Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Çok teşekkür ederim, çok naziksiniz

Öyle bir şansım olursa büyük bir keyifle haber veririm

İnşallah hocam bende büyük keyif duyarım kesinlikle. Sizi yakalamışken bölgemiz adına sorayım bari. Şubattan umutluyuz buzmavisi hocamız da ara ara bilgilendiriyor. Şubattan veya martta bölgemiz için düşünceniz nedir. Genel olarak sormuş olayım fazla meşgul etmemek adına. Kardan ziyade yağışsizlık tarımı kötü etkiliyor

• İnşallah hocam bende büyük keyif duyarım kesinlikle. Sizi yakalamışken bölgemiz adına sorayım bari. Şubattan umutluyuz buzmavisi hocamız da ara ara bilgilendiriyor. Şubattan veya martta bölgemiz için düşünceniz nedir. Genel olarak sormuş olayım fazla meşgul etmemek adına. Kardan ziyade yağışsizlık tarımı kötü etkiliyor

Bölgemizin şu ana kadar genel olarak Ege ve iç Anadolu’dan daha iyi durumda olduğunu düşünüyorum yağış anlamında

Tarımda ( buğday özellikle ) şahsen pek zayiat beklemiyorum

Geç kışın ağır etkilerinin fıstık kayısı badem özelinde bazı ürünlerde ağır sonuçları olmasından endişe ediyorum

Zira Sibirya süreçlerinde bölgenin bu kış nispeten daha şanslı olacağını düşünüyorum

Bahar yağışları da uzun soluklu olacaktır

İnşaallah en güzel bir süreç ülkemizle olur

• Teşekkür ederim hocam. Arada uğrarsanız sinerjimiz, enerjimiz, motivasyonumuz artar :)

• Hayırlı akşamlar atmosfer aşığı sayın bölge halkı

En sevdiğim bölge burası , çok yazamasam da inanın hep buranın yağış durumunda bir gözüm

Haftaya Gaziantep ve belki olursa Diyarbakır seyahatim var 2-3 günlük , şimdiden çok heyecanlıyım

Adıyamana'da bekleriz değerli hocam.

• Hayırlı akşamlar atmosfer aşığı sayın bölge halkı

En sevdiğim bölge burası , çok yazamasam da inanın hep buranın yağış durumunda bir gözüm

Haftaya Gaziantep ve belki olursa Diyarbakır seyahatim var 2-3 günlük , şimdiden çok heyecanlıyım

Hocam sizi ağırlamaktan büyük memnuniyet duyarız şimdiden gazisehrimize hoşgeldiniz :)--

• Herkese iyi forumlar, 28-29 Ocak ‘ta Elazığ seyahatim var sizce sistem Elazığ da ne yapar? Buna göre hazırlıklı gitmeyi planlıyorum :)

İyi akşamlar dilerim hocam kusura bakmayın biraz beklettim modellerin çıktı vermesi için elazığ 27-28 si gibi bi kar alıcak gibi şuanlık sıcaklıklar biraz sınırda duruyor ama eğer uygun olursa 10cm kar görülebilir.Ay sonu olan kar yağışlarında malesef Güneydoğu Anadolu bölgesi adına konuşur isem sıcaklık sorunu var ancak örneğin maraşın yüksekleri adıyamanın yükseklwri çelikhan tarafı iyi kar alır.Gelelim Doğu Anadolu bölgemize,malatya Elazığ dahil olmak üzere güzel kar yarışlarına tanıklık edebiliriz.Bölge geneli en az 10cm kar birikimi olabilir bu birikim Malatya ve Elazığ ın güneyi Tunceli ve kuzey kesimi Bingöl,Bitlis,Muş,Hakkari kesimleri 50cm ve üstü kar alabilir yani normali ve ihtiyacı olan kar yağışlarına kavuşacaktır bölgemiz herkese iyi akşamlar dilerim.

• Sanırım 2019 kış dönemiydi. Haziran ayının ortasına kadar güneşi göremez olmuştuk. Bahar aylarında yağmur durmamıştı. 50 yıl boyunca akmayan pınarlar su vermeye başlamıştı. Tarım konusunda çok bereketli geçmişti bölgemiz adına. Hatta diğer gruplarda bölgemizi ekvatoral iklim diye etiketlemişlerdi. ;) O dönemde de Aralık Ocak dönemi çok kurak geçmişti. Şubat ayına doğru sibirya soğukları Rusya Karadeniz gibi kuzey alanlarımızı hapsetmişti. Nisan ayı olmasına rağmen ocak ayı sıcaklıkları görmüştük. Biraz o döneme benziyor bu süreç. Veriler de onu gösteriyor.

• Aynen hocam daha iki gün önce sibirya geliyordu gfs ye göre 😂

çok sinir bozucu şeyler inan o kadar basa basa emindim sert kış için şu an gelecek haftayı göremiyorum böyle bişey görmedim çok aşırı tutarsız veriler uzun vadeside kısa vadeside tutarsız

• Herkese iyi forumlar, 28-29 Ocak ‘ta Elazığ seyahatim var sizce sistem Elazığ da ne yapar? Buna göre hazırlıklı gitmeyi planlıyorum :)

inanın biz de kestiremiyoruz bu sene, sabah ile akşam tahminlerinde muazzam farklar olabiliyor.

mesela gece günceline göre yorumlama yaparsam elazığda ciddi bir kar yağışı görünüyor 27-30 tarihlerinde, yağışın tamamı merkez rakımında (1050-1100) kar şeklinde olacak. 1200+ rakımda yarım metreler konuşulabilir. 1000- rakımda nispeten daha az yağış, ve çok daha az birikim olabilir belki hiç birikim olmaz. tamamen o anki sıcaklığa ve yağışın durumuna bağlı bir sistem görünüyor.

fakat sabah size bambaşka bir şey de söyleyebilrim, bu tamamen bu senenin tuhaflığından dolayı hiç bir model kestiremiyor ne olacağını. siz yine de her türlü ihtimale karşı hazırlıklı olun ve biraz daha netleşmesini bekleyin derim :)

• İyi akşamlar dilerim hocam kusura bakmayın biraz beklettim modellerin çıktı vermesi için elazığ 27-28 si gibi bi kar alıcak gibi şuanlık sıcaklıklar biraz sınırda duruyor ama eğer uygun olursa 10cm kar görülebilir.Ay sonu olan kar yağışlarında malesef Güneydoğu Anadolu bölgesi adına konuşur isem sıcaklık sorunu var ancak örneğin maraşın yüksekleri adıyamanın yükseklwri çelikhan tarafı iyi kar alır.Gelelim Doğu Anadolu bölgemize,malatya Elazığ dahil olmak üzere güzel kar yarışlarına tanıklık edebiliriz.Bölge geneli en az 10cm kar birikimi olabilir bu birikim Malatya ve Elazığ ın güneyi Tunceli ve kuzey kesimi Bingöl,Bitlis,Muş,Hakkari kesimleri 50cm ve üstü kar alabilir yani normali ve ihtiyacı olan kar yağışlarına kavuşacaktır bölgemiz herkese iyi akşamlar dilerim.

Yorumunuz için çok teşekkür ederim, dört gözle bir Mersin ‘li olarak kar bekliyor olacağım ^^

• inanın biz de kestiremiyoruz bu sene, sabah ile akşam tahminlerinde muazzam farklar olabiliyor.

mesela gece günceline göre yorumlama yaparsam elazığda ciddi bir kar yağışı görünüyor 27-30 tarihlerinde, yağışın tamamı merkez rakımında (1050-1100) kar şeklinde olacak. 1200+ rakımda yarım metreler konuşulabilir. 1000- rakımda nispeten daha az yağış, ve çok daha az birikim olabilir belki hiç birikim olmaz. tamamen o anki sıcaklığa ve yağışın durumuna bağlı bir sistem görünüyor.

fakat sabah size bambaşka bir şey de söyleyebilrim, bu tamamen bu senenin tuhaflığından dolayı hiç bir model kestiremiyor ne olacağını. siz yine de her türlü ihtimale karşı hazırlıklı olun ve biraz daha netleşmesini bekleyin derim :)

Yorumunuz için teşekkür ederim. Temennim her bölge için güncellemelerin çok çok daha iyi çıkması. Kış bu şekilde devam etmez yoksa :)

• Ayın 27 sinden itibaren inşallah Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu beklenen yağışlara kavuşacaktır inşallah 1000 metre üzeri güzel bir kar örtüsü yapabiliriz haftaya il il diyagramlara bakarız.

• Arkadaşlar her sene klasikleşmiş bir olay bu . Önce sistemi gösterir sonra bozar en son yine bize verir sistemi . Insallah bu sefer de boyle olacak. 2-3 gun sonra buralar karisir . Ben oyle umuyorum ve insallah da sistemi bize geri verecek modeller yormayin kafanizi . Zaten gelecegi varsa kurtulusu yok 😉