Ankara Özel Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ull'nin kopup Ege ve Akdeniz civarında konum alması lazım 13' ünde ve 14' ünde kar yağışı alabilmeniz için. Soğuktan yana sıkıntımız görünmüyor zaten o tarihlerde. Öğlen ki gefs senaryolarında yüzümüzü güldürebilecek görüntüler vardı ama akşam pek iç açıcı değil. Ecmwf akşam ve Gfs gece güncellemesi yüzümüzü güldürür inşallah.

• Ull'nin kopup Ege ve Akdeniz civarında konum alması lazım 13' ünde ve 14' ünde kar yağışı alabilmeniz için. Soğuktan yana sıkıntımız görünmüyor zaten o tarihlerde. Öğlen ki gefs senaryolarında yüzümüzü güldürebilecek görüntüler vardı ama akşam pek iç açıcı değil. Ecmwf akşam ve Gfs gece güncellemesi yüzümüzü güldürür inşallah.

Aşırı zor :D

31 Aralık 2014

• Sistem var dediler geldik ama yine hüsran sanırım :) Daha benim 950 rakımlı konumuma adam akıllı kar yağmadan İstanbul’a kar bekleniyor yanlış görmediysem bu seneden pek beklentim yoktu ama bu kadar da beklemiyordum neysr kışın ikinci yarısı telafi eder umarım.

• Hocam çok zor ULL'nun o basınç yerleşimlerindeki troftan kurtulup alt enlemlere inmesi. Adriyatik - İyon denizi o kadar hareketli ki Ankara'ya çalışacak şekilde güneybatı-kuzeydoğu doğrultusunda uzanamıyor 500 ve 850mb alçakları. Ben şu örüntüden bir şey beklemiyorum, olursa da büyük sürpriz olur.

• Hocam çok zor ULL'nun o basınç yerleşimlerindeki troftan kurtulup alt enlemlere inmesi. Adriyatik - İyon denizi o kadar hareketli ki Ankara'ya çalışacak şekilde güneybatı-kuzeydoğu doğrultusunda uzanamıyor 500 ve 850mb alçakları. Ben şu örüntüden bir şey beklemiyorum, olursa da büyük sürpriz olur.

Katılıyorum size. Güney enlemlere inmesi zor. Ama ihtimal var tabii.

31 Aralık 2014

• Konya'ya büyük ikramiye vuracak gibi duruyor yalnız. Yataylaşan o AB öyle bir konum alıyor ki doğuya kayarak, Konya hem soğuk adveksiyon tarafında kalıyor hem de sürekli Doğu Akdeniz'den nem (yağış) pompalıyor. Konya'dan metrelik kar manzaraları gelebilir. Nevşehir - Kayseri de son güncellemelerin seyrine bakarak, hatrı sayılır kar alacak gibi duruyor.

Sabah güncellemesi artık ana tabloyu önümüze koyacaktır. Ankara boşluğunun resmini isteyene ayrıca atarım. Keşke değişse ama değişecekmiş gibi durmuyor.

HIRLAM 2 günlük projeksiyonları yağış bile yarı yarıya kırpılabilir diyor. Sabah güncellesinden sonra bir şeyler çiziktiririm. Neden böyle oldu, Ankara'nın, pardon Fatmagül'ün suçu ne? Mahkeme neden abalıya vurdu. Derli toplu anlatmaya çalışırım.

Ama kısaca şunu söyleyeyim. Sarkan soğuk Sicilya-Girit sonrasında da Rodos'un güneyinde birbiri içine geçen 3 tane alçak basınç merkezi yarattı. İlk atak Marmara'yı yalayarak Kuzey Ege'den Yunanistan - İtalya hattına gitti. İkincisi iki kola ayrılarak yine Yunanistan - İtalya hattına kaydı. O kayarken Rodos'a hareketlenen AB iyice derinleşti ama bu kez de bizim hiç işimize yaramayacak şekilde pide gibi ezilip yataylaştı.

Önceki değerlendirmemi okuyanlar hatırlayacaktır. Ayın 6'sında başlayıp 9'u geç saatlerde ikinci atak ve 11'i ile 14'ü arası özellikle İç Anadolu ve Orta Karadeniz'i etkilemesini düşünüyordum. 3 perdeli sistemin tek ve en büyük kaybedeni son tahlilde Ankara oluyor. Adriyatik alçakları yüzünden X(

Kaçanı da şöyle söyleyip bitireyim. Yeni yılın ilk güncellemelerinde görünen 3 perdeli şekilde gelseydi. Ankara'nın merkezi için bile 35cm üzeri kar kalınlığından bahsedebilirdik. Yazık oldu!

• Hay böyle ankara boşluğunun ben nefret ettim yemin ederim ankaradan