Avrupa Sibiryası Uyanıyor Kış Sertleşecek

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Son gelişme:

Gelecek hafta Orta Avrupa'yı ve Balkanları etkileyecek polar atağın devamında Azor yüksek basıncının Batı Avrupa'ya yerleşmesi ve kuzeyden 2. bir soğuk akışının gelmesiyle Marmara'da normallerin 4-6 derece altına düşecek bir sistem göreceğiz gibi görünüyor. Bu da İstanbul'da maksimum 3-4 dereceyi görmek yani kar sınırı demek. Bir tık daha güçlenebilir takipteyiz.

:gun_bandana::gun_bandana:

• Hocam ciddi bir sistem beklentiniz 15 ocak için mi ay sonu için mi yoksa böyle bir beklentiniz yok mu ?

Azorlu sistemden sonraki süreç için tabiki. İlk sayfadaki tahmini oku. Ayortası sistemini küçümsemiyorum onun için de dün son gelişmeleri yazdım.

• Storm Chaser hocam konunuzdaki huzursuzluktan dolayı özür dileriz, veri değerlendirmenize ve değerli yorumlarınıza devam edebilirsiniz.

Konu açılmıştır..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• ÖNEMLİ GÜNCELLEME

Stratosferik rüzgarda ciddi bir değişim var. İlk baştaki Split yüzünden Rusyadaki zonal rüzgarlar doğuluya dönmüyor batılı kalıyor. Ancak bu Avrupa Sibiryası için muhtemelen sorun teşkil etmeyecek. Çünkü 2010 kışı da böyleydi./scatisma2::341

Kutup Yükseğinin getireceği Sibirya soğukları için hazırlanalım. 8)8)8)

• ÖNEMLİ GÜNCELLEME

Stratosferik rüzgarda ciddi bir değişim var. İlk baştaki Split yüzünden Rusyadaki zonal rüzgarlar doğuluya dönmüyor batılı kalıyor. Ancak bu Avrupa Sibiryası için muhtemelen sorun teşkil etmeyecek. Çünkü 2010 kışı da böyleydi./scatisma2::341

Ancak unutulmamalı ki; 2010 kışında sadece bir kere 23-30 ocak arasında Sibirya kaynaklı soğuk alabilmiştik.Şubat ve mart kötü geçmişti.

• ÖNEMLİ GÜNCELLEME

Bi tarih var mıdır hocam :)

• ÖNEMLİ GÜNCELLEME

hocam ocak 2.yarısı ve şubat ayı gorusleriniz nedir?

• Storm Chaeser hocam, muhtemel ay ortası sistemde İstanbul kar alabilecek mi sizce?. Soruyorum çünkü hocam; İstanbul üzerine -10 -12 grandyan giriyor. -15 grandyan girseydi kar büyük olasılıktı. Ancak -10 -12 grandyan eğer rüzgar karayel olmazsa kar zor gibi ne dersiniz?.

• Storm Chaser hocam sanırım sizin gözlükler iyiye işaret😎😎

Evet 18-22 Ocak arasında yani belirttiğim tarihlerde Doğu Avrupa'ya ve Balkanlara Sibirya soğuklarının yerleşmeye başladığını görebileceğiz. Bundan kar açısından en iyi şekilde faydalanmamız siklonların rotasına bağlı.

• Storm Chaeser hocam, muhtemel ay ortası sistemde İstanbul kar alabilecek mi sizce?. Soruyorum çünkü hocam; İstanbul üzerine -10 -12 grandyan giriyor. -15 grandyan girseydi kar büyük olasılıktı. Ancak -10 -12 grandyan eğer rüzgar karayel olmazsa kar zor gibi ne dersiniz?.

Poyrazda bile saf kar için 850'de -11 yeter İstanbula. Ancak bu sistemde o kadar soğuk olacağını sanmıyorum. 850 hPa'da -9 civarı ile yer seviyesinde 2-3 dereceler ve KKY bekliyorum açıkçası o gece için. -10 giren senaryolarda da yağış kesildikten sonra giriyor bu değer.