İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar (Avar)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar sistemin doğulayacağı belli Ukmo hepsini yanına çekti, her modelde nerdeyse doğulama var ama 2. siklon muhabbeti var işin içinde bi onunda konumu kesinleşsin ona göre değerlendirmek lazım şimdilik İstanbula dek var gözüküyor avrupa yakasıda alır her türlü kar haritalarına aldanmayın ama Ecmwf'de siklonik yağışda mevcut. Halen durum net değil bence kimse ne üzülsün nede sevinsin.

Hocam konumunuz için çok güzel bir güncelleme dek+siklon var

• Kuru soğuk olacağını mı düşünüyorsunuz cidden şu görüntüde pes doğrusu -7 ile 3 derecede 50mm kardansa şöyle gökgürültülü sürprizli gece gündüz sıfırın altında 15mm karı tercih ederim mini bir 1985 sinoptiği bu orda da siklonla kar almadı İstanbul ull döne döne taşıdığı nemle ve konvektif aktivite ile vurdu İstanbul'u şuanda çatalcada bant var hangi model çatalcaya kar veriyordu? Artık şu deklerde kar haritasına bakmayın lütfen bakmayın hata edersiniz kar haritasına sıcaklığın sorun olmadığı siklonik sistemlerde bakılır sadece

• Harika bir Bulut oturuyor. Dek soğuma için Harika birşey. peki bize bu güncellemeyi özetleyebilir misiniz Hocam ? Saygılar

Yağışa fazla takılmayın derim, soğuk olsun kaliteli kar olsun yeterli. Şu görüntüde kıyılarda kar alır. 500hPa'a da ki -44'e gelirsek izobarların uyumu eğer olursa harika bir kar yağışı alırız. İzobarlar istediğimiz gibi olmasa bile şu görüntü de karada dahi kütlelerin oluştuğuna şahit oluruz. Bir konvektif hareketin yağışını modeller çözmesi çok zordur. Ama alçak basıncın bir tık batılaması ve soğukların bu şekilde etkili olması durumda harika bir sisteme döner.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Bi salın da bir kere şu İstanbul nasiplensin be.. Doğu Marmara, Batı Orta ve Doğu Karadeniz’de yaşayan insan sayısı İstanbul’un yarısı ancak eder be buraya lazım asıl buraya. Gerçekten yeni bir kuru soğuk vakasını ya da yağdı durdu haydi bye bye vakasını şahsen bünyem kaldırmaz. Batılasın ya sıcaklığa kumar oynayalım gerekirse, yağış olmayınca -35 yer seviyesi olsa nolur? Daha da tilt eder insanı

• Kuru soğuk olacağını mı düşünüyorsunuz cidden şu görüntüde pes doğrusu -7 ile 3 derecede 50mm kardansa şöyle gökgürültülü sürprizli gece gündüz sıfırın altında 15mm karı tercih ederim mini bir 1985 sinoptiği bu orda da siklonla kar almadı İstanbul ull döne döne taşıdığı nemle ve konvektif aktivite ile vurdu İstanbul'u şuanda çatalcada bant var hangi model çatalcaya kar veriyordu? Artık şu deklerde kar haritasına bakmayın lütfen bakmayın hata edersiniz kar haritasına sıcaklığın sorun olmadığı siklonik sistemlerde bakılır sadece

Hocam bant var ama yağmıyo

• Ya Allah aşkına dün 10 verdiği yere bugün 1 veren modelin çıktılarına mı karalar bağlıyorsunuz. Artık modeller için beş gün sonrası uzun vade hele ki gfs için. İki üç ecmwf güncellemesinin ardından yarın akşam bu işe bir ad koyacağız inşallah.

• Arkadaşlar sistemin doğulayacağı belli Ukmo hepsini yanına çekti, her modelde nerdeyse doğulama var ama 2. siklon muhabbeti var işin içinde bi onunda konumu kesinleşsin ona göre değerlendirmek lazım şimdilik İstanbula dek var gözüküyor avrupa yakasıda alır her türlü kar haritalarına aldanmayın ama Ecmwf'de siklonik yağışda mevcut. Halen durum net değil bence kimse ne üzülsün nede sevinsin.

Aynen katılıyorum.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Hocam konumumuz için çok güzel bir güncelleme dek+siklon var

Valla ben konumumla ilgilenmiyorum inan son 48saate girmeden daha çok İstanbulla ilgileniyorum ayrıca sistemi Ümraniyede yaşama ihtimalim mevcut belli olmasada o yüzden Kocaeliye 100 cm 50 cm vermiş umrumda değil çünkü yalan. Kar haritalarına inanmıyorum ben daha öncede söylemiştim. o yüzden sizde çok inanmayın bence hele halen vade uzunken.

Baya Rahatlatan yorum. Akşama rayına oturmaya başlar bazı şeyler zaten.

• Şöyle gelsin rakım farketmeksizin her yer katır kutur 10 cm kar alır biz ne dedik 6 ocak 2013 benzeri bir sistem herkes 2017ye çıkarmış çıtaları siklon bekliyor böylesi daha iyi ama daha doğulamasın bir de dönüş hareketiyle bir daha vurucak çekirdek güçlendiği için soğuk kaybı da olmadan 1 hafta kar-kış-buzlanma var beklentiyi uçurmayın bu ortalama bir İstanbul sistemidir. 2017 ekstrem bir İstanbul sistemiydi

• Yağışa fazla takılmayın derim, soğuk olsun kaliteli kar olsun yeterli. Şu görüntüde kıyılarda kar alır. 500hPa'a da ki -44'e gelirsek izobarların uyumu eğer olursa harika bir kar yağışı alırız. İzobarlar istediğimiz gibi olmasa bile şu görüntü de karada dahi kütlelerin oluştuğuna şahit oluruz. Bir konvektif hareketin yağışını modeller çözmesi çok zordur. Ama alçak basıncın bir tık batılaması ve soğukların bu şekilde etkili olması durumda harika bir sisteme döner.

Bazı arkadaşların rüzgar yönünden dekler zor demesi bulandırmıştı kafamı. Teşekkürler Hocam

• dek işi şans işi b seneki bütün sistemlerde dek mekanizması çalıştı istanbul’un belirli noktaları mutlu oldu hep. şimdi tekrar dek sistemine yükselmek bana hayal geliyor

• Kral akşam herkesi mutlu edecek. Bu ne umutsuzluk anlamak mümkün değil.

Daha sistem tam oturmamış insanlar güncellemeden güncellemeye sevinip üzülüyor. Sizden ricam biraz sabırlı olmayı öğrenelim.

• Şöyle gelsin rakım farketmeksizin her yer katır kutur 10 cm kar alır biz ne dedik 6 ocak 2013 benzeri bir sistem herkes 2017ye çıkarmış çıtaları siklon bekliyor böylesi daha iyi ama daha doğulamasın bir de dönüş hareketiyle bir daha vurucak çekirdek güçlendiği için soğuk kaybı da olmadan 1 hafta kar-kış-buzlanma var beklentiyi uçurmayın bu ortalama bir İstanbul sistemidir. 2017 ekstrem bir İstanbul sistemiydi

10 cm'den fazlasını alırız almasına da şu 500 soğuğuna ip gibi izobarlar yakışırdı şimdi. O zaman kimse bir daha siklonun s'sini istemezdi

• herkesin beklentisi farklı ben eğer siklon batılayıp yalap şalap kar yağacaksa şuanki durumu tercih ederim adam akıllı dekler gelirse öyle 3 5 dakika yağıp geçmiyor 17 şubat 2015de avcılara 24 saatten daha uzun süreli dek yağışı oldu ama siklon batılayıp sıcaklık böyle kalırsa efsane olur herkes sevinir orası başka