Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bi Rize'nin aldığı yağışa bakın bide memleketim Trabzon'un ( Akçaabat bundan daha berbat) bu dramatik farkı detaylı olarak açıklayabilecek biri var mı?

Bu konular çoktan tartışılmıştır ancak ben hiç detaylı olarak öğrenemedim bilgisi olan açıklayabilir mi keyifle okurum.

3 Ayda 1,118,7mm

5v1clhv.jpg

3 Ayda 253,7mm

o3z20wq.jpg

• Trabzonluyumdaaben olay aslında basit ben karayel diyeyim sen Yoroz de ben Bafra diyeyim sen karayel de kısacası bu iki şehrimizin özellikle merkezleri batı rüzgarlarına kapalı sanki deniz yokmuş gibi eser eser doğusuna gönderir bütün yağmuru o yüzden kışın genellikle böyleyiz :)

forum.havaforum.com/attachment/119161/

• Gréy hocama tamamen katılmakla beraber bir üçüncü neden ise Rize'nin doğusunun ve güneyinin yüksek dağlarla kapalı olması da etken. Kütleler yükselti yüzünden sıkışıyor ve hep aynı noktalara yağış bırakıyor. Rize ve Hopa hariç bir orta ve doğu Karadeniz şehrinin bu özelliği yok.

• Gréy hocama tamamen katılmakla beraber bir üçüncü neden ise Rize'nin doğusunun ve güneyinin yüksek dağlarla kapalı olması da etken. Kütleler yükselti yüzünden sıkışıyor ve hep aynı noktalara yağış bırakıyor. Rize ve Hopa hariç bir orta ve doğu Karadeniz şehrinin bu özelliği yok.

Çok derin bir araştırma yaptım şu 2 saatte Giresun Çanakçı ve Kuşçulu köyleri bu çevre kadar yağışlı geçiyormuş bi de. Gerçekten enteresan bölgemiz var Rize - Hopa da keşfedilmeyi bekleyen ne noktalar vardır. Giresunun doğusundaki bu durum beni düşüncelere daldırmıyor değil.

• Trabzonluyumdaaben aynı neden nispeten doğu ve güney bölgelerinin yükseltisi ve kuzeybatı yönlü bakı. Giresun'un doğusu da bu bakımdan Rize ve Hopa ile benzer özellikler gösteriyor. Tirebolu da çay yetiştirilmesi tesadüf değil. Ama Rize ve Hopa kadar değil bu bölgeler. Kışın kuzeybatı rüzgarıyla sistem inerken sistem analizlerimde Ordu-persembe ve Ünye ilçeleri,Giresun Tirebolu ve Görele ilcelerinde beklentimin hep bölge genelinden farklı olma sebebi bu.

• Aslında biz sisteme doymuş değiliz.

Sistem gelmiyor ama biz öyle tepki veriyoruz ki sanki 4 aydır sistem yok. En uzun sistemsiz yaşadığımız ay olduğu için psikolojik olarak kurak ve berbat Kasım hissediyoruz. Bence yağışın az olması dışında normal bir Kasım.

Ülkenin geri kalanı kaç aydır doğru düzgün sistem yaşamıyor.

Onların olumsuz mesajlarını görünce yine psikolojik olarak berbat ay hissediyoruz.

Ben rahatım ancak Kasım son hafta sistemini çok istiyorum.

• Trabzonluyumdaaben olay aslında basit ben karayel diyeyim sen Yoroz de ben Bafra diyeyim sen karayel de kısacası bu iki şehrimizin özellikle merkezleri batı rüzgarlarına kapalı sanki deniz yokmuş gibi eser eser doğusuna gönderir bütün yağmuru o yüzden kışın genellikle böyleyiz :)

Onun bir başka sebebi Trabzon'da dağların yamaçları kuzeydoğuya bakıyor.Rize-Hopa arasında ise kuzeybatıya yani yağışlı sistemlerin geliş yönüne bakıyor. O yüzden Rize çok yağış alırken Trabzon düşük kalıyor.

• Trabzonluyumdaaben MGM istasyonlarına göre o yok bu yok diyeceksek benim köyümde de istasyon yok bana göre Rize'den daha yağışlı böyle lokal bölgeleri sınıflandırmak için detaylı ve yerinde araştırma gerekir oturduğun yerden veri incelemekle olmuyor merakın varsa bu işte uzmanlaşabilirsin üniversitede yolun açık :)

• Trabzonluyumdaaben MGM istasyonlarına göre o yok bu yok diyeceksek benim köyümde de istasyon yok bana göre Rize'den daha yağışlı böyle lokal bölgeleri sınıflandırmak için detaylı ve yerinde araştırma gerekir oturduğun yerden veri incelemekle olmuyor merakın varsa bu işte uzmanlaşabilirsin üniversitede yolun açık :)

Yazdan beri istasyonları takip ediyorum.

Uzun zamandır takip eden kişilerdende müthiş bilgiler aldım. Lokal olarak araştırdım zaten. Bu eksik bir harita. 2 senedir yaz aylarının lideri olan Çayeli / Bakır - Teiaş bile karalanmamış. Sürmene Of hattı bi kere Rize çevrelerine göre o kadar yağış almaz.

f6kanlf.jpgBu veriler 1 Ocak - 1 Eylüle kadar en fazla yağış alan istasyonlara ait.

• Trabzonluyumdaaben ben saha araştırması lazım diyorum sen bilgisiyar verisi koyup duruyorsun önüme elbette bunlar değerli yalanlayan da yok ancak MGM istasyonları otomatik gözlem olduğu için sık sık hata veriyor ayrıca Sürmene, Araklı, Of gibi doğu ilçelerinin köyleri sahillere göre 1.5-2 kat daha yağışlı bunu hem oralı olduğum için hem orada uzun zaman geçirdiğim için biliyorum ben de Trabzonluyum daa :) Yani kısaca Karadeniz gibi bir coğrafyayı gözünle görmeden havasını koklamadan çözemezsin diyorum.

Geçmiş sayfalarda var arkadaşlarla Samsun hakkında çok tartışmamız oldu Atakum ilçesiyle İlkadım ilçesi arasında fark oluyor ama istasyonlar saçma yerlere kurulduğu için doğru düzgün bir karşılaştırma yapamıyorduk en sonunda bir arkadaşımız kendi istasyonunu aldı çünkü bir tepenin doğusuyla batısı arasında bile iklim farkı olabiliyor biz Samsun sahilinden bakarken Tekkeköy sahilini bembeyaz karlar içinde görebiliyoruz bize de güneş vuruyor mesela bir örnek rakamlara çok takılma diyorum.

Hocam Gerze yi unuttunuz.Bende de lanet bir Sinop Burnu var yani yalnız değilsiniz. :D :DKütleleri deniz üzerinden geçerken çok izledim.....