GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Ocak 2021)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Günlerdir aşağıdaki kırmızıları hangi model ne zaman bize verecek diye düşünüyordum Ecmwf ilk adımı attı :)

• Konuya öylesine girdim şok oldum. Oturduğum yerden "oha! "diye sıçradım.

ECMWF bildiğin 12 dereceleri sokmuş, sıcak atak vermiş. Baya baya bahar getirmiş. Çiçekler açar her yerde böyle olursa. İki gündür havalar sıcak Erzincan gibi bir yerde bile böcekler çıktılar meydana. Bir de bu 12 dereceler gelirse..

Neler oluyor ya?

• Ben o kadar hayrete düşmedim. Siklon varsa +12 de gelir 15 de... Kendi içinde tutarlı. Yağış olsun yeter bana :S

Yağış olsun yeter diye düşünmüyorum ben. Ağaçlar bir çiçek açayazarsa, açmaya yüz tutarsa veya açarsa hiç iyi bir şey olmaz isterse her gün yağış olsun. Bir gün 15 dereceler girdi diye hemen çiçek açmazlar ama resmen doğa uyanır ya.

• Soğuk güncellemede çok sevinenler. Sıcak atak gördü mü çok üzülüyor. İlk olarak sabırlı olmak lazım. Her güncelleme farklı bir ruh hâline bürünmek yerine.

• Ben o kadar hayrete düşmedim. Siklon varsa +12 de gelir 15 de... Kendi içinde tutarlı. Yağış olsun yeter bana :S

Artılarla gelen sistemler konumunuza ne yapar bilmem de Karadeniz kıyılarını Sahra çölüne çevirir sabah akşam fön bir laf ederken iyi ölçüp içmek lazım kimse bu mevsimde +15' iyi gözle bakmaz don olmadan, kar olmadan ne ekinler bereket verir ne barajlar dolar.

• Artılarla gelen sistemler konumunuza ne yapar bilmem de Karadeniz kıyılarını Sahra çölüne çevirir sabah akşam fön bir laf ederken iyi ölçüp içmek lazım kimse bu mevsimde +15' iyi gözle bakmaz don olmadan, kar olmadan ne ekinler bereket verir ne barajlar dolar.

Ayrıca kışın ne kadar don az olursa bahar da o kadar fazla don oluyor geceleri bu da daha sikintı bu aylarda don olmazsa ne zaman olacak zaten

• Artılarla gelen sistemler konumunuza ne yapar bilmem de Karadeniz kıyılarını Sahra çölüne çevirir sabah akşam fön bir laf ederken iyi ölçüp içmek lazım kimse bu mevsimde +15' iyi gözle bakmaz don olmadan, kar olmadan ne ekinler bereket verir ne barajlar dolar.

Yanlış anlaşılma olmasın, ben +12 lerden memnun değilim. Sadece modeli yorumladım, batıda bir siklon, güneyde de sıcak varsa çekip getirir. Model kendi içinde tutarlı dedim. Yağış konusunda ise evet, Ankara'da kuruduk resmen. Açıkçası şu an yağsın da ne yağarsa yağsın modundayım :)