Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Siz yarını görün hele. 100-200 Puan bazında bir faiz indirimi olsun o zaman dolar 12 bulacak. Zaten kritik,psikolojik eşik 10'du. Uzmanlar bas bas bağırdı ne yaparsanız yapın 10'u geçirmeyin arkasını alamayız diye. Bundan sonra dolar 20 tl olsa neden oldu diyemeyiz. Allah sonumuzu hayırlı eylesin. Freni patlamış,yokuş aşağı giden yükü dolu bir kamyonuz. Kurunun yanında yaşta yanıyor.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Siz yarını görün hele. 100-200 Puan bazında bir faiz indirimi olsun o zaman dolar 12 bulacak. Zaten kritik,psikolojik eşik 10'du. Uzmanlar bas bas bağırdı ne yaparsanız yapın 10'u geçirmeyin arkasını alamayız diye. Bundan sonra dolar 20 tl olsa neden oldu diyemeyiz. Allah sonumuzu hayırlı eylesin. Freni patlamış,yokuş aşağı giden yükü dolu bir kamyonuz. Kurunun yanında yaşta yanıyor.

Hala sıçrama diyorlar bi de gerçekten geçim derdi en kötüsü Allah yardımcımız olsun.

• Yarın film kopacak inşallah kötü yönde kopmaz gerçi bundan kotusu var mı bunun da bir cevabı yok ya bu arada manasbalasy doların yükselişini ve TLdeki degersizligi neye bagliyorsun merak ettim Amerika dan filan bahsetmişsin de?

• Kimse kimseye ekonomist demesin siyasette yapmasın. 5 gün önce bu saatlerde bi adam ile kızı dükkana geldi. Kız 3 liralık çikolata almak istedi baba çikolataya 3 lira veremem şimdi kızım dedi. Bu baba kızına bunu dediyse biz bittik kızardım al benden olsun bile DİYEMEDİM. . .

• Hala sıçrama diyorlar bi de gerçekten geçim derdi en kötüsü Allah yardımcımız olsun.

Sıçrayacak bir şey mi kaldı abi gözlerini seveyeyim şuan en ucuz araba 300 bin tl. Sanırsın 2021 sıfır otomatik araç ha 2016-2017 b-c segmenti kıçı kırık araba bunlar. Avrupa'nın yüzüne bakmadığı araba bizde 300 bin tl'nin üzerinde. 2+1 küçüçük evler yemin ediyorum burada artık 1 milyon tl'den başlıyor alman imkansız. Kira fiyatları desek 3 bin tl olmuş neredeyse asgari ücret kadar. Bir pazara markete çık 2 parça ya 2 parça ürün 100-200 tl tutuyor yağ olmuş 105 tl şeker olmuş 40-50 tl. Daha ne kadar dibi göreceğiz? Hiçbir çaba göstermeden nasıl sıçrama yapacağız? Güven yok,ekonomik kalkınma programı yok,hukuk yok,adalet yok,üretim yok hiçbir şey yok. Konuşacak çok şey var. Daha kış gelmedi bir doğalgaz yaksak 1500 tl ödeceğiz herhalde. Ülkenin yarısı sinirden,üzüntüden,bunalımdan ya kanser oldu ya intihar eder hale geldi. Ülkenin şu son 2 halde insanların durumuna baksın depresyon artış sayısı yüzde 80 en az ya

• Yarın film kopacak inşallah kötü yönde kopmaz gerçi bundan kotusu var mı bunun da bir cevabı yok ya bu arada manasbalasy doların yükselişini ve TLdeki degersizligi neye bagliyorsun merak ettim Amerika dan filan bahsetmişsin de?

Güvensiz ortama bağlıyorum.

Amerikadan bahsettiğim noktayı idrak edersen ne demek istediğimi anlarsın. ABD borsaları düşüyor. İşsizlik tavan yapmış durumda. Bunu en azılı muhalif ekonomistler de diyor. Gel gör ki dolar biz de değer kazanıyor. Sebebi de ülke de ki güvensiz ortam ( ekonomik alanda). Merkez bankasının laylaylom takılması.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• manasbalasy Merkez bankası bağımsız kuruluş değil ki kafasına göre iş yapamıyorlar faiz arttıran görevden alınıyor,faiz indiren görevde kalıyor kur atıyor saçma sapan işler oluyor. Piyasa,iş adamları naci ağbal'ı beğenmişti aslında. Kuru belli oranda sabit tutup,düşürdü de. Ha faiz arttı arttırmadı tartışırsın ama en azından piyasaya güven aşılamıştı. Faiz düşürürek kurun düşme imkanı yok. Ekonomi kalkınma planı,hukuk ve adalet güvenirliği,halka güven,yatırımcıya güven,üretim daha çok ihracat yapa yapa o kuru düşürebilirsin. Biz ekonomist değiliz biz bile bunu bilebiliyoruz. Çıkıp kimse demiyor mu yukarıda başkanım böyle olmaz böyle böyle yapmamız lazım yoksa daha kötüye gidiyoruz falan ilginç hakikaten.

• Dolar Euro almadığım her gün daha çok pişman oluyorum Allah'tan altın almıştım. Bu saatten sonra herkes geçinmek için bir yol bulmalı ya da parasını koruyacak bir yöntem keşke sonumuz böyle olmasaydı ama tünelin sonu görünmüyor

• manasbalasy yazdıklarına katılıyorum ongorulemezlik en büyük etken ,en basitinden her ülkenin merkez bankası faiz kararını çok önceden mesajini piyasaya verir ve piyasa buna kendini hazırlar ve fiyatlamaya geçer maalesef bizde son ana kadar merkez bankası ne yapacak diye bekliyoruz burda bağımsızlık yok olduğu anlaşılıyor zaten öte yandan Naci Agbal dönemi geri dönüş olabilirdi ama orada da Cb anlamsizca Mb baskanini görevden aldi ve bu hükümet piyasada son şansını kaybetti şu anda tek çare piyasaya guven vermek o da tek bir şekilde olur bu saattten sonra,,,gerisini soylemeyim herkes biliyor.

• Faizi yıl sonuna kadar 12'ye indirmek hedef bu da gerçekleşecek. Önümüzde 2 tane 200 puanlık indirim eylemi var. Bugünkü açıklamada kararlı duruş tekrarlandı.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Bizim toplumda ki temel sıkıntı şu. Kimse kusura bakmasın arkadaşlar. Ekonomi az sallantıya girdi mi hemen stok olayı devreye giriyor ki daha çok para kazanalım. Şimdi bana birisi şunun mantıklı açıklamasını yapsın. Özel bir havayolu şirketi sahte rezerve yaparak uçak bileti fiyatlarını yüksekten satıp daha sonra kademeli olarak rezervleri iptal ediyor.

Abi uçak biletini de stok yapma ya hu.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Tüm sorumluluğu stokçulara, merkez bankasına, marketçilere, vatandaşa ona bulmak kolay iş. Vatandaş önünü göremeyince ne yapacak peki? Kendini korumaya alacak bir şekilde. Almazsam batacam, malı yerine koyamayacağım gözüyle bakıyor. Ekonominin kurallarına göre oynansa zaten dolar bu hale gelmeyecek, piyasada bu hale gelmeyecek. Güven ortamı kendiliğinden oluşacak.

Takım tutar gibi davranmayı bırakmak gerçeklerle yüzleşmek lazım artık.