/127147/

forum.havaforum.com/attachment/127147/

Şile denizden nemi toplayan kütlelerin ilk durağı olduğu için 30 cm'den de fazlaydı 1 Ocak'ta akşama doğru ayrılırken tahmini 40 cm'i devirmiştik sonraki sabaha daha da artmış bile olabilir. Yalnız çektiğiniz fotoğrafları ne güzel arşivlemişsiniz ben hepsini eski fotoğraf makinemde bıraktım maalesef ki 2017'den önceki sistemlerde hiç arşivim yok :(3232