Orman Yangınları Takip Konusu [2023]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu santral patlamaz. Yanmaz. Kemerköy de 3 ünite var. Bu üniteler çelik yapılar. Eğer denildiği gibi 30 bin ton kömür stok edilmişse bu kömürü taşımanız imkansız. Onlarca kamyon ve kepçe gerekli. Eğer bu kömür silolar da depolanmışsa dışarıya boşalması imkansız. Silolardan direkt yanma hücresine aktarım yapılır. Şu an da muhtemelen bu kömürler yanma hücrelerine aktarılıyor. Eğer aktarılmıyorsa da yani açık alanda depolama yapılmışsa önlem alınıyordur. Bu kömürü taşıyamazsınız. Taşısanız nereye taşıma yapacaksınız?

İnşallah kömürler yanmaz. Linyit kömürü kontrolsüz yanarsa dumanı öldürür.

Çelik yapılar yangın durumunda tehlikeli yapılardır. Her ne kadar yangın koruma kaplama/boyalar olsa da, 500-600 santigrat dereceyi geçen yangın sıcaklığında yapısal çelik elemanlar mukavemetini önemli bir oranda kaybeder. Bu da kapasitesine oranla taşıdığı yüke göre çökmelere ve yıkılmalara neden olabilir. Ancak anladığım kadarıyla, santralde ciddi yanıcı bir ortam olmadığından dün gece çok yoğun bir yangın olayı ve dolayısıyla yapısal hasarlar olmamış gibi.

• Meteorolojik şartlarda çok kötüydü 60 km kuzeyli rüzgar %5 nem oranı ki hiç olmuş mu bu zamana kadar bilmiyorum. Yangınları afet boyutuna getirdi maalesef.

Atmosferik şartlarda tuz biber oldu.

inşallah bitecektir diye umut ediyorum.

Evet meteorolojik şartların etkisi büyük ama aslında yangınların bu kadar uzun sürmesinin sebebi tam soğutma çalışması yapılamadığından oluyor yanan yeri söndürüp başka yere yardıma giden ekiplerden sonra söndürülen yerde yangın rüzgarın etkisiyle akşam bi anda alev alıyor tekrarlıyor tekrarlıyor vesair yayılıyor kaç gündür yaşanan durum bu şekilde. Halkında tepkisi bu yönde genellikle bir çok yayın izledim youtubede artık insanlar o yüzden nöbet tutuyor yanan bölge civarlarında.

• Geçen yıl Avustralya'daki yanginlarda

18 milyon hektar yanmış ayrıca 3500 ev 5852 bina küle dönmüş. 2019 ve 2020 orman yangınlarında 3 milyar hayvan ya öldü ya da yerini yurdunu kaybetmiş. Bizim kaybimiz büyük ama beterin beteri var.

18 milyon hektar yanmış ayrıca 3500 ev 5852 bina küle dönmüş. 2019 ve 2020 orman yangınlarında 3 milyar hayvan ya öldü ya da yerini yurdunu kaybetmiş. Bizim kaybimiz büyük ama beterin beteri var.

Ne diyorsun hocam korkunç ötesinde bir rakam bu ...😱

• Simdi herkesten aynı sikayet var ama uygulayan yok. Benim için çözüm basit arkadaşlar konu içeriğine uygun olmadığını düşündüğünüz içerik var ise bunu raporlanması yeterli benim için ama görüyorum ki hem rahatsız olunuyor ama mesajlar raporlanmiyor. Yönetim bir şey yapsın deniyor ben işin kolayına da kaçıp konuyu komple de kapatabilirim böyle mi olması lazım bence buna gerek yok. Bazı üyelerimiz konunun içeriğinin farkında değil bu yüzden alakasiz mesajlar geliyor sürekli de online olamadığımız için bu mesajları göremiyoruz doğal olarak.Sizlerden ricam bu konuda bize destek olmanız lütfen gereksiz mesajları raporlayalim.

• Samet hocam hep aynı şey iyi cok dogru diyorsun ki haklisinda peki misal 50 kere raporlanmis ve mesaji silinmiş üye herhangi bir yaptirimla karsi karşıya kalmiyorsa ve ısrarla nasilsa bir cezası yok mesaj raporlanip silinene kadar ben soyliyecegimi soöyleyeyimde deyip bu duruma devam ediyorsa bunun sonu nasil gelecek hocam?

ALAYINA İSYAN OLSUN,BURSAMIZA YEMİN OLSUN,

AMATÖRE DÜŞSEN BİLE ,TERKEDENLER KAHPE OLSUN 🐊

• Sevgili yöneticiler acilen bu konuyu lütfen kapatın. Yeter artık bilim ve hava konuşacağımız yerde neler konuşuluyor. yeter artık yeter!!!

Einmal editiert, zuletzt von Ecmedical () aus folgendem Grund: .

• Samet hocam hep aynı şey iyi cok dogru diyorsun ki haklisinda peki misal 50 kere raporlanmis ve mesaji silinmiş üye herhangi bir yaptirimla karsi karşıya kalmiyorsa ve ısrarla nasilsa bir cezası yok mesaj raporlanip silinene kadar ben soyliyecegimi soöyleyeyimde deyip bu duruma devam ediyorsa bunun sonu nasil gelecek hocam?

Ayni üyeye 50 rapor gelmeden gereken yapılır zaten hocam . Bize aynı üye üstünden gelen 10 üstü rapor bile yok.

Hocam yanan her metrekare çok değerli ama bizim yüzölçümümüze göre yanan yer bir hayli fazla ve hala söndürülemedi malesef.

• Ayni üyeye 50 rapor gelmeden gereken yapılır zaten hocam . Bize aynı üye üstünden gelen 10 üstü rapor bile yok.

Peki hocam bundan sonra dediginiz gibi yapicam bakalim neler olacak

ALAYINA İSYAN OLSUN,BURSAMIZA YEMİN OLSUN,

AMATÖRE DÜŞSEN BİLE ,TERKEDENLER KAHPE OLSUN 🐊

• Hocam yanan her metrekare çok değerli ama bizim yüzölçümümüze göre yanan yer bir hayli fazla ve hala söndürülemedi malesef.

İnşallah bitecek kardeşim bizim yapmamız gereken destek olmak acı paylaşmak birbirimizi kırmanın üzmenin bir anlamı yok. Kahroluyorum bende yandıkça ormanlarımız ama destek olmalıyız birbirimize omuz omuza olmalıyız siyasetten uzak bir şekilde

• Çelik yapılar yangın durumunda tehlikeli yapılardır. Her ne kadar yangın koruma kaplama/boyalar olsa da, 500-600 santigrat dereceyi geçen yangın sıcaklığında yapısal çelik elemanlar mukavemetini önemli bir oranda kaybeder. Bu da kapasitesine oranla taşıdığı yüke göre çökmelere ve yıkılmalara neden olabilir. Ancak anladığım kadarıyla, santralde ciddi yanıcı bir ortam olmadığından dün gece çok yoğun bir yangın olayı ve dolayısıyla yapısal hasarlar olmamış gibi.

Termik santrallerde patlama olayı olmaz hocam anlatmak istediğim o. He dediğiniz gibi yüksek sıcaklığa maruz kalan çelik yapılarda mukavemet sorunu olur

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• 1994 Gelibolu yangını bildiğim en büyük yangın ülkemizdeki.Daha büyüğü varsa bilen düzeltsin.4000 Hektar zarar görmüş o yangında.

Son yangınlarda sadece Muğla'da 55 000 hektar yanmış.

• 1994 Gelibolu yangını bildiğim en büyük yangın ülkemizdeki.Daha büyüğü varsa bilen düzeltsin.4000 Hektar zarar görmüş o yangında.

Son yangınlarda sadece Muğla'da 55 000 hektar yanmış.

O yangında ne canlar ağaçlar gitmişti en önemli kaç tane şehitlik yanmıştı.

• Şahan Gökbakar dün bu olaylardan bahsediyordu herhalde. İtfaiyeci bilgili kişilerin direktifleri doğrultusunda yardımcı olmak gerekiyor. Recep abi demesine de güldüm biraz. Adam karakteri öyle bir meşhur etmiş ki gerçekte onunla özdeşmiş

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• İtalya'da bir günde 800 orman yangını meydana gelmiş ve yangınlarda sahildeki şezlong ve şemsiyeler bile küle dönmüş durumda.

İspanya da yanan alan bugün itibariyle 35bin hektar ve yangınlar devam ediyor.

Sibirya da 1 aydır devam eden orman yangınlarında 1.5 milyon hektar alan küle dönmüş yangınların etkili olduğu bölgenin Fransa yüzölçümünün 5 katı büyüklüğünde ve bölgenin %55ine müdahele edilemiyormuş.

Yunanistan bugün itibariyle 150 orman yangını ile mücadele ediyor yüzlerce ev ve bina küle dönmüş durumda.

ABD California da şu ana 1126 kilometrekarelik alan küle dönmüş durumda 97 büyük yangın bugün itibariyle devam ediyor 20bini aşkın itfaiyeci ve görevli 7560 kilometrekareyi bulan alevlerin önünü kesmeye çalışıyor ancak henüz başarılmış değil.

Ayrıca farklı farklı ülkelerde de yangınlar devam ediyor arkadaşlar.

• Şahan Gökbakar dün bu olaylardan bahsediyordu herhalde. İtfaiyeci bilgili kişilerin direktifleri doğrultusunda yardımcı olmak gerekiyor. Recep abi demesine de güldüm biraz. Adam karakteri öyle bir meşhur etmiş ki gerçekte onunla özdeşmiş

^^

• Bodrum Mumcular'da çıkan yangınla ilgili 3 kişi tutuklandı. Yangının, tutuklanan şüphelilerin arabadan attığı sigara izmariti nedeniyle çıktığı belirlendi.