İç Ege ve Batı Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 31 Aralık 2014 sistemi hala burnumda tütüyor. Afyon ve kütahya da iyi kar almıştı sanırım. Öyle bir sistem bir daha gelir mi bilmiyorum. 18 Aralıktaki ab'nin konumu düzelse 31 aralığa gerçekten benziyor. Eskişehir'de kar görmek için sarıcakaya tarafına gitmek lazım. DEK bile geliyor oraya. Ama havanın bayağı soğuk olması gerek çünkü 300-400 rakımlı bir yer sarıcakaya.

31 Aralık 2014 sistemi istasyoner bir cephe yağışıydı hocam keskin farklar oluştu hem yağışta hem karda hem de sıcaklıklarda o sistemde Kütahya 55-60 cm Eskişehir 45-50 cm alırken Afyon Ankara Uşak 0 çekmişti.

Afyon 1 Ocakta sabah 2 cm aldı erirdi sonra akşam bir dalga vurdu 5-6 cm. Olmuştu.

Afyon sonrasında coştu

5-6 Ocak 2015:45 cm.

12 Ocak 2015:53 cm.

9-12 Şubat:60 cm.

16 Şubat: 25 cm. Eski karın üstüne eklenen miktar.

9 Nisan:35 cm.

Eskişehir-Kütahya zaman zaman dek alabiliyor Afyon oralar kadar olmasada alabiliyor.Ama bir sistem var hiç unutamıyorum. 8-10 Ocak 2013 sistemi Merkez deklerle 15 cm almıştı 3-4 km kuzeyde 5 cm bile yoktu.

• Eskişehir'e nadiren gelebiliyor dek. Ama sadece seyirlik oluyor genelde.

31 Aralık 2014

• 31 Aralık 2014 sistemi hala burnumda tütüyor. Afyon ve kütahya da iyi kar almıştı sanırım. Öyle bir sistem bir daha gelir mi bilmiyorum. 18 Aralıktaki ab'nin konumu düzelse 31 aralığa gerçekten benziyor. Eskişehir'de kar görmek için sarıcakaya tarafına gitmek lazım. DEK bile geliyor oraya. Ama havanın bayağı soğuk olması gerek çünkü 300-400 rakımlı bir yer sarıcakaya.

Sarıcakaya evet sıcaklık düşük olduğu zaman dek’ler güzel yağış bırakıyor.ve bölge olarak batı Karadeniz’e giriyor.aslen oralı olduğum için yağdığı zaman güzel yağıyor.ve dediğin gibi dağlarına güzel yağıyor.Şuan varmış fotoğraf gelcek yükleyim

• Modellerin son güncellemelerindeki dengeye bakarsak önümüzdeki günlerde Denizli olarak kar yağışı görmemiz neredeyse kesinleşti gibi, umarım örtüyü de kaparız. İstatistik olarak elimde veri yok ancak aralık ayında örtü oluştuğu takdirde genellikle Ocak ayı içerisinde etkili bir kar yağışı aldığımızı söyleyebilirim.

• Lion03 hocam Kütahya için neler düşünüyorsunuz önümüz süreçte

Hocam radikal bir değişim olmazsa Kütahya'nin da Afyonla beraber sistemden en çok etkilenen yer olacağını düşünüyorum. Sezonun ilk düzgün kar yağışı olacağını da varsayarsak tatmin eder bence