Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşında dediği gibi Ecmwf diğer modellere göre daha başarılı gidiyor şuanda. Sabahki güncellemesinde 96.saate kadar toplam yağış bu şekilde. Umarım akşam yağış azalır bu şekilde gelirse sel kaçınılmaz.

cmEvH.png

• Ordu ve giresun'a radardan baktım güzel bi kütle var bugün de trabzon'dayım şansıma kaçırdım ama yine trabzon'a da yağdı biraz

• Orduda pazar p.tesi salı durum ne olur fındık toplamaya başlayacaktık

Bu saydığın günlerde yağış ihtimali birhayli yüksek zaman zaman kuvvetli yağışta öngörüyo bazı modeller.kısacası yağışlı günler bizleri bekliyor diyelim 😃

• 10.bölge uyuyor ya arkadaş adama gönüllü meteorologum dedim adamlar belkide afet olacak uyari yapiyorlar geciyorlar bu olay cok siddetli bir hava olayi olacak degerlendiriyoruz diyorlar degerli insanlarinda calistigini kurumda biliyorum ama bu 2012 yilini gececk onemde bir olay siz ecmwf ye gore hareket ediyorsunuz diyorum belki calisan alt kademeden di ilk kez duydu koca ecmwf yi.

• Uzun bir süredir yoktum dostlar nasılsınız :)

Tam takip edemedim ancak okuduğum kadarı ile şiddetli bir yağış var ancak nereye patlayacağı belli değil.

Afetsiz bol yağışlara inşallah

• 10.bölge uyuyor ya arkadaş adama gönüllü meteorologum dedim adamlar belkide afet olacak uyari yapiyorlar geciyorlar bu olay cok siddetli bir hava olayi olacak degerlendiriyoruz diyorlar degerli insanlarinda calistigini kurumda biliyorum ama bu 2012 yilini gececk onemde bir olay siz ecmwf ye gore hareket ediyorsunuz diyorum belki calisan alt kademeden di ilk kez duydu koca ecmwf yi.

2012 yılında yağış ölçer 207 mm'de takıldı üstüne 3-4 saat daha yağdı çok büyük ihtimalle günlük yağış rekorunu kırmıştık bu sistemde o kadar olmaz heralde

• Yakakent kısa süreli bir yağış ile biraz serinlemiş. Şu anda sakinmiş. Ben, Doğu Karadeniz yaylalarındayım. İki gecedir şiddetli rüzgar vardı. Bugün çok sağlam sağanak geçişleri oldu. Hatta sağanak esnasında ara ara rüzgar şiddetini arttırınca dolu şeklinde yağış gerçekleşti. Rakım 2500 m civari

• 2012 yılında yağış ölçer 207 mm'de takıldı üstüne 3-4 saat daha yağdı çok büyük ihtimalle günlük yağış rekorunu kırmıştık bu sistemde o kadar olmaz heralde

2012'deki bahsettiğiniz yağış, Samsun'da yanlış hatırlamıyorsam 11 kişinin hayatını kaybettiği sele neden olan yağış idi değil mi?

İki gün öncesinde Yakakent - Dikmen arasındaki (Samsun-Sinop il sınırında) Güzelceçay eski adı ile Kanlıçay taşmıştı. O güne kadar oralarda gördüğüm en büyük sel idi. Sinop Yolu yapımını devam ettiren şantiyeyi olduğu gibi denize dökmüştü. Hatta Sinop Yolu da tam bitmemiş olmasına rağmen ilk defa o gün zorunlu olarak trafiğe açılmıştı. Çünkü eski yol üzerindeki Kanlıçay, (bir yol üstü köy, köftecileri ile meşhurdu) yerle bir olmuştu. Hatta yeni yolun da tam şantiye kısmındaki köprüde (ki taşan çay bu köprünün altında denizle birleşiyor) tek şerit göçmüştü. Denize akan odunun, şantiyeye ait malzemelerin kapış kapışa gittiğini biliyorum. Traktörünü, kamyonunu kapan Çamgölü yolunda idi. Samsun'daki felaketin yaşandığı gece de Yakakent'te şimşek, yağmur, gök gürültüsü hiç durmamıştı. Hatta o havada traktör ile denizden odun taşımaya devam etmişti insanlar. Ertesi sabah da zaten Samsun sel haberleri ile uyanmıştık.

• şu anki duruma göre en tehlikeli yerler samsunun salıpazarı terme ordunun ikizce ünye ilçeleri gibi duruyor dikkatli olunması gereken bir dönemdeyiz Yağmur yağsın ihtiyaç var ama inşallah olumsuzluk olmadan atlatılır