Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar, Uzungöl'den yaklaşık 25km yukarıda yayladayım Pazartesi gününden itibaren. İnanın dün gece odanın penceresini açtım bir ara. Gündüz öğlene kadar acayip sicak yapıyor. Öğleden sonra sis gelmese dışarıda güneşten durulmuyor. Bugün sis biraz çise getirdi de öyle serinledik.

Ben 2 hafta önce öğlen saat 3 civarı Anzer Yaylası'nın orada 3100 rakımda bulundum. Sıcaklık o rakımda bile 16 dereceydi. Üşümek bir yana, güneş kavuruyordu bütün gün tişörtle gezdim.

• boyle bir yagis haritasi hatirlamiyorum 800 kg metrekare ne demek ya bizim mgm uyuyor sorumluluk almalilar kirmizi uyarilar gelmeli

O 2-3 günlük toplam yağış değil 15 günlük toplam yağış haritası ve yağışın çoğunluğu 120.saat sonrası 40 takla atar.

• Ufak bir sapmayla samsun felaketi yaşar inşallah böyle olmaz ama çok fena şeyler görücez nerde olur kestirilmiyor

Merak etme o sapma olmaz merkezden umudum yok Havalimanı Çarşamba Terme Salıpazarı Ünye hattı daha sıkıntılı sağlam duruyor merkezde yeşil-sarı kütleden farklı kısa süreli kırmızı mor oluşum yakalasak keşke.

• Geçen yıl yine bu zamanlarda Icon güncellemesi aynı şekilde Sinop-Samsun'a 600-700 mm yağış veriyordu sonra 1 damla bile düşmedi o ayrı :D Bu senaryodaki düşünce alçak basıncın Orta Karadeniz'de sıkışması Kırım ve Sinop burnunun arasında dönüp duruyor. Belki bugün değil ama bir gün bu senaryonun gerçek olmayacağını bilemeyiz.

• GFS sabah çıktısı harbiden çıldırmış Karadeniz'de bildiğimiz ABD'deki kasırgalar gibi bir oluşum yaratmış.

Oluşumun yaklaşık 1 hafta boyunca devam edip önce Samsun civarlarını sonra döne döne Soçi'yi sonra tekrar Samsun civarlarını vurması mı dersin ,

981 mb'ye düşen basınç mı dersin,

Sürekli hızı 110 km/saati'i geçen (ki 119 km/saati geçen tropik siklonlar 1.Kategori kasırga sayılır) ve hamleleri 140 km/saate ulaşan rüzgar mı dersin,

700-800 mm yağış mı dersin artık bildiğin felaket senaryosu. (Tabi imkansıza yakın bir senaryo)

• Samsun için beklentim ortalama 50-60 mm civarı ancak bazen öyle güncellemeler oluyor ki az önce Gem' e baktım yine 300 kg dayamış bize anladığım kadarıyla ull nin mini bir kasırgaya dönme ihtimalini modelliyorlar. Karadeniz'de daha önce kasırga olduğunu sanmıyorum Akdeniz'de bile her yıl olmuyor ama artık hiçbir şeye şaşırmıyorum.

• Samsun için beklentim ortalama 50-60 mm civarı ancak bazen öyle güncellemeler oluyor ki az önce Gem' e baktım yine 300 kg dayamış bize anladığım kadarıyla ull nin mini bir kasırgaya dönme ihtimalini modelliyorlar. Karadeniz'de daha önce kasırga olduğunu sanmıyorum Akdeniz'de bile her yıl olmuyor ama artık hiçbir şeye şaşırmıyorum.

Bundan belki 10 yıl sonra kasırga da olur doğanın dengesi alt üst olmaya devam ediyor