Şahsi Tahminler ve Yorumlar (2023/2024 Kışı)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Son veriler ışığındaki tahminim: İstanbul bu gece yarısından sonra hızlı ve etkili bir sağnak yağış alacak. Perşembe akşamından itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelecek ılık ve yağışlı havanın etkisine girecek. Pazar günü lodos fırtınasıyla birlikte sıcaklıklar 20 derece ve üzerini görecek Afrika atağı sayesinde. Pts Salı da yağış var lodosla birlikte Önümüzdeki hafta sonuna doğru muhtemelen perşembe cuma gibi Kuzeyden büyük olasılıkla Kırım üzerinden gelecek olan soğuk ve yağışlı havayla birlikte sıcaklıklar 10 ila 15 derece azalacak ve kky ve kar yağışları yavaştan başlayacak inşallah

Yani İstanbul eğer 20 dereceyi görecekse gelecek polar atak kar bırakmayacak demektir. Çünkü sıcaklığı 18-20 derece birden düşürebilecek bir soğuma ne 500 hpa' da ne de 850 hpa' da görülüyor. Desene tarantula arkadaş, İstanbul'a yağmur ve kky şeklinde yağışlar var fakat kar yok. Gerçi yağmura şu dönemde çok ihtiyacımız var ancak kar olsaydı harika olacaktı. Sanırım polar atak arkası Sibirya atağı olursa İstanbul olarak kar alabiliriz. Aksi halde zor görünüyor. Ne dersin tarantula arkadaş?.:(3232:(3232:(3232

• Karayel olduğu müddet ümit vardır. 6 Ocak 2017 hatırladığım kadarıyla sabah işe herkes günlük güneşlik gitti ve akşamına karayel fırtınası sayesinde 0 izotermi girmiş olmasına rağmen kar yağdığını gördük. Aradaki sıcaklık farkı ne kadar fazla olursa basınç farkı ne kadar fazla olursa o kadar şiddetli fırtına yapar ve bu da daha hızlı soğuma demektir.

• Evet yine kısa bir bakışla gelecek kışla ilgili fikirlerimi bu konudan devam ettireceğiz. Samet hocam başlığı düzeltirseniz sevinirim.

Güçlü la nina ve pozitif gbo bizi Aralık sonuna kadar taşıyacağını ve sonrasında negatif qbo ile la ninanın gerçek nimetlerine kavuşacağımızı düşünüyorum. Eylül ayında sezonluk tahminlerin değişeceğini Spv nin Ekim kasım gibi güçleneceğini söylemiştim. Nitekim aralıkta erken ssw bekleyenlerin umutları giderek azalmakta. Qbo nun negatife dönmesi ve Ural blokajı nın desteğiyle bu devran böyle gitmeyecek elbet. Attığım resimde de batılı doğulu qbo farkını görüyorsunuz. Şimdilik başlangıç böyle takip asıl ay sonunda başlıyor... forum.havaforum.com/attachment/120567/

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Cluster 2 ye yol alıyoruz. İnşallah değişir. 17 sindeki wave 2 nin şiddeti önemli. Ocakta wave 1 gelirse Ssw yolu gözükür ve büyük ihtimal yer değiştirme olur. Tabiki çok parametli varsayımlar. 98-99 analoğundan çıkarsak 26-17 analoğu gelecek...

• Açıklayabilir misiniz? :boat:

Hemşeri kıyağı yapayım. Normalde bu konuları çok işledik. Attığım harita stratosfer deki zonal rüzgarların hızı ve sıcaklık değerleri. Wave 1 2 ve 3 diye 3 tane stratosfer-traposfer arası sıcaklık etkileşimleri olur. Bu sıcaklıklar bazen çok büyük olur kiSSW deriz. Bu oluştuğunda vorteks parçalanır soğuk ataklar gerekli şartlar sağlanırsa uzun süre alt enlemlere iner. Baba sistemler oluşur. Yukarıdaki gibi Spv nin rahatsızlık yaşamadı da bize sistem gelme olasılığını ortaya çıkartır... Ama soğun aşağı inmesi tek başına yeterli değil tabiki yukarıda 5 senaryo attım bize en uygun olan 4.senaryo ama ao nao değerleri 2.senaryoyu işaret ediyor. İnşallah değişir bize yarar şekilde...

• Hemşeri kıyağı yapayım. Normalde bu konuları çok işledik. Attığım harita stratosfer deki zonal rüzgarların hızı ve sıcaklık değerleri. Wave 1 2 ve 3 diye 3 tane stratosfer-traposfer arası sıcaklık etkileşimleri olur. Bu sıcaklıklar bazen çok büyük olur kiSSW deriz. Bu oluştuğunda vorteks parçalanır soğuk ataklar gerekli şartlar sağlanırsa uzun süre alt enlemlere iner. Baba sistemler oluşur. Yukarıdaki gibi Spv nin rahatsızlık yaşamadı da bize sistem gelme olasılığını ortaya çıkartır... Ama soğun aşağı inmesi tek başına yeterli değil tabiki yukarıda 5 senaryo attım bize en uygun olan 4.senaryo ama ao nao değerleri 2.senaryoyu işaret ediyor. İnşallah değişir bize yarar şekilde...

Teşekkürler.

31 Aralık 2014

• forum.havaforum.com/attachment/125752/forum.havaforum.com/attachment/125753/Ocak 5-6 sına kadar iyi sayılabilecek bir sistem ihtimali yok.%15.5 ihtimal böyle Samsun’dan doğusu için belki olabilir.Pattern’in değişmesi Ocak ayının 10 unu hatta daha ilerisini bulabilir.Herkes hep güzel yönüyle bakmaya çalışıyor en basit örneği gem dün güzel çıktı verdi umutlar çok güzeldi ama bugün bakıyorsun doğru yola girmiş,ancak demem o ki beklentiye girmek hayal kırıklıgına sebep olur..forum.havaforum.com/attachment/125750/

forum.havaforum.com/attachment/125751/

• Burası şahsi tahmin konusu olduğu için bende kendi fikrimi paylaşayım. Daha önce de bir konuda yazmıştım eğer genel paternin lehimize olduğu dönemlerdeki olası sistemleri kaybedersek tüm kışı kaybedebiliriz diye. Aralık ayında böyle bir dönem yaşadık ama istenilen sistemi alamadık batı bölgeler için söylüyorum. Şimdi ise görüldüğü üzere patern değişiyor ve Ocak’ın bile önemli bir kısmını kaybetme durumu var olasılıklar içinde. Sonrasında ise ne olacağı zaten belli değil. Patern tekrar lehimize döndüğünde sistemi yine bu şekilde kaçırmayacağımızın garantisi de yok. Bir kış sezonu içerisinde kaç tane şans yakalayabiliyoruz ki bir de bu açıdan bakmak lazım. Ama Ocak ve Şubat’ın şöyle bir artısı var. Batının esas kışı bu iki aydır. Dolayısıyla Ocak ve Şubat aylarında elimizde hiçbir veri olmasa bile batı bölgelere kar yağdırabilecek bir sistemin olası olduğunu söyleyebilirsiniz. Yazın Temmuz ve Ağustos’ta Afrika atağı ya da Basra atağı geleceğini şu an bile tahmin edebiliriz. Çünkü bu gayet olasıdır. Anlatmaya çalıştığım şeyin özeti, henüz kış sezonunun çoğu duruyor. Dolayısıyla umutlu olmamız için sebep var. Ama bu kış olumsuz şekilde devam eder ve o şekilde tamamlanırsa da ben şaşırmayacağım. Her şey nasip. Kuzeyimizde tarihte görülmemiş soğuklar bile olsa o kışı hiçbir şey görmeden kapatabileceğimiz gibi (kaldı ki bunun geçtiğimiz yıllarda örneğini gördük) efsane şeyler de görebilir yaşayabiliriz. Tamamen nasip işi. İçinde bulunduğumuz kış sezonuna bakışım genel olarak bu şekilde

• Öngörünüz nasıl ? Veri yorumlamaktan gram anlamıyorum.

Pattern in değişmesi ve bizim için olumlu ve hatta kimi bölgelerimiz adına şahane çıktılar görebileceğimiz tarihler geliyor.Bu devran böyle gitmeyecek,ocak ilk haftayı atlatır atlatmaz hareketlenme ve istikrar bariz göze gelecek.Kendi adıma ocak 2.hafta ile birlikte net bir tarih veremiyorum 7-8 Ocak sonrası muhtemeldir çal oynasın vur patlasın.