İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • yarın DEK ile birlikte çok büyük sürprizler olacak gibi geliyor sürprizler şehri Istanbul diye boşuna dememişler

Dek herşeye gebedir. Tamamen şans işidir. Umarım yarın akşamda şansımız yaver gider. Sıcaklık açısından koşullar uygun, tek eksik yağış. Onuda radar takibi yaparak dek oluşumlarına bakacağız.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Berkay34 eline sağlık hocam. Bu arada sistemi 23'üne uzatıp soğuk cephe veren senaryoları gördün mü :) Kimse farketmemiş ama eğer o senaryo gerçekleşirse bu sefer il geneli etkilenebilir bu akşam güncellemesinde takip etmek lazım.

• Berkay34 eline sağlık hocam. Bu arada sistemi 23'üne uzatıp soğuk cephe veren senaryoları gördün mü :) Kimse farketmemiş ama eğer o senaryo gerçekleşirse bu sefer il geneli etkilenebilir bu akşam güncellemesinde takip etmek lazım.

Evet farkettim :hfyeni (29): :/8103* Ayın 23 ü gibi son bir kapanış yapabilir. Bakalım bu akşam modeller ayın 23ü için nasıl çıkacak?

• Hocam kocaeli gölcük yarın akşam kar alır mı

Birde kar yağması için en az -850 hpada - 7 girmesi lazım diye biliyorum o saatlerde 0 - 1 var kar yağışı zor olmaz mı

• Radar takibi başka bir şeydir. :hfyeni (29): Tulpar ve Zemherir sisteminde gece radara bakıp alarm kurup kalktığımı bilirim:)

Kar aşkı tavan yapmış hocam 😂, ben de radar takibi yaparken kütle üstüme gelmese bile farklı açıdan bakıp üstüme geliyormuş gibi görüyordum, biraz dengemi bozuyor ama harikadır :D

• İnşallah bizimde şansımız yaver giderde biraz kar görürüz. Avrupa yakası olarak ne kadar bahtsızız ya! Sanki anadoluda bir şey varda aksi gibi tüm yağışı oraya çekiyor :(

uzays3271653126 2022 kışı hava-kars323

• İnşallah bizimde şansımız yaver giderde biraz kar görürüz. Avrupa yakası olarak ne kadar bahtsızız ya! Sanki anadoluda bir şey varda aksi gibi tüm yağışı oraya çekiyor :(

Her sistemde neredeyse en çok Anadolu şanslı oluyor, sistem sonunda ise cm bakımından Avrupa solluyor Anadoluyu

I am not afraid of an army of lions led by a sheep; I am afraid of an army of sheep led by a lion.

• Hocam kocaeli gölcük yarın akşam kar alır mı

Birde kar yağması için en az -850 hpada - 7 girmesi lazım diye biliyorum o saatlerde 0 - 1 var kar yağışı zor olmaz mı

Kar görmemiz için 850hPa'da -7-8 gelmesi lazım evet haklısınız. Lakin dew point 850hPa sıcaklığına göre daha önemli.

Şöyle bir örnek vereyim size;

Mesala 4-5 derece de dahi kar yağabilir. Aynı şekilde 1-2 derece de yağmadığıda olabilir. Bu duruma denk gelmişsinizdir.

Bunu sağlayan havanın Pw dew point(Çiğneme sıcaklığı)'dır.

Yani kısa tabiri ile nem ile doğu orantılı havanın donma noktası diyebiliriz. Ekstra olarak Dek esnasında sıcaklığın 1/2 derece daha düştüğünü hesaba katarsak şartlar uygun gözüküyor.

Atmosfer kaotiktir bunu da unutmamak gerek her daim. O yüzden yarın için beklentiye fazla girmeden anlık takip yapmak en makbulü olacak.

Kocaeli içinde eğer Dek sizin konumuza kadar inerse kar yağışı ihtimal var ama rakımı 120m üstü olan yerler için daha şanslı.

Yarın anlık radar ve sıcaklık takibi yapmak gerekli. Sürpriz olacak mı? Orası (?). Hep beraber göreceğiz:)

• Teşekkür ederim hocam gayet güzel açıklamışsınız saolun.