Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Değerli aile büyüğümüz yılarca vatanına heryerde herşartta hizmet etmiş emekli K.Albay dedemiz bugün hakkın rahmetine yürüdü başımız sağolsun mekanın cennet olsun güzel insan seni hiçbir zaman unutmayacağız.demekki yılbaşına böyle girmekte varmış 😔😔😔

Başınız sağolsun abi, Allah sabırlar versin, mekanı cennet olsun.

• Ens de ayın 2-3 ü için ortalama - 6 ya kümelenmiş durumda ayın 7-8 indeki sistem için ise ortalama kümelenme şuanlık - 5 ile - 8 arasında altı senaryolarda var muhtemelen - 8-9 bandında bir sistem olur sinoptik yapıya bağlı olarak kıyılarda kar yine görebiliriz

• Değerli aile büyüğümüz yılarca vatanına heryerde herşartta hizmet etmiş emekli K.Albay dedemiz bugün hakkın rahmetine yürüdü başımız sağolsun mekanın cennet olsun güzel insan seni hiçbir zaman unutmayacağız.demekki yılbaşına böyle girmekte varmış 😔😔😔

Hocam başınız sağolsun. Allah mekanını cennet eylesin🙏🏾

• Kıyılara kar yağması bu kadar zor muydu eskiden de , yoksa biz mi fazla beklentiye girmiyorduk ya da kolay mı yağıyordu?

Maalesef artık farklı bir iklim var. Bunun 20 yıl sonrası İzmir gibi 10 yılda bir denk gelirse kar yağacak sahillerimize şahsi görüşüm.

Ve ne yazık ki, bu gidişata sebep olan bizler, hiç çaba göstermiyoruz, tam tersine hala tam gaz iklimin değişmesi için çabalamaya devam ediyoruz.

Misal benim bulunduğum rakımın bu aylarda normali( Aralık dahil) her sistemde 50 cm+ kar. Ama son 4 yıldır ben bırakın 50 cm'i , 30 cm'i bile göremeden kış bitti.

Şu an ortalama 2000 rakım yaylalarda bile 5 cm örtü yok.

Susuzluk, geleceğin en büyük krizi, ama hiç kimse çağımızın imkanlarından vazgeçmiyor, o yüzden kaçınılmaz sona doğru gidiyoruz.

Dikkat ettiyseniz 850'de 0'ın altına her inişe sistem diyorum inatla. Oysaki bunlar eskiden sistemcikti ve Kasım ayında görülürdü.

Emin olun, bu sistemcikleri bile nadiren göreceğiz ilerleyen kışlarda.

Şu zamana kadar benim konumumda 20 cm üzeri en az 5 defa kar yağmış olması gerekiyor normalde.

Benim gördüğümse 2 kez 1 cm.

Durumun vahametini düşünün artık.

• Basıncı insanoğlu nası değiştirmiş olabilir?

Mekanı cennet olsun . Allah sabırlar versin.

Başın sağolsun hocam mekanı cennet olur inşallah