Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kadir Emrede, faz 1-2den bahsetmiş ocak 25 e kadar europa alçak biz yüksek demiş, burdan kafkas zafiyeti diyelim mi, o yüzden mi 8 şubat tarihini verdi, ocak ayı için son çeyrek verileri 8-10 güne belli eder kendini, takıldık atmosferin peşine, tahminimce kış bitmeden kar yağacak diyelim moralimiz yükselsin...

Kadir dediğin kişiyi tanımamakla birlikte topyekün katılmıyorum. Faz 1-2'yi gösteren bir model yokki şuada neye göre faz 1 diyor hadi onun dediği gibi oldu diyelim oda ayın 20-21 sonrası olursa eğer onunda bize yansıması 23-25 civarı. İyi sallamış.

oxBe4U.gif

• Uzun vade tahminler bu işin birazcık ütopyasıdır.Bende arkadaşın adını ilk kez duydum.Ama bu işleri azıcık takip eden birisi de bilir ki modeller ocağın ilk yarısını hemen hemen kapatmışsa ve Türkiye’ye de efsane sistem inecekse bu da genelde Ocak son hafta ,Şubat ilk hafta arası şans yüzdeleri baya bi yükselir.Bende 27 0cak diyorum mesela,çok uzun vadede gerisi tamamen şans ya tutarsa ^^

• artık tümgözler acak ayının 2 ci yarısına çevrilmiş durumda ışık varmı elbette var veriler 13 ocaktan itibaren lehimize dönmeye başlıyor butarihten itibaren cılız sistem yada sitemlerden ziyade efsanevi sistem kovalamaya başlayacağız ha şunuda belirteyim kimse kışın bittiğini felan sanmasın yoksa çok yanılır şubat son haftaya kadar bu sistemi ggs ile kovalamaya devam edeceğiz kimse umudunu kaybetmesin zafer herzaman inananlarındır.rabbim bizi utandırmasın inşallah😊😊

• Umudum gitgide azalıyor sadece şubattan ümitliyim bu da sadece his bize gelen sistemler hep kısa vadeye yaklaşınca uçup gidiyor kar yağması zor iş demek ki ama tabi kendi açımdan söylüyorum cılız sistemleri tatmin etmez beni.

• Bu hangi model usta?, ben bilmiyorum. forum.havaforum.com/attachment/127929/

Cfsv2 modeli ağırlıklı bir görüntüdür. Ecmwf ve Gfs harici okadar uzun vadeli mjo indeksi tahminlerini pek dikkate almayınız. Daha öncede 7'den direk 8'e geçiş ihtimali yüksekti özellikle Cfs modelinde ama 7'de oldukça fazla vakit kaybetti şuanlık 8 sonrası ne yapacağı belli değil çemberede girebilir. 15-25 arası faz 1'e geçiş süreci demiş ayın 15'inde bu oran oldukca düşük gözüküyor . Dediğim gibi eğer çembere girmeyip 1-2 yapacaksa bile bu 21 sonrası. 4 gün önceki Ecmwf uzun vadeli tahmini bu şekildeydi.

SlNZF.png

• Cfsv2 modeli ağırlıklı bir görüntüdür. Ecmwf ve Gfs harici okadar uzun vadeli mjo indeksi tahminlerini pek dikkate almayınız. Daha öncede 7'den direk 8'e geçiş ihtimali yüksekti özellikle Cfs modelinde ama 7'de oldukça fazla vakit kaybetti şuanlık 8 sonrası ne yapacağı belli değil çemberede girebilir. 15-25 arası faz 1'e geçiş süreci demiş ayın 15'inde bu oran oldukca düşük gözüküyor . Dediğim gibi eğer çembere girmeyip 1-2 yapacaksa bile bu 21 sonrası. 4 gün önceki Ecmwf uzun vadeli tahmini bu şekildeydi.

SlNZF.png

Ben ocaktan ümitliyim iyi gelişmeler var. 6-7 faz olabilir diye düşünüyom.

• Bu Mjo işini çok basitleştirmeye başladınız bir aralar ao pozitifse soğuklar kuzeyde kalır negatifse Avrupa'ya gider nötr ise bize gelir gibi ezbere konuşuluyordu şimdi aynı şey mjo için yapılmaya başlandı.

Önemli olan MJO faz 7-8 olmuş değil neden 7-8 olmuş bunu araştırdığınızda kendinizi geliştirirsiniz.

• Bu Mjo işini çok basitleştirmeye başladınız bir aralar ao pozitifse soğuklar kuzeyde kalır negatifse Avrupa'ya gider nötr ise bize gelir gibi ezbere konuşuluyordu şimdi aynı şey mjo için yapılmaya başlandı.

Önemli olan MJO faz 7-8 olmuş değil neden 7-8 olmuş bunu araştırdığınızda kendinizi geliştirirsiniz.

Kardeşim bize balık tutmayı öğretme balık ver :)

Şimdi atıyorum 8'e yada gidecekse çembere niye daha erken gitmedide 7de fazla oyalandıgını anlatabilecek babayigit varsa buyursunlar deriz ama o bilgi ve donanıma sahip forumda biri varmıdır muamma. Hakan abi araştırdigı icin bu konuları belki fikir yürütebilir ama bu tarz konuları zaten kolayına kimse net olarak bilemez. O yüzden sebebi değilde sonucunda oluşabilecek patternler hakkinda analoglar üzerinden tahmin yürütmekde fayda var yoksa işin içinden çıkamayız.

• İnşallah bu kış ülkemizin her yeri kara doyar. Öyle böyle illa ki bizde bir şeyler görürüz. Bu saatten sonra gelen sistemler Marmara'ya, Trakya'ya, Batı Karadeniz'e giderse de üzülmem. Çünkü oralarında ihtiyacı var. Belki de 20-30 yıl sonra kar yağışlarını geçtim yağmurları bile zor görebiliriz.

• Şimdi atıyorum 8'e yada gidecekse çembere niye daha erken gitmedide 7de fazla oyalandıgını anlatabilecek babayigit varsa buyursunlar deriz ama o bilgi ve donanıma sahip forumda biri varmıdır muamma. Hakan abi araştırdigı icin bu konuları belki fikir yürütebilir ama bu tarz konuları zaten kolayına kimse net olarak bilemez. O yüzden sebebi değilde sonucunda oluşabilecek patternler hakkinda analoglar üzerinden tahmin yürütmekde fayda var yoksa işin içinden çıkamayız.

Faz 7 de Hindistan'ın güneydoğusu ve Avustralya'nın kuzeyinde konvektif faaliyetler göze çarpar ve bu konvektif yağışlar bu dediğim bölgelerde uzun sürdü bu yüzden de faz 7 süreci uzadı.

• Faz 7 de Hindistan'ın güneydoğusu ve Avustralya'nın kuzeyinde konvektif faaliyetler göze çarpar ve bu konvektif yağışlar bu dediğim bölgelerde uzun sürdü bu yüzden de faz 7 süreci uzadı.

Kişiden kişiye değişmekle beraber İşte atıyorum sadece sizin tezinize bakarsak konvektif yağışlar neden uzun sürdü bunların altında hep sebeb sonuç ilişkisi var çok çok farklı durumlar olduğunu düşünüyorum bilmediğimiz, özetle olayın böyle olmasının en temelinde ve devamındaki süreçte ne geliyor ben onu merak ediyorum. Neyse beyinlere error verdirtmeyelim ^^