Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 23 sisteminde sıcaklık sorunu olmayacak bölge genelinde inşallah.

ECE0-192.GIF?15-0

bölgedeki kar örtüsü yüzünden zaten hava soğuk, yeni bir soğuk hava dalgasına gerek kalmadan gelen her yağış kar olarak düşecek :D a.b nerde patlarsa patlasın en kötü sıcak cephe kar yağışı görürüz

Hocam biraz hata var. Şöyle ki, yine yerin rakıma göre 850 ve 900 hPa'daki sıcaklığın ve nemin (çiy noktasını etkilediğinden) önemi yüksek.

850 ve 900 hPa'daki sıcaklık, tam bilemiyorum; ama çiy noktasının 0 derece ve altı olması kaydıyla (-1, -2 ile -4 ve -5 arası iyidir) en fazla 2 derece olabilir; 2'den fazlası, yağan karın donan yağmura dönmesine vesile olabiliyor (yeryüzünde hava sıcaklığının (istasyon) 0 derece ve altında olması kaydıyla; ki kar yağarsa; yeryüzünün 0 derecenin altında olması kuvvetle muhtemel.)

Neyse ki Akdeniz'e yakınız ve kuzeyimiz ile batımızda toroslar seti var (Doğu Anadolu'daki soğuk kaynaklı (termik) yüksek basınç; tam olarak sokulamıyor (yüksek basınç orta katmandaki soğuk havayı aşağı iter ve alt ile orta katmanı, yeryüzüne göre sıcak tutar.

Tabi burada Akdeniz bölgesinin güneyinin ve Suriye'nin ne kadar soğuması, bize o kadar yüksek kar ihtimali demek.

• Bir de Suriye'nın doğusu ile Basra tarafında, soğuk hava kaynaklı yüksek basınç durumu öngörülüyor ve bu da işimize yarar; çünkü bize doğru kuru hava üfleyerek çiy noktasını az da olsa (Akdeniz'den gelmesi öngörülen nem kütlesi (bulut) durumundan) azaltarak, kar kalitesini artırır.

• Bunun gerçekleşmesi, bölgemizde Bitlis'i aratmaz :)

oipxRp.png

(Şanlıurfa Karaköprü'nün yaklaşık 10 km kuzeyi.)

Mavi: çiy noktası

Kırmızı: sıcaklık

Camgöbeği: Parsel değeri (bu değer, fırtına tahmininde kullanılıyor ve sanırsam parsel (alan) değeri (bulut içi sıcaklık) anlamına geliyor.

Yanlış olabilir, lütfen düzeltme öneriniz.

Gördüğümüz gibi, çiy noktası; neredeyse 300 hPa (9000 metre) yüksekliğe kadar sıcaklıkla neredeyde aynı ve bu bize nem değerinin bu yüksekliğe kadar en az %98 olduğunu belirtip; yoğun bir bulut kütlesi verisi sunuyor; dolayısıyla bu kadar yükseklikte hiç az kuru havanın bile olmaması ise bizlere aşırı bir yağış durumunu belirtir.

Sıcaklık, her katmanda 0 derecenin altında ve kar için her şey yolunda görünüyor.

Allah, kazadan ve beladan korusun. Hayırlı ve bereketli olur inşallah.

• FreezingRain hocam haklısınız; bir bakımdan 850 hpa da -4-6 bandına gerilemiş o tarihte. benim asıl değinmek istediğim sıcaklık konusunda her hangi bir sorun yaşamayacağımız yönünde.birde bahsettiğiniz suriyenin doğusu ile basra tarafında olusacak yüksek basınç kafasını bölgenin doğusuna uzatma gibi bir ihtimali beni korkutuyor (yoğun kar örtüsü ve bölgemize göre extream sayılabilecek düşük sıcaklıklar) buna bir neden olabilir mi? ha tabi bu ihtimalde güzel zaten aşırı soğuk olan havanın üstüne 21-22 gibi yağışı yakalarsak yağışın ilk saatlerinde sıcaklık -5 -8 derecelerde de güzel bir yağışı alabiliriz. hatalar affola

• FreezingRain hocam haklısınız; bir bakımdan 850 hpa da -4-6 bandına gerilemiş o tarihte. benim asıl değinmek istediğim sıcaklık konusunda her hangi bir sorun yaşamayacağımız yönünde.birde bahsettiğiniz suriyenin doğusu ile basra tarafında olusacak yüksek basınç kafasını bölgenin doğusuna uzatma gibi bir ihtimali beni korkutuyor (yoğun kar örtüsü ve bölgemize göre extream sayılabilecek düşük sıcaklıklar) buna bir neden olabilir mi? ha tabi bu ihtimalde güzel zaten aşırı soğuk olan havanın üstüne 21-22 gibi yağışı yakalarsak yağışın ilk saatlerinde sıcaklık -5 -8 derecelerde de güzel bir yağışı alabiliriz. hatalar affola

Evet hocam, estağfirullah. Siklon eğer kuvvetli olursa, bizim için kar açısından sorun teşkil edebilecektir; ama kuvvetli olma ihtimali zayıf. Bir de belirttiğiniz tarihlerde bu GFS'nin çözünürlüğü (kalite) zayıf olduğundan, Toroslar tarafına o -4'ü veriyor.

Ben de sizin düşündüğünüz gibi, soğuğun kaynağı Sibirya olduğundan kar açısından sorun yaşamayacağımızı düşünüyorum.

• Ecmwf sanki zorla kar vermiş gibi çok sınırdayız.

18’ini 19’una bağlayan gece ve 19’u sabahın erken saatlerinde kar ihtimali yüksek Hatay için. Öncesinde kuvvetli bir yağış var büyük ihtimalle yağmur olarak düşecek fakat bahsettiğim zaman diliminde yağış kar olarak düşecektir.

• Batman-siirt boşluğu aklımdan çıkmıyor iyice deli etti beni

O boşluk Fatih Hocama yazar 😄 Şaka bir yana boşluk olmayacaktır. Gaziantep’ten başlayıp Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt’e kadar tatmin edici kar görülecektir.

• 18 19 a vermedi sanırım hocam. Ama GFS ısrarla veriyor.. GEM bütün yağışı kar vermiş. Salı Çarşamba günleri sınırdayız. Ama olacak gibi. ECMWF hala vermiyor :/

Artık benim için önemli olan Ecmwf eğer sağlam verirse tekrar umutlanabilirim diğer modeller daha çok dönüyor.