Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hesabın açıldığı tarih ile kapatıldığı tarih kurlarından ,düşük olan ile bakiye güncellenecektir.

Bu iyi bir şey değil ki ,yatırımcı açısından

• 1) En az 3 ay vade istemesi saçma olmuş. 31 gün üzeri dese daha makul olurdu.

2) Fiyatlama serbest piyasa kuru üzerinden olmalı MB nin açıkladığı kurdan değil.

3) Vade sonu kur yerine vade boyunca ortalama kur üzerinden hesap yapılmalıydı.

4) Bu düzenleme sadece gerçek kişilerle sınırlı kalmamalı , tüzel kişilerde parasını kur korumalı mevduata yatırabilmeli.

• Düşündüm de ,

Eğer ki benim 1 milyon dolarım olsaydı;

Hükümete yakın bir kaynaktan bilgi alıp 18 den satsaydım,

12 ye düşünce yeniden alırdım.

Devletin önerdiği garantili mevduat hesabı bana mantıklı gelmedi ve güvenmiyorum.

Kesinlikle katılmazdım.

Eğer 18 den satamasaydım da , kesinlikle beklerdim. Bozmazdım.

Bu fikirleri, parasını korumaya çalışan bir vatandaş olarak yazıyorum.

• Nass a göre de uygun değilmiş.

Ne olacak şimdi.

"↝︎ diyanet işleri yüksek kurulu başkanlığı, vadeli mevduat hesaplarına para yatırmanın dini hükmünü açıkladı.

"faizli mevduat hesaplarına bilerek ve isteyerek para yatırmamalı" diyen diyanet, "bu tür mevduat hesaplarına tahakkuk ettirilen fazlalıklar faiz olup dinen haramdır. söz konusu faiz oranlarının enflasyonun altında ya da üstünde olması, bu işlemi faiz olmaktan çıkarmaz.

bu itibarla bankaların vadeli mevduat hesaplarına para yatırmak caiz değildir" diye cevap verdi. "↝︎

• Hyundai fiyatlarda indirime gitti. Buna ek olarak %80 matrahtan %50 'ye gelen i10 modelinde dune göre 150 bin TL'lik fiyat farkı oluştu.

Dün alanların yerinde olmak istemezdim.

• Hyundai fiyatlarda indirime gitti. Buna ek olarak %80 matrahtan %50 'ye gelen i10 modelinde dune göre 150 bin TL'lik fiyat farkı oluştu.

Dün alanların yerinde olmak istemezdim.

Bayilerde yine araba yok zaten 6 ay sonrası diyorlar indirim yapıyorlar da araç yok :D Bir de ötv matrah düzenlemesi yapılsa aralara 60-70 falan gelse veya limitleri değişse güzel olacak. Son fırsat olur alabilmem için o zaman da alamazsam daha hiç alamam. ÖTV Düzenlemesi bekliyorum şahsen dün gece heyecanla okudum resmi gazeteyi engelliler için ötv düzenlemesine gidilmiş.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Bayilerde yine araba yok zaten 6 ay sonrası diyorlar indirim yapıyorlar da araç yok :D Bir de ötv matrah düzenlemesi yapılsa aralara 60-70 falan gelse veya limitleri değişse güzel olacak. Son fırsat olur alabilmem için o zaman da alamazsam daha hiç alamam. ÖTV Düzenlemesi bekliyorum şahsen dün gece heyecanla okudum resmi gazeteyi engelliler için ötv düzenlemesine gidilmiş.

Bizdeki ağır vergiler dolar kuru derken, yanına bir de çip krizi hala devam ediyor global çapta.

• 1-Kur düştü,TL değer kazandı daha doğrusu kaybettiği değerin bir kısmını geri aldı.

2-Türk Lirası mevduat faizleri dolaylı olarak arttırıldı, kurdaki artışın altında olmamak üzere faiz garantisi verildi.

3-Hazine ve TCMB 3 ay vadede nefes aldı, faiz garantisi en kısa 3 ay vadede verildi.

4-Faiz yükselince kurun düşeceği test edilmiş ve onaylanmış oldu.

5-Bir yıl gibi bir vadede kur veya enflasyon (genelde beraber hareket ederler) devlet garantisi ile faize eklendi.

6-Kuru arttıran asıl aktörün ülke içi yatırımcı ve bu yatırımcının dolarizasyon davranışı olduğu görüldü.

7-Dolarizasyon davranışı sergileyen vatandaş servetinin bir bölümünü kaybetti özellikle yüksekden girenler.

Bundan sonra ne olur?
    Kur yavaş yavaş birkaç ay içinde test ettiği yere gelir
    Enflasyon %45-55 bandında gerçekleşir
    TCMB Ocak ayında 1 puan daha faiz indirir ve sabitler
    Cari açık kısa vadede kur baskısı nedeniyle önce açılır sonra kur arttıkça pozitife döner.(Değer verdiğim bir hocamdan alıntı)

• Tekrar düşünüyorum da ( bu aralar çok düşünüyorum)

2022 bütçesi 3-4 gün önce onaylandı.

Garantili mevduat hesapları ile ilgili bir ödenek yoktu bütçede.

Daha düne kadar ,en yetkili ağızdan ,dövizin serbest bırakıldığı , yüksek kurun sorun teşkil etmediği , faizin ne olursa olsun indirileceği , nass ın emrinin olduğu , faizin sebep enflasyonun sonuç olduğu , söylenmedi mi!!!

Alal acele iki günde nasıl bir plan yapıldı?

Planlı olsa bütçe de olmaz mı?

Döviz ile işi olan olmayan herkes bu sübliminal mesajlarla , dövize yönlendirilmedi mi?

Bir gece de ne değişti ?

Hükümetin yaptığı şey , en yetkili ağızlardan açıklama yaparak , insanları bir yöne kanalize edip , sonra bir gecede ters köşe yapmak değil midir ?

Bir gece de nass ın hükümlerinden nasıl vazgeçildi. ?

Çok büyük vurgun olduğunu düşünüyorum. Hemide en yetkili insanların aracılığı ile.

• Yani aslında şöyle oldu, zoraki faiz indirimleriyle piyasa zora sokuldu,ateşe atıldı,herseyin fiyati uçtu tedarikinde sıkıntı yaşandı sonra bir akşamüstü olagandisi kararlardan vazgeçip mevduat faizleri göreceli olarak tuik in açıklamış olduğu oranlara kadar yükseltildi ve tepeden birileri voleyi vurdu.