Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bunlar şimdi doları gerçekten düşürdüğünü zannedip, politika faizini tek haneli rakama indiricekler. Ve doları da sabit bir değerde tutacaklar. 14-15 veya 16’da sabit tutacaklar. Ancak bu çıkardıkları yeni sistemde fark garantisini karşılayamazlarsa, ki karşılamayacaklar bana öyle geliyor, makas açılıp borçlar ödenemez duruma gelecek. Bu durumdan sonra insanlarda dolara yöneleceği için, işte o zaman Venezuela olacağız.

• @Airmad yorumunu alkışlıyorum, Hedefleri haziran 25 inde secim yapmak, o ana kadar körfezden gelen para ile kuru baskilamak, tebliğde şu da var yurdisindaki gercek kişiler ifadesi.soylenecek çok şey var ama şimdilik izlemek gerekiyor@karasah hocam bu arada Lütfi elvan bunlara da karşı çıktığı için koltuğu devretmiş zaten bakan bey de o zamanlardan beri bu planın uygulanması için cabalamis bakan yardımcısı olarak bir devirin sona etmemesi için son hamleler bunlar,insallah Türk Milleti kazanır yolun sonunda

• Tarımsal girdi maliyetleri artmaya devam ediyor bu arada.

CDS primleri 600'de. 10 yıllık devlet tahvili %23.5 te.

Evet adımlar atıldı. Ancak kısa vadeli bir soğutma ve rahatlama sağlıyor. Unutmayalım 1 Ekimde dolar kuru 8.8 seviyesindeydi. 2 ay öncesine göre hala %50 yukarıdayız.

Daha planlı programlı devam etmek zorundayız. Ülkemizin kapasitesini ve enerjisini basit tartışmalara, inatlara, agresif dile, suçlamalara harcamamalıyız. Yapıcı olmalıyız.

• Bu kadar adım atılıyor hazineden dünyanın parası çıkıyor mevduat faizleri yükseltiliyor,Mb nin rezervi boşaltılıyor ama hala dolar 12.50 ekim ayındaki kura inemiyoruz bu yapılanlarla 10 liranın altı rahat görülmesi gerekirdi ben buradan tek bir çıkarım yapabiliyorum güven yok ama kime TL ye mi yoksa hükümete mi?

• hocam çok güzel bir yazı yazmışsınız sorunuza sizin yazınızın son paragrafı ile cvp verebilirim bu olması gereken ancak malesef böyle birşey olmaz bu konuda ümidimi kaybettim dövizin düşmesine üzülen politikacıyı anlarım ama vatandaşı bu halde görünce içim acıyor

kimler kredi çekip döviz alıyor olmayan para ile para kazanıyor kendini biliyor anlayanda anlıyor

• hocam çok güzel bir yazı yazmışsınız sorunuza sizin yazınızın son paragrafı ile cvp verebilirim bu olması gereken ancak malesef böyle birşey olmaz bu konuda ümidimi kaybettim dövizin düşmesine üzülen politikacıyı anlarım ama vatandaşı bu halde görünce içim acıyor

kimler kredi çekip döviz alıyor olmayan para ile para kazanıyor kendini biliyor anlayanda anlıyor

Akaryakıtta LPG ye 1tl benzin ve motorunde 2,5 tl indirim yapılacaktı ama bilin bakalım ne oldu. Ötv ye dahil edildi indirimler. Hani ucuzlayacakti ya dolar düşünce. Nasıl iyi mi yeni sistemle dolar düşürmece. O mevduatın parası nasıl çıkıyor görün Bakın.

• Toplumun 3 ay gibi kısa sürede birikimlerinin erimemesi için döviz ya da altın alıp enflasyondan nispeten korunmak istemesi ve günün sonunda kalıcı zamlardan vergilerden kendini kurtaramamasi bedavadan para kazanmak olarak değerlendiriliyor bu arada huzur hakkı alanlara laf yok hiç bütün suçlu döviz ve altın alan masum halk

• Bu nedir arkadaş ya soluduğumuz hava için bile ÖTV alacaklar. ÖTV ÖTV bitirdi insanı. Ne araba alabilir,ne arabasına benzin alabilir. Bu kadar olmaz diyeceğim de açıklanan modelde zarar nasıl giderilecek yine halktan alıp halka verecekler soran olursa devlet karşılıyor.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Vatanını ve milletini sevmek lazım. Yerli ve milli olmak lazım. Hep aynı argümanlar. Lafla peynir gemisinin yürümediğini de gayet iyi biliyoruz. Yapılan yanlışı söylediğim için mi vatansever olamıyorum bilemedim.

benzin 1,5 dolarmis tüm dünyada. Tamam o zaman asgari ücreti de dünya standartlarına taşıyalım mi mesela 1700 euro yapalım mesela.Öğretmenin maaşı 3000€ olsun o zaman.

Market sahibi ne yapacak. Dolar artınca maliyet arttı fiyata yansıtıyor e dolar azalınca maliyet azaldı mi peki? Hayır.e niye neye göre indirim yapacak adam. Yapmayınca vatan haini mi olacak?

Geçiniz efendim bu işleri. Bu ülkede maalesef din ve milliyetçilik güzel pazarlaniyor. Rabbim sorsun hesabını.

Vatandaşın parasını erimekten koruması bedavadan para kazanmak mı? Peki şmdi uygulanan politika ne bedavanın babası oluyor o zaman?

Ayrıca burada ben döviz düştü diye sevinen bir kişi görmedim herkes düşsün araba alayım, telefon alayım diye bekliyor. sütün peynirin fiyatı düşsün diye bekliyor.

Hemde finansmanını mb bankası karşılayacak, mb ticari kurum mu veya vergi mi toplar nasıl karşılayacak bu kaynağı? Büyük ihtimal karşılıksız para basacak e karşılıksız para basınca ne olacak? Hadi bakalım onu da siz tahmin edin.

Bu yapılan hamle 3 veya 6 ay ekonomiyi soğutma çabası, eğer ab ülkeleri veya abd beklenenden erken faiz arttırımı yaparlarsa o zaman para basmaya yetişemeyebilir mb.

• Kardeşlerim ,

Dolar ,politika faizinden daha çok artarsa , aradaki artışı devlet vatandaşa ödeyecek.

Bu faize girmiyor mu ? Acaba diyanet işleri bu konuda bir fetva mı yayınlasa ?

Dini hassasiyeti olan kardeşlerimiz için çok önemli bir konu bu.

• hocam sanki ben hükümet sözcüsüymüşüm yada savunuyormuşum gibi soruyorsunuz masum vatandaş dediğinizin bankada 170 milyar doları var kiminin az kiminin çok vatanın ülken için zarar et ne olur sen almazsan ben almazsam niye çıksın bu dolar dolar 30 tl olacak diye evini satıp dolar alan var tl ne kadar değer kaybetti ise cebine o kadar para giren var

ben almadım duruyor bankada para öyle benim çoluğum cocuğum yokmu bize vatandaş olarak hiç bir şey düşmüyormu

• Kardeşlerim ,

Dolar ,politika faizinden daha çok artarsa , aradaki artışı devlet vatandaşa ödeyecek.

Bu faize girmiyor mu ? Acaba diyanet işleri bu konuda bir fetva mı yayınlasa ?

Dini hassasiyeti olan kardeşlerimiz için çok önemli bir konu bu.

Diyanet fetva yayınlayıp bunun caiz olmadığını , haram olduğunu söyledi.

"↝︎ diyanet işleri yüksek kurulu başkanlığı, vadeli mevduat hesaplarına para yatırmanın dini hükmünü açıkladı.

"faizli mevduat hesaplarına bilerek ve isteyerek para yatırmamalı" diyen diyanet, "bu tür mevduat hesaplarına tahakkuk ettirilen fazlalıklar faiz olup dinen haramdır. söz konusu faiz oranlarının enflasyonun altında ya da üstünde olması, bu işlemi faiz olmaktan çıkarmaz.

bu itibarla bankaların vadeli mevduat hesaplarına para yatırmak caiz değildir" diye cevap verdi. "↝︎( karasah abiden alıntı)

• Hocam bu para basma işi çok sakat karşılıksız niye basılır ki?

En kolay yolu bu. Para bulabilecekleri başka bir yol yok. Mesela arablarla swap anlaştması yaptılar. dolar kuru 22 tl. Şu anda keriz silkeleme denilen olay oluyor. Ne olduğunu anlamayan hemen döviz bürosuna koşuyor. dolar bozduruyor. Suni bir iyimserlik yaratıyorlar. Sonuçta ekonomik göstergelerin ve ekonomik bilimin türkiye için bir anlamı yok. Bir kişi nederse o oluyor. karşılıksız para basımında şişerse hiperenflasyona doğru gideriz. Ekonomik kurallara karşı gelmemek lazım.

• Aynı diyanet kiraya verdiği dükkanlardan pandemide kapalı oldukları halde kirayı ödemeyenlerden fahiş bir vade farkı almıştı. O haram değil ama parayı korumak haram. diyanet kendi işene geldiği gibi eğip büküyor