Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam sosyal medyada herkes istanbula kar yağdırma peşinde doğru düzgün tahmin bile yapan yok bence bazı sosyal medya platformlarında

Bu kış en şanslı bölge Karadeniz Bölgesi olacak görün 🤫 bölgecilik hiç sevmem ama biri şey yazmıştı batıya döndüğü zaman gün gelir hesap döner filan devran döndü vs sinirlenmiştim şuan batı oldu ona doğu ☺️😌

• Bu kış en şanslı bölge Karadeniz Bölgesi olacak görün 🤫 bölgecilik hiç sevmem ama biri şey yazmıştı batıya döndüğü zaman gün gelir hesap döner filan devran döndü vs sinirlenmiştim şuan batı oldu ona doğu ☺️😌

Şu kar senaryoları oluyor ya doğu karadenize bol bol veriyor onları görünce hep doğu karadenizin falan şanslı olduğuna inanmak istiyorum :D 7 10 ocak arasında bir şeyler olacak sanırım inşallah olur

• Hocam sosyal medyada herkes istanbula kar yağdırma peşinde doğru düzgün tahmin bile yapan yok bence bazı sosyal medya platformlarında

çelik çocukla buiş olmaz zaten bitanesiyle geçen sistemde tartışmaya girdik yağardı yağmazdı sistem geldi beni guruptan attılar😄😄

• Şu kar senaryoları oluyor ya doğu karadenize bol bol veriyor onları görünce hep doğu karadenizin falan şanslı olduğuna inanmak istiyorum :D 7 10 ocak arasında bir şeyler olacak sanırım inşallah olur

Yağış bakımından bizim bölgemiz daha üstedir o yüzden kar haritaları öyle gözüküyor bizim kisimiz bu sene neden şanslı Aralık'ta kar gördük bunun gerisinde gelecek Allah'ın izniyle ben ocaktada Şubat'ta da kar göreceğimizi düşünüyorum kendi bölgemiz adına.

• Ağustos ayından beri devam eden ritüele bakarsak bu yıl Karadeniz'in daha şanslı olduğunu kabullenmek gerekir. Muhtemelen mart-nisan ayına kadar da böyle olmaya devam edecek. La nina koşulları yerini el ninoya bırakacak bu da daha ılık havalar ve bol bol alçak basınç demek. Tabii ki her el nino yağışlı her la nina kuraldır diye bir durum yok coğrafyamız açısından genel profil bu şekildedir. El ninoya geçişle birlikte Orta Akdeniz sistemleri hız kazanacak.

Yalnız Karadeniz daha şanslı dedik diye batıya hiç sistem gitmeyecek diye anlaşılmasın bir vurur pir vurur belli olmaz tersi de olabilir atmosferde kesin konuşulmaz :)

• şunuda unutmayın türkiye

sadece istanbuldan ibaret değil istanbula karyağmadı diye kışı bitirenler var. nüfus olarak yoğunluk olarak marmara bölgesi daha baskın olduğundan arada böyle çelişkiler olabiliyor onlarıda mazur görmek lazım öncedende dediğim gibi şehirleşme ve betonlaşma giderek kış şartlarının kaybolmasına neden oluyor ve böyle devam ettikcede devamedecek kış sezonunda enaz 3 sistem alan şehir 1 sistemi bile zor görür oldu.

• Beşikdüzü' lü arkadaş biraz karamsarsın. Sakin ol, sabırla bekle. 😃Daha kışın bitmesine çok var. Ben de Beşikdüzü'nde oturuyorum. Yağış bakımından Rize'den sonra en verimli yerlerden bir tanesidir. Soğuğu yakaladığı zaman bütün Karadeniz'i sollayabilir. Bunu yaşadığımız zamanlar oldu sen de biliyorsun. Şükredelim ki aralık ayında hafif örtüde olsa kar gördük.

• Beşikdüzü' lü arkadaş biraz karamsarsın. Sakin ol, sabırla bekle. 😃Daha kışın bitmesine çok var. Ben de Beşikdüzü'nde oturuyorum. Yağış bakımından Rize'den sonra en verimli yerlerden bir tanesidir. Soğuğu yakaladığı zaman bütün Karadeniz'i sollayabilir. Bunu yaşadığımız zamanlar oldu sen de biliyorsun. Şükredelim ki aralık ayında hafif örtüde olsa kar gördük.

Vakfikebirliyim hocam bende buna sonuna kadar katılıyorum.

• Yalnız dikkat çekmek istediğim bi nokta var. Efsane sistemlerden yaklaşık 15 gün önce geçen yaşadığımız sistem gibi bi sistem gelir yani sadece araba üstlerinde çatı üzerinde birikim yapan en kötü havada kar gördüğümüz sistemler. O yüzden 9 ocak civarı efsaneyi alırız diye umuyorum bence hiç düşük ihtimal değil

Geçen sistemde Sinop 50 cm kar aldı hocam rüzgar cok uygundu adabaşı yer yer 1 metreyi buluyordu.Aralık ayı için cok iyi bir rakam yakaladı Sinop Merkez.Dediginiz gibi gelen sistemler daha iyi olur inşallah.

• sistemin en şanslı yeri Batı Karadeniz idi zaten. Sinop'un iyi kar alması normal ama bence tam merkezinde o kadar birikim olmamıştır. Yani fotoğraflarda o kadar yok gibi duruyordu, tabii yanıltabilir. Yine aynı şekilde İnebolu, Bozkurt, Abana, Çatalzeytin, Türkeli hattı da iyi kar almış geçtiğimiz sistemde.

• Geçen sistemde Sinop 50 cm kar aldı hocam rüzgar cok uygundu adabaşı yer yer 1 metreyi buluyordu.Aralık ayı için cok iyi bir rakam yakaladı Sinop Merkez.Dediginiz gibi gelen sistemler daha iyi olur inşallah.

Zonguldak-Bafra arası sistemin yıldız sahilleriydi. Bizde eh işte kar gördük diye sevindik. 😃