Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 3 küçük çocuğumla antakyadayim ama sanırım artık dayanamam

Bir süreliğine gitmem lazım. Çocukların hasta olmasından korkuyorum

Akrabaların var ise il dışın da gitmeni tavsiye ederim kardeşim. Benim dayılarim ve amca kızı gittiler mersine başka bir akrabam ise başka bir ile gitti.

• Maraş Adıyaman Hatayda hayat bitti😪😪 herkes köylere veya il dışına akın ediyor

İnsanlar acılardan korkulardan kaçmak için bir süre yaşadıkları şehirden bir süreliğine ayrılıyor söylemesi zor ama hayat bir şekilde geri gelecek belki buruk olacak eski günler gibi olmayacak ama zamanla iyi olacak.

• İnsanlar acılardan korkulardan kaçmak için bir süre yaşadıkları şehirden bir süreliğine ayrılıyor söylemesi zor ama hayat bir şekilde geri gelecek belki buruk olacak eski günler gibi olmayacak ama zamanla iyi olacak.

Zamanla iyi olacak kelimesi biraz zor bir telaffuz hocam, bu travma uzun yıllar devam eder. Hayat tabiki devam edecek ama insanların enkaz altında bıraktıkları hafızalardan silinmez.

• İnsanlar acılardan korkulardan kaçmak için bir süre yaşadıkları şehirden bir süreliğine ayrılıyor söylemesi zor ama hayat bir şekilde geri gelecek belki buruk olacak eski günler gibi olmayacak ama zamanla iyi olacak.

Dilerim iyi olur hocam, bu bilinmezlik bu korku ne yapacağız hiç bilemiyoruz🥺

• Zamanla iyi olacak kelimesi biraz zor bir telaffuz hocam, bu travma uzun yıllar devam eder. Hayat tabiki devam edecek ama insanların enkaz altında bıraktıkları hafızalardan silinmez.

Tabi silinmez hocam çok çok büyük travmalar var kolay değil

• Biraz geç yazdım arkadaşlar kusuruma bakmayın depremi yaşayan hisseden herkese geçmiş olsun. Diyarbakır'daki enkazlarda çoğu arkadaşımı dostumu maalesef kaybettim depremi iliklerime kadar yaşadım. Allah bu ve bundan beter afetlerden ülkemizi korusun diyecem fakat bizleri ihmalkarlık, önlemsizlik ve bunlara müsaade edenler yaraladı maalesef. Umarım ülke olarak ileri doğru adımlar atarız da bu ve bunun gibi felaketlerde sevdiklerimizi günlerce enkazın altında aramayız. Tekrardan depremi hisseden herkese bütün bölge halkına gelmiş geçmiş olsun. Herhangi bir şeye ihtiyacı olan bana mesaj atabilir...

• Oradaki tüm depremzedelere Allah yardım etsin çok zor bir durum. Benim merak ettiğim birkaç soru var; şu an gördüğüm kadarıyla tüm İstanbul seferber oldu ama oraya yardımların ne kadarı gidiyor?, Suriyeliler tarafından evler yağmalanıyor ve insanlar gasp mı ediliyor?, TV’de görüldüğü gibi enkaz altında kalanların büyük seferberlik ile kurtarıldıkları doğru mu? Lütfen cevaplar mısınız? Twitter’da çok fazla bilgi kirliliği var bu konu hakkında.

İnşallah ama zor olacak bu korku bu acı kolay olmayacak kardeşim.

• Oradaki tüm depremzedelere Allah yardım etsin çok zor bir durum. Benim merak ettiğim birkaç soru var; şu an gördüğüm kadarıyla tüm İstanbul seferber oldu ama oraya yardımların ne kadarı gidiyor?, Suriyeliler tarafından evler yağmalanıyor ve insanlar gasp mı ediliyor?, TV’de görüldüğü gibi enkaz altında kalanların büyük seferberlik ile kurtarıldıkları doğru mu? Lütfen cevaplar mısınız? Twitter’da çok fazla bilgi kirliliği var bu konu hakkında.

Yardımlar geliyor ama ne kadar adil dağıtıldığı malum. Yardimda bulunan herkesten Allah razı olsun. Suryelisinden tut Afganlisina bizim insana kadar yağmalama oldu evlere giriliyor insanların eşyaları yağmalanıyor özelikle suriyeli genç guruplar kuyumcuları telefoncuları ve giyim mağazalarını ilk gün hedef aldılar sonra evlere. 48 saat hiç bir şey yapılmadı sonra seferberlik oldu yabancı ülke yardım ekipleri ile. Dağ köylerinde ise durum kötü bir çok insan soğuk havadan dolayı öldü enkaz altında. Güvenlik güçleri ellerinden geleni yapıyorlar ama her yere aynı anda yetişemiyorlar.

• Arkadaşlar ben ve ailem çok şükür kurtulduk çıkabildik. Ama evimiz malesef yıkıldı. Konyada KYK yurduna yerleştik. Ne yapacaz bilmiyoruz. Bu travmayı biraz atlatabilirsek sağlıklı düşünüp ne yapacağımıza karar verecez. Merak edip soran herkese teşekkür ederim. Allahım tüm etkilenen bölgelerin yardımcısı olsun. Ölenlere rahmet eylesin. Kalanlara allah sabır versin. Allaha emanet olun.

• Arkadaşlar ben ve ailem çok şükür kurtulduk çıkabildik. Ama evimiz malesef yıkıldı. Konyada KYK yurduna yerleştik. Ne yapacaz bilmiyoruz. Bu travmayı biraz atlatabilirsek sağlıklı düşünüp ne yapacağımıza karar verecez. Merak edip soran herkese teşekkür ederim. Allahım tüm etkilenen bölgelerin yardımcısı olsun. Ölenlere rahmet eylesin. Kalanlara allah sabır versin. Allaha emanet olun.

Çok geçmiş olsun rabbim bir daha bu acıyı kimseye yaşatmasın.Ulu orta yerde söylemek olmaz ama maddi manevi bir ihtiyaç varsa veya olursa asla çekinmeyin burda aileyiz.Bir mesajınıza bakar herşey

Geçmiş olsun hemşerim Allah yardımcımız olsun

• Yardımlar geliyor ama ne kadar adil dağıtıldığı malum. Yardimda bulunan herkesten Allah razı olsun. Suryelisinden tut Afganlisina bizim insana kadar yağmalama oldu evlere giriliyor insanların eşyaları yağmalanıyor özelikle suriyeli genç guruplar kuyumcuları telefoncuları ve giyim mağazalarını ilk gün hedef aldılar sonra evlere. 48 saat hiç bir şey yapılmadı sonra seferberlik oldu yabancı ülke yardım ekipleri ile. Dağ köylerinde ise durum kötü bir çok insan soğuk havadan dolayı öldü enkaz altında. Güvenlik güçleri ellerinden geleni yapıyorlar ama her yere aynı anda yetişemiyorlar.

Çok teşekkür ederim, tekrar geçmiş olsun.