Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Beklediğim olumlu hareket iki modelde de belirdi. Düzelme trendi resmen başladı. Salı günü balkanlarda yüksek oluşacak. Marmarayıda kısmen kaplayan yüksek, sistemin şu an göründüğünden daha sert inişine sebep olacak. Küçücük bir düzelme, sahile ilk örtüyü yapar.

Unutmayın, İngiltere'de Almanya'da oluşan bir yüksek ancak marmaraya yarar. Bize yarayacak yüksek, balkanlarda ve Ege Marmara'da olandır.

Bölgecilik yapmıyorum yanlış anlamayın, ama model konusunda üzüntü hakimse sistem bize yarıyordur. Model konusunda çoğu kişi ateş ediyorsa, Karadeniz için merhaba lodos durumu vardır.

Hocam ironi mi yapıyorsunuz yoksa ciddi misiniz ?

Beklediğim olumlu hareket iki modelde de belirdi. Düzelme trendi resmen başladı. Salı günü balkanlarda yüksek oluşacak. Marmarayıda kısmen kaplayan yüksek, sistemin şu an göründüğünden daha sert inişine sebep olacak. Küçücük bir düzelme, sahile ilk örtüyü yapar.

Unutmayın, İngiltere'de Almanya'da oluşan bir yüksek ancak marmaraya yarar. Bize yarayacak yüksek, balkanlarda ve Ege Marmara'da olandır.

Bölgecilik yapmıyorum yanlış anlamayın, ama model konusunda üzüntü hakimse sistem bize yarıyordur. Model konusunda çoğu kişi ateş ediyorsa, Karadeniz için merhaba lodos durumu vardır.

• İşte aradığım yorum ^^

Bazı şeyleri yazmıyorum. Çünkü ülkemiz öyle bir yer ki, bir tarafı bayram ederken diğer tarafı mateme bürünebiliyor. Gönül, herkesin sevinebileceği sinoptiği arıyor, ama hepimiz biliyoruz ki, herkesin sevineceği sinoptikleri ancak 15 Ocak sonrası görebiliriz.

Bu mevsim, her tarafı memnun edecek mevsim değil. Bu mevsimdeki sistemler, sadece bir bölgeye yarar. Ya batı üzülür, ya doğu, ya kuzey sevinir, ya güney.

Diğer bölgedeki forumdaşlarıma saygımdan her gelişmeyi dillendiremiyorum, fakat her güncelleme gittikçe bize getiriyor sistemi.

Çok büyük bir eksik var sahiller için, balkanlarda yüksek oluşuyor ama çabuk çözülüyor. O yüzden kuzey batı olarak başlayan rüzgarlar, kısa sürede batıya dönüyor. Balkanlarda oluşan yüksek orada 24+ saat dayanabilirse, bu sorunda ortadan kalkar. 36 saat dayanabilirse, ki o ihtimal var, sahiller örtü alır. 48 saat dayanabilirse bazı sahil şehirlerine 20 cm üzeri tahmin yazarım.

Bunun netlesecegi gün Pazar. Pazartesi sistemi net görürüz.

• Bazı şeyleri yazmıyorum. Çünkü ülkemiz öyle bir yer ki, bir tarafı bayram ederken diğer tarafı mateme bürünebiliyor. Gönül, herkesin sevinebileceği sinoptiği arıyor, ama hepimiz biliyoruz ki, herkesin sevineceği sinoptikleri ancak 15 Ocak sonrası görebiliriz.

Bu mevsim, her tarafı memnun edecek mevsim değil. Bu mevsimdeki sistemler, sadece bir bölgeye yarar. Ya batı üzülür, ya doğu, ya kuzey sevinir, ya güney.

Diğer bölgedeki forumdaşlarıma saygımdan her gelişmeyi dillendiremiyorum, fakat her güncelleme gittikçe bize getiriyor sistemi.

Çok büyük bir eksik var sahiller için, balkanlarda yüksek oluşuyor ama çabuk çözülüyor. O yüzden kuzey batı olarak başlayan rüzgarlar, kısa sürede batıya dönüyor. Balkanlarda oluşan yüksek orada 24+ saat dayanabilirse, bu sorunda ortadan kalkar. 36 saat dayanabilirse, ki o ihtimal var, sahiller örtü alır. 48 saat dayanabilirse bazı sahil şehirlerine 20 cm üzeri tahmin yazarım.

Bunun netlesecegi gün Pazar. Pazartesi sistemi net görürüz.

Net olarak havadada olursa göreceğiz diyor hocam gelismeler gayet güzel bolgemiz adina gelismeler devam ediyor ve bazie etmenler oturunca sahillerde bile ortu olusacak bazi sahil kesimleri 20cm bilr alir dedigin hocam seymi burun olmayan yerler?

• Net olarak havadada olursa göreceğiz diyor hocam gelismeler gayet güzel bolgemiz adina gelismeler devam ediyor ve bazie etmenler oturunca sahillerde bile ortu olusacak bazi sahil kesimleri 20cm bilr alir dedigin hocam seymi burun olmayan yerler?

Bekleyeceğiz. Şu an hiç detay veremem. Sinoptik oturmalı önce.

Sonra sahillere dezavantaj olan veriler var mesela rüzgar yönü, ve çiylenme noktası. Bunlarda oturacak. Ondan sonra son değerlendirmeyi yapacağız. Şu an 2000 rakımda bile kar yok. Bu ilk sistem. Havada kar bile sahil için büyük lüks. Ama son sistem değil, yılbaşı sonrası daha heyecanlı bir sistem belirecek, White Tiger28 hocam tarih vermiş, bende yakın tarihleri buluyorum 18-23 Ocak gibi efsanevi bir sistem olabilir Karadeniz'e. O yüzden ilk hedef havada kar. Salı akşamı. Beklediğim düzelmeler olursa salıyı Çarşamba ya bağlayan gece örtü olur mu, ona bakacağız.

• Diyagrama iyi bakın. Hani şu -10,-11 e giden senaryolar var ya, hah onlar sahtekar arkadaşlar, sizi boş yere ümitlendirir.

Hani şu -6 civarından geçen ana çıktı ve yanındaki senaryolar var ya, onlar da zalimlerdir. Onlar sizi habire üzer. Hani -7,-8 civarında kümelen kontrol ve yanındaki senaryolar dosttur, bazen acı bazen tatlı, ama hep doğruyu söylerler.forum.havaforum.com/attachment/123021/

• Osman Akkaya hayırdır, ısrarla ens istedin adminden, morların kokusunu mu aldın. Keyfin gıcır olmuştur artık :)

Arkadaşlar, Piraziz'de saf kar başlamıştır yazdığını görür gibiyim :gun_bandana:

Tayfun hocam ens de ortalama sabaha göre düştü güzel gelişme. İki gündür bölgemiz adına soğuk çıktı veriyordu bugün ise daha soğuk senaryolar da mevcut yarın sabah daha güzel görüntüler çıkabilir. Uzun vadede ise yılbaşı siste mide ufukta gibi gefs azoru beklediğim gibi yeniden yükseltiyor. Giresun sahile ilk kar haberini ben vercem inşallah :)--

• Tayfun hocam ens de ortalama sabaha göre düştü güzel gelişme. İki gündür bölgemiz adına soğuk çıktı veriyordu bugün ise daha soğuk senaryolar da mevcut yarın sabah daha güzel görüntüler çıkabilir. Uzun vadede ise yılbaşı siste mide ufukta gibi gefs azoru beklediğim gibi yeniden yükseltiyor. Giresun sahile ilk kar haberini ben vercem inşallah :)--

Giresun varsa vakfikebirde vardir 😊

• şuan ki sisteme göre kıyılara kar yapma olasılığı sizce nedir akçaabat tarafına 21 22 23 aralık arası

Bu sistem özelinde şu şekliyle düşük. Fakat bu, yeni başlayan kışın ilk sistemi. 10 Mart'a kadar koskoca bir kış var. İlki buysa, ikinci üçüncü sistemler nasıl olur hayal edin.

Şimdi genel olarak insanların yakıldığı bir konuya değinmek istiyorum. 200'lü 300'lü saatlerde bir sistem görünür. Herkes hemen bi coşar. Hatırlanmaz ki, bu vadede tutarlılık çok düşüktür. Vade yaklaştıkça, sistem göründüğüne göre bozulur. Ve yine 200'lü saatlerde görülen tutarlılığı düşük senaryolara bakılarak kış bitirilir. Doğal süreç öyle işlemez ki. Hatırlayın Aralık başındaki denemeleri. Atlantikten Sibiryaya uzanan yüksek kuzeyimizi tıkamış, vorteks pasifik tarafına kaymış, bize soğuk filan kalmamış gözüküyordu. O günün şartlarında diyebilirdikki Aralık bitti, Ocak ilk yarıda sistem yok. Halbuki biz, 15 sonrası sistem var, modellere aldanmayın dedik. Neticede varda.

Şimdi yine söylüyorum, bu ilk sistem son değil. Öyle birgün gelecek ki, sahiller 30 dereceyi zorlayacak. Ama o da bir sistemin ayak sesleri olacak.

Ben uzun vade tahmini yaparken endeks ve topluluk verilerinden çok az yararlanırım. Kullandığım metod, önce aleut alçağı ve pasifik yükseği ilişkisini analiz etmektir. 96 saatlik bir çalışma oluşturur, üstüne +4 gün koyup, bir batı-orta-doğu Amerika tahmini çıkarırım. Bu tahmine +4 gün ekleyip, batı-orta-doğu Atlantik tahmini oluştururum. +4 gün eklediğimde bir avrupa-türkiye tahmini oluşur. Bu şekilde 16-20 gün analizi oluştururum. Ve %90 olasılıkla coğrafyamıza salınım inecek tarih ortaya çıkar. Amerika ve Atlantikte oluşacak basınç güçleri muallak olduğu için sistem gücünü net bulamam. O yüzden de sistem tarihini söylerim, ama gücü için vadenin kısalmasını beklerim.

Bunu bugüne kadar hiç söylemedim. Meslek sırrımdı. Her tahmincinin kendi metodu vardır, benimki de bu. Belki bölgemizde bu işte iddialı olmak isteyen bir kardeşimize faydası dokunur. O yüzden paylaştım. Hayırlı geceler.

• Bu sistem özelinde şu şekliyle düşük. Fakat bu, yeni başlayan kışın ilk sistemi. 10 Mart'a kadar koskoca bir kış var. İlki buysa, ikinci üçüncü sistemler nasıl olur hayal edin.

Şimdi genel olarak insanların yakıldığı bir konuya değinmek istiyorum. 200'lü 300'lü saatlerde bir sistem görünür. Herkes hemen bi coşar. Hatırlanmaz ki, bu vadede tutarlılık çok düşüktür. Vade yaklaştıkça, sistem göründüğüne göre bozulur. Ve yine 200'lü saatlerde görülen tutarlılığı düşük senaryolara bakılarak kış bitirilir. Doğal süreç öyle işlemez ki. Hatırlayın Aralık başındaki denemeleri. Atlantikten Sibiryaya uzanan yüksek kuzeyimizi tıkamış, vorteks pasifik tarafına kaymış, bize soğuk filan kalmamış gözüküyordu. O günün şartlarında diyebilirdikki Aralık bitti, Ocak ilk yarıda sistem yok. Halbuki biz, 15 sonrası sistem var, modellere aldanmayın dedik. Neticede varda.

Şimdi yine söylüyorum, bu ilk sistem son değil. Öyle birgün gelecek ki, sahiller 30 dereceyi zorlayacak. Ama o da bir sistemin ayak sesleri olacak.

Ben uzun vade tahmini yaparken endeks ve topluluk verilerinden çok az yararlanırım. Kullandığım metod, önce aleut alçağı ve pasifik yükseği ilişkisini analiz etmektir. 96 saatlik bir çalışma oluşturur, üstüne +4 gün koyup, bir batı-orta-doğu Amerika tahmini çıkarırım. Bu tahmine +4 gün ekleyip, batı-orta-doğu Atlantik tahmini oluştururum. +4 gün eklediğimde bir avrupa-türkiye tahmini oluşur. Bu şekilde 16-20 gün analizi oluştururum. Ve %90 olasılıkla coğrafyamıza salınım inecek tarih ortaya çıkar. Amerika ve Atlantikte oluşacak basınç güçleri muallak olduğu için sistem gücünü net bulamam. O yüzden de sistem tarihini söylerim, ama gücü için vadenin kısalmasını beklerim.

Bunu bugüne kadar hiç söylemedim. Meslek sırrımdı. Her tahmincinin kendi metodu vardır, benimki de bu. Belki bölgemizde bu işte iddialı olmak isteyen bir kardeşimize faydası dokunur. O yüzden paylaştım. Hayırlı geceler.

cevabınız için çok teşekkürler kafamdaki bazı sorularında cevabını buldum müteşekkirim iyi geceler