Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • elazığda fırtınayla birlikte kuvvetli yağmur var dışarıda durulacak gibi değil. bu memlekette uzun zamandır fırtınayla kuvvetli yağmur olmamıştı, maşallah bu sene çok bereketli geçiyor

• 4 marta kadarki toplam yağışlar güzel, fakat kar açısından pekte güzel şeyler görünmüyor

kendi memleketim adına konuşacak olursam

gfs 3 mart için kuvvetli yağmur, kuvvetli güneyli rüzgar, hemen akşamında da batılı rüzgarlarla kar yağışı vermiş

ecmwf ise 2 mart gecesinde 7 dereceye kadar çıkan 850 sıcaklığı, gün içi kuvvetli yağmur, yağış bitimiyle giren kuru soğuk vermiş klasik balkan sistemi

bu tarz sistemlerin kazananı genelde ecmwf olmuştur, gfs'nin verdiği ani hava değişimleri buralarda çok nadir görülür, olması büyük ihtimal olan 2 durum var

ya yağışın sonlarına doğru 2-3 tane kar havada atıştırır sonra durur ya da hiç yağmaz

şimdiki güncel veriler bunu gösteriyor bakalım gün geçtikçe neler olacak, umarım yanılırım ve sistem gfs gibi gelir

asıl önemli olan 4 mart ilerisinde şiddetlenmesi yüksek ihtimal olan soğuklar ve akdenizin buna ne tepki vereceği

her ne kadar modeller vermemiş olsa da şahsi düşüncem martta böylesine şiddetli soğuklar tepkisiz kalmayacaktır

ileriki günlerde modellerde özellikle de bölgemiz batısı (adıyaman, gaziantep, kahramanmaraş üçlüsü sistemin yıldızı olabilir) için ciddi kar yağışları görebiliriz

bu şehirler kadar yüksek ihtimali olmasa da elazığ ve malatyada da beklenmedik şiddette kar yağışları görebiliriz, kısacası 18-19 ocak benzeri bir sistem gelme olasılığı yüksek, takipteyiz hava-kars323 uzays3271653126

• ecmwf 240h çıktısı, bana nedense 1987 martını anımsattı.

ECE1-240.GIF?28-12

87 martı genel olarak insanlara istanbuldaki dehşet kar yağışlarını anımsatır. fakat sadece istanbulla kalmayıp yurt genelinde de çok ciddi kar yağışları görülmüştür. buna bizim bölgemiz de dahildir.

son ecmwf çıktısında buna benzer bir sinoptik görüyoruz. bölgemizdeki bir kaç ilde 10 mart için kar yağışları şimdiden gösterilmeye başlanmış.

eğer ecmwf güncel uzun vade tahmininde istikrarlı ve ardından başarılı olursa mart ayındaki sistemler silsilesinde tüm güneydoğunun kar yağışı alma ihtimali vardır. 1987 martı dememin sebebi de bu, tek bir sistemin aksine birden çok sistem görme ihtimalimiz var. dün de söylediğim gibi özellikle de batıdaki illerimiz yağış bakımından daha şanslı.

burada hemfikir olabileceğimiz şey, aşağıdaki arşiv görüntüsüne benzer ab'ler oluştuğunda bölgemiz çok güzel yağışlar alacak, sıcaklığı müsait olan illerimiz ve ilçelerimiz ise yoğun kar yağışlarıyla kışa tekrar merhaba diyecektir.

neticede mart ayında olacağız, soğukların güney şehirlere inmesi kolay olmayacaktır. sıcaklık tahmini yapmak şu an için çok zor.

87 martındaki bu sistemlerin herhangi birine arşivlerde bakıldığında, mesela 13 mart 1987 tarihinde bölgemiz için sınır değerlerde olan soğuklara karşı adana civarlarında oluşan tepki ab'si yağışın yoğun olmasıyla beraber neredeyse bütün güneydoğuya ciddi miktarda kar yağışı getirmiştir.

archivesnh-1987-3-13-0-0.png

archivesnh-1987-3-13-0-1.png

archivesnh-1987-3-13-0-7.png

• hocam adanadan yaziyorum yine ayri senaryolari gorebiliriz 9 marttan sonra adanadan yogun ab gelirse kesinlikle.adanada dahil kar yagisi gorebiliriz 4 marta kadar adana uzeri ab var insallah 9 marttan sonrada ayni senaryolarida goeuruz

• Ben artık Mardine yağmur yağmayacağına inandım. Son bir aydır kütle üstümüze geliyor ve yağış bırakmıyor. Normal güneşli günlerde nem %70 bulutlanma olduğunda %50 ye düşüyor 😂

• Ben artık Mardine yağmur yağmayacağına inandım. Son bir aydır kütle üstümüze geliyor ve yağış bırakmıyor. Normal güneşli günlerde nem %70 bulutlanma olduğunda %50 ye düşüyor 😂

Ben iki yıldır çok dikkatli takip ediyorum, modellerin yağış haritasında son gün yaklaşınca gitgide azalan yağış, her seferinde Mardin boşluğu, sizin anlattığınız durum ve günlerce yağışın gösterilip günler boyunca sadece birkaç saat yağan yağışlar. Üstelik hiçbir şey yağmazken o anın bile yağışlı olarak gösterilmesi. Benim konumum adına bahar aylarında günlerce yağış gösterilir yağmaz en son gün güneş gözükür yağar.