GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Ağustos-Eylül-Ekim-Kasım 2021)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
 • Yeni konuda İlk paylaşım ve özet benden olsun ozaman. Açılış benden gerisi sizden :)-- Özellikle Kuzey bölgelerimize 7-9 arası daha önce beklediğim hatta site çökmeden önce İstanbul konusuna yazdığım sistem sonunda geliyor. İyikide Afrika çok aşırı fazla uzamadı malum orman yangınları büyük sıkıntı. Neyse sistemimize gelirsek aşırı sıcaklar sonrası kararsızlık artacağından güze oraj alan yerler olacaktır detaylar 2 gün sonra belli olur yetkili arkadaşlar bilgi verirler.

  9 sonrası sıcak atak tekrardan kolunu batı bölgelerimize uzatıyor 9-11 veya 9-12 arası yaklaşık 2 veya 3 günlük sıcak atak tekrardan yolda ama bu kadar abartı olmayacak sonrasında yeni sistem tekrar radara girebilir ona daha var.

  animvbr1.gif

  Ecmwf akşam güncellemesi 144.saat toplam yağış tabi diğer modeller şuanlık batı karadeniz civarına ve doğu Marmaraya bu kadar yağış vermiyor.

  xx_model-en-323-0_modez_2021080312_144_964_157.png

 • Ecmwf cumartesi günü hava olarak biraz rahatlamaya başlayacağımızı söylüyor çok şükür.


  Malesef güneydoğuyu basra bu sene daha kuvvetli olarak esir aldı yapıştı adeta oraya.


  ECE0_96pdz5.GIF.png

  ECE1_96aql6.GIF.png

 • Düşüş ısınma ve ay ortasında yeni bir dalga ile artık nefes alabiliriz gibi duruyor.

  Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

 • Tropikal siklonu Gfs'de Ukmo gibi vermeye devam ediyor Ecmwf çok daha kuzey doğuda tutuyor yani pek oralı değil şuanlık.

  glNls.png

  şu haliyle Sakarya-Kastamonu hattında afet düzeyinde gözüküyor biraz daha batılaması İstanbul'u da topa sokar

 • Karadeniz bile üretiyorsa böyle bir tropikal siklon, Eylul-Ekim aylarinda Akdeniz neler neler yapar?Ecm hariç ukmo ve gfs ulkemize yüksek risk görüyor tropikal siklon konusunda.

 • Daha sonbahara girmeden bu tarz oluşumların olması ilgi çekici hele bide Karadenizde, tabi Karadenizin aşırı sıcak olmasının etkisi büyük.

  Ecmwf vermediği sürece ne desek boş özellikle bu tarz hava olaylarında izliyeceği rotadır vesair en başarılı modeldir çünkü.

  İcon 12z'de vermiş her ne kadarda konusu burası olmasada ciddi bir hava olayı olduğu için paylaşıyorum. Sinop civarından sokmuş içeri.

  gda8p.png

 • Sabah modellerine baktığımızda Gfs siklonu yok etmiş şimdilik Ecmwf vermemeye devam ediyor. Ukmo,İcon vermeye devam edip ekstra olarak Arpage modeli ve Gem'de vermeye başladı ama Gemde rotası diğer modellerdeki gibi Sinop Kastamonu civarı değil doğu karadeniz tutuyor. Yani kesinlik yok kuşda olabilir akşama hepsi veredebilir.

  hIL0j.png


  hIaLn.png

 • Ukmo gibi gelirse İstanbul da etkilenebilir kıyıdan köşeden icon gibi gelirse Toprağı suya doymuş olan Samsun'da afet kaçınılmaz olur