İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Şaka gibi yarın atina bile yoğun kar yağışı gösteriyor hemen çevremizden antalya'ya dönüyor kütle.Resmen bu şehir kar yağışı konusunda lanetlenmiş :)

Bu yunanlar henüz daha gecen sene 20 cm kar aldılar ama ege denizinin bizden tarafi her zaman hüsran ya

• aydin için son durum nedir?

Hocam kar alma ihtimalimiz devam ediyor ama güney ve doğu ilçeleri daha şanslı gözüküyor.Son güncellenen GFS ve ECM modellerinde yağışı baya bir azalttı ama kısa bir süreliğine dahi olsa ihtimal hala mevcut tabii daha da kötü hale gelmezse gece ve sabah güncellemelerinde :(3232

• PergamoN -40 dereceik bulutlar bize yaklasiyor edirnede oldugu gibi bize de kar yapar mi

İnceleme fırsatım yok arada girip yorumları okuyorum yoğunum biraz 700Hpa seviyesine kadar rüzgar ve nemliliği inceleyin rüzgar yönü bulunduğunuz konuma deniz üzerinden esiyorsa dek gelebilir tabi bu dekin etkili olması için en az 50-80km arasında deniz üzerinde ilerleyip nem toplaması lazım.

Rüzgar farklı yönden esiyorsa bulutun tepenize atlayacak hali yok ,kuzeyden gelen kütleler iyi kar örtüsü olan bölgelerden geçerken veya dağ yamaçlarında gücünü koruyabilir.

Aşırı soğuğun nem adveksiyonu sağlayacak kaynağı yoksa kendi kendine kütle üretmesi olanaksız.

Doğulu ilerleyen her sistemde güney ege kıyıları yağış/soğuk sıkıntısı yaşayacak (Blokajlı sistemler hariç) sadece girit ab’si yeterli olmuyor çoğu zaman ,yağış/soğuk çakışması için kuzeyli hareket etmesi önem taşıyor yavaş hareketlerle batı karadenizden çıkması aranan senaryo.

Bu bölgenin gerçekleri ortada ve tahmini çok zor bir coğrafya birde çok sayıda yaşı küçük kardeşimiz mevcut kafa karıştıcı yorumlar yapabiliyorlar çok fazla flood yapan birkaç kişiyi engelledim.

Bir bölgede hava tahmini yapmak için o bölgenin coğrafyasına çok fazla hakim olman lazım ,x kişisi şunu demiş y kişisi bunu demiş diyerek bana soru yöneltmeyin dikkate almıyorum.Forumda istediğinizi paylaşabilirsiniz orası ayrı özgür bir platform sonuçda.

Bu ülkede İzmir gibi ikinci bir şehir yok havasıyla ,sahilleriyle ,insanıyla çokmu kar istiyorsun kısa mesafelerde birçok alternatifin mevcut atla arabaya ,otobüse git doya doya zevkini çıkar yok lanetlenmişmiş,lanet gelsinmiş, yok taşınacakmış falan filan yapılan yorumlar aşırı saçma, bu yorumları yapanların yaş ortalamasının 12-17 arasında olduğuna eminim ailenizden izinsiz taşınabiliyorsanız taşının ama burayı boş yorumlarla doldurmayın lütfen ,burası bir arşiv görevi görüyor eskilere dönüp anılarımı canlandırayım diyorum önemli anları/yorumları bulamıyorum sonra :)

• Hocam çok haklısınız ama gfsnin son kar haritasına bakınca şaşıyorum

• Hocam 81 ilde iki kar almayan il var İzmir ve Aydın Allah aşkına şimdi 93 yilindan beri kar yağmayan Antalya lapa lapa kar alacak 2 haftadır soğuk taraftarı blokaj oldu o oldu şu oldu ben kar gormeyeceksem niye bu sitede vaktini harcıyim ki her sene aynı terane geçen yılda aynısı oldu son anda bozdu bıktım bu sehirin konumundan öyle bir konumda yaşıyoruz deniz kar alıyor dogumuz kar aliyor kuzeyimiz kar alıyor guneymiz kar alıyor İzmir Türkiye de 1. dunyada da soğuk iklime sahip hicbir zaman kar alamayan 1.sehir insanlarda ne sinir kaldı ne psikoloji..

• Çok güzel özetlemişsiniz hocam ellerinize sağlık. Kar konusunda şanssız bölgemiz ama tabii herkesin kendi memleketi güzeldir orası ayrı ama deniziyle, insanıyla, çekirdeğe çiğdem, simite gevrek dememizle bir başka benim gözümde. Üniversiteden tanıştığım arkadaşlar bölgemiz adına çok güzel oralar kıymetini bilin dediğinde bir kez daha anlamıştım buraların kıymetini :)

• Şubat ayının sonuna kadar burdayım yağdı yağdı yagmadi ayrılıyorum hesabımı da siliyorum milletin kar keyfini izleyecek değilim bu forumda

• Çanakkale de kar almadı sanırım bu hafta, ama geçen haftalarda kar almışlardı, İzmir tüm sistemlerde kar alamıyor, yapacak birşey yok İzmir'in hali çoğu zaman hep böyleydi zaten sağlık olsun.

• Bence konum olarak çok iyi konumdayız bizim gibi yağış oraj fırtına alan memleket yoktur hep bir aksiyon var böyle güzel konum olan biryerde tek dezavantaj kar maalesef ama arabayla 1 saat mesafede olan dağlarımız var yoğun kar alan pergamon hocamız güzel anlatmış.

• Bende mesaji aldim kar konusundq sehrimiz gercekten cok sanssiz ve bu benim sinirimi bozuyor ne yazikki biraz takintili oldugum icin tasinacagim demistim bende tabiki tek tasinma sebebim kar degil ama tasinacagim yer icin bunu da dikkate aldim sonucta iklim insani etkileyen unsurlardan biri :)

dediginiz gibi en bastan inceledim ama tabi ki anlik herhangi bir veri olmuyor en kolay gfs verilerine ulasildigi icin ondan baktim yer seviyedi haric ruzgar iyi aslinda ama yer seviyesinden kaybediyoruz belki bir ihtimal sabaha karsi siklonun hareketi ile ilk siklonun donusuyle guneyden kutleler vurabilir ikinci siklonda hicbir sansimiz yok gibi bir sey ruzgar yonu sali carsamba icin belki degisirse ege denizinden kutleler kovalayabiliriz onun disindq ise herhangi bir ihtimal yok ;(

• Bende mesaji aldim kar konusundq sehrimiz gercekten cok sanssiz ve bu benim sinirimi bozuyor ne yazikki biraz takintili oldugum icin tasinacagim demistim bende tabiki tek tasinma sebebim kar degil ama tasinacagim yer icin bunu da dikkate aldim sonucta iklim insani etkileyen unsurlardan biri :)

dediginiz gibi en bastan inceledim ama tabi ki anlik herhangi bir veri olmuyor en kolay gfs verilerine ulasildigi icin ondan baktim yer seviyedi haric ruzgar iyi aslinda ama yer seviyesinden kaybediyoruz belki bir ihtimal sabaha karsi siklonun hareketi ile ilk siklonun donusuyle guneyden kutleler vurabilir ikinci siklonda hicbir sansimiz yok gibi bir sey ruzgar yonu sali carsamba icin belki degisirse ege denizinden kutleler kovalayabiliriz onun disindq ise herhangi bir ihtimal yok ;(

700 hPa rüzgar yönünü hangi siteden inceleyebilirim?