Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Çok küçük, yarım derece daha iyi gelecek. Neredeyse son halini aldı soğuk olarak. Şimdi Pazar gününe kadar, dew point, dikey karışım, ve en önemlisi rüzgar olayı biraz olsun düzelmeli. Şu an sahiller kar yağışı görür, ama sadece parça parça, yani bir ilçe, havada kar izlerken, diğeri parçalı bulutlu bir havayı izler. Çünkü rüzgar yönü, büyük bir alanda denizden karaya kütle girişine izin vermiyor. Parça pürtük serseri kütleler olur.

Son analiz için pazartesi'yi bekleyeceğim ama büyük bir ihtimal Trabzon ve Rize, sistemi 400 rakımdan itibaren yaşar.

Şu haliyle Rize 200 m üstü örtü olur

• Kışa tövbe ettik mübarek, son 5 yıldır bir 2017 kral kışımız var bir de 2020 şubat sistemi bir adet, aslında inceleyince bayağı kötü arkadaşlar, durumlar bayağı vahim...

• Ecmwf diretiyor. Böyle gelirse, geçen yıl ki Ocak sistemi gibi olur. Sahiller için ümit yok ecmwf'de.

Sevineceğimiz taraf, böyle bir sistem için, geçen yıl tam 25 gün daha fazla beklemiştik.

Bu ön hazırlık sistemi olursa, Ocak ayı beklentiyi yüksek tutabiliriz.

• model yorumlama konusunda bölgecilikvari yorumlar yapılıyorki anlamak mümkün değil işine gelene süper işine gelmeyince rezalet oluyor daha kışa yeni girmişken bunları görüyosak kışın ortasında neler olur bilinmez.neoldu sıkıştınız beton şehire kar yağınca Uuuu yağmayınca Üüüü neyse enazından kar görmek için fazla uzağa gitmeye gerekyok bizim köylerimiz bize yeter😊🙂

• Ecmwf diretiyor. Böyle gelirse, geçen yıl ki Ocak sistemi gibi olur. Sahiller için ümit yok ecmwf'de.

Sevineceğimiz taraf, böyle bir sistem için, geçen yıl tam 25 gün daha fazla beklemiştik.

Bu ön hazırlık sistemi olursa, Ocak ayı beklentiyi yüksek tutabiliriz.

Hocam bu sistemin ön hazırlık sistemi olabileceğini bi süredir ben de düşünüyorum her sert sistemden önce böyle -7,-8 sokan sistemler almışızdır

Einmal editiert, zuletzt von Snow28 ()

• model yorumlama konusunda bölgecilikvari yorumlar yapılıyorki anlamak mümkün değil işine gelene süper işine gelmeyince rezalet oluyor daha kışa yeni girmişken bunları görüyosak kışın ortasında neler olur bilinmez.neoldu sıkıştınız beton şehire kar yağınca Uuuu yağmayınca Üüüü neyse enazından kar görmek için fazla uzağa gitmeye gerekyok bizim köylerimiz bize yeter😊🙂

Kaç zamandır yakındığımız bi mesele. Model konusunda yazma yetkim olsa bi uyarı yazısı yazmak isterdim herkes böyle şeyleri kendi bölgesinin konusuna yazmalı

• Herkese merhaba geçen seneki yorozdan dolayı kaybettiğimiz sistemin aynısını görüyorum. Üstteki arkadaşın da belirttiği gibi Trabzon sahilleri için kırım sistemi gerek.

• forumda herkafadan birses çıkmaya başladı görende sanki mart ayındayızda bahar gedi zanneder. arkadaş buiş burda bitmez dahaben efsane kovalayacam cm hesapları yapacam vs. nereye baksam kış bitmiş gitmiş insanlarda artık modeller gibi kıvırmaya başladı herzaman söylerim mart 25 gelmeden benim kitabımda kış bitmez bitemez.bitirenlerede herzaman karşı çıkarım geçenyılda aynı şeyleri yaşadık gereksiz tartışmalara sürüklendik bitirenlere gülüp geçtik.burası ringonun ahırı değil sözüm meclisten dışarı dalganızı okulda geçin burası bir pilatform ben ve benim gibi değerli birçok üstadımız buişe gönül vermiş insanlar.kimsenin onlara hakaret edici dalga geçici tavırlar sergilemesine izinvermem geçenlerinde sonu belli zaten.

• Pazar günü noktayı koyarız. Şu an Gfs samsun Giresun arası sahile görsel kar vadederken, ecmwf bu bölgeyi kuru ayaz bırakıyor, ama Trabzon doğu ilçelerinden itibaren bölgemizin en doğusuna sahilde örtü vadediyor. Temennim ilk planda tüm bölgenin sahillerinin kar görmesi, olmuyorsa, bir kısmı kar görsün.

Son olarak, Bu vorteks dağılması efsanevi bir sistem emaresi, önümüzdeki 20 günü sıkı takip edin.

• White Tiger28 hocam, sistemi köyde karşılayabilecek misin. Soba, çay, pancar çorbası eşliğinde :)

Gerilme abi, önceki yıllara nazaran çok rahat ortam, arkadaşlar stres oluyor beklentiden. Sistem bitsin herkes memnun kalacak, eminim.

Çünkü o zaman herkes hangi ayda böyle bir nimet yakaladığımızı idrak edecek zaten.

Yumuşak şeyler konuşalım, böyle daha iyi.

Bu arada konumumda öyle bir sert yağmur başladı ki, şartlar uygun değil, bile bile kar beklemeye başladım. Daha bugünden sürprizle başladık sürece. Modellere göre bu yağışın 3'te biri bile yoktu. :hfyeni (29):

• Ay sonu azorun dirilişi olacak yılbaşına sürprizlerle girebiliriz. Modelcilik sinir yıpratır veriler önemli model de verilere diz çöktüremez. Yıl başı diyorum ve sabırla takip ediyorum. Azor kuvvetli dalacak Avrupaya. Önümüzdeki sistem için ise şunu söylemek gerek ecmwf ye göre soğuk var ancak yağış denizde kalıyor gfs ise yağış konusunda iyi icon da yağışı güzel vermiş yağış için daha erken. Tayfun hocamın dediği gibi balkanlarda yüksek az daha oyalanırsa daha soğuk çıktılar ve daha fazla yağış olası keyfini çıkarın

• Çorum 2 derecenin altına düştü.

Çok mu şey istiyoruz sanki alt tarafı 12 saat üstümüzde sarı kütle asılı kalsa kâfi :saint:

• White Tiger28 hocam, sistemi köyde karşılayabilecek misin. Soba, çay, pancar çorbası eşliğinde :)

Gerilme abi, önceki yıllara nazaran çok rahat ortam, arkadaşlar stres oluyor beklentiden. Sistem bitsin herkes memnun kalacak, eminim.

Çünkü o zaman herkes hangi ayda böyle bir nimet yakaladığımızı idrak edecek zaten.

Yumuşak şeyler konuşalım, böyle daha iyi.

Bu arada konumumda öyle bir sert yağmur başladı ki, şartlar uygun değil, bile bile kar beklemeye başladım. Daha bugünden sürprizle başladık sürece. Modellere göre bu yağışın 3'te biri bile yoktu. :hfyeni (29):

tayfunum nedesen haklısın göz görüyor akıl eriyor.daha diyagramı bile okuyamayanlar üstadlığa soyunmuş biz buişe senelerimizi verdik keza buradaki birçok kişiden dahaçok sistem yaşadık ve gördük ( yaşımız itibarıyla ) amma velakin imam bildiğini okur misali herkes bildiğini okuyor birtek bura için söylemiyorum diğer sosyal medya pılatform larındada böyle.geçen biyerlerde biryazı dikkatimi çekti öylesine gözüme takıldı altına yorum attım hocam güzel tespit diye.sonra ne beklersin başkalarının yazısını alıp derleyen 15 lik çocuk çıktı karşıma😄 amacı popüler olmakmış.neyse hakkımızda hayırlısı neyse o olsun.en kötü ihtimal sistem anında köye çıkarız yakarız sobayı birdemlikte çay koyar burayı selamlarız😄😄😄