Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Devam eden öğle günceli için 17 sonrası kötü görünüyor, iyi şekillenmeyecek, yüksek fazla Grönland tarafından sokuluyor üste iki parça ayrıldı, ecmf haftalık verilerine göre kanunlara aykırı, tutuklusun gfs,

• Mgm her seferinde garanti olsun diye sıcaklıkları 2-3 derece fazla tutuyor. Aralık sonunda da kky diyordu ne oldu Trabzon merkezde kısa sürelide olsa etkili kar yağışı oldu. Günün çoğunluğunu yağmur kaplıyorsa o güne yağmur, kar ise kar ikonu koyuluyor. Perşembe akşam ve gece kıyılarda saf-sulu kar arası geçişler olacaktır. Trabzon'da 400 metre rakıma kadar şehirleşme mevcut. Sahilde oturan arkadaşlar varsa perşembe akşamı Erdoğdu'ya kadar çıksın 😃

• Gfs den mikrop bir güncelleme. Bu modeller psikolojik olarak insana kışı bitirir. Aralık sistemciğinden sonra 15 gündür sıcak yaz gibi havalar sonra gelen sistem - 8 olurmu olmaz mı kovalıyoruz. Bu ortamda insan çok umutlu olamıyor. Ocak sonlara kadar soğuk taraftayız. Sonra illaki sıcak tarafa geçeceğiz. Bahar gelir ozaman zatene. Zaman iyice daralıyor. Bir baba sistem almak gerek.

• Ben şuna da anlam veremiyorum. 6-7 gün öncesinde bize sokulan -11 -12 ler nerede? Gün yaklaştıkça -8 -9 a çıkıyor. Benim korkum 20 lerinden sonra gözüken -10 -12 ler günü geldiğinde -8 lerde kalması. Yağış konusunda sıkıntı çekmiyoruz çok şükür ama sıcaklık biraz daha düşük olsa içimiz daha rahat bekleyeceğiz. Ama nerde...

• Ben şuna da anlam veremiyorum. 6-7 gün öncesinde bize sokulan -11 -12 ler nerede? Gün yaklaştıkça -8 -9 a çıkıyor. Benim korkum 20 lerinden sonra gözüken -10 -12 ler günü geldiğinde -8 lerde kalması. Yağış konusunda sıkıntı çekmiyoruz çok şükür ama sıcaklık biraz daha düşük olsa içimiz daha rahat bekleyeceğiz. Ama nerde...

Hocam 20 sinden sonraki gelecek sistem Sibirya yüksek basınçlı olacak gibi o yüzden -8 olması bana göre imkansız ve nao ve ao güzel gözüküyor bakalım neler olacak vade uzun veriler olumlu ve bizim bölgemiz adına güzel görüntüler var 🤲🖤

• Yeter hocam soğuk denizi soğuttu aralık toprak ta soğuk bana göre birikim olcaktır

Umarım İnşallah 🙏🏾 bu konuda daha bilgili ve tecrübeli hocalarımızdan sistem netleştiği zaman detaylı bilgileri merakla bekliyoruz

• Hocam 20 sinden sonraki gelecek sistem Sibirya yüksek basınçlı olacak gibi o yüzden -8 olması bana göre imkansız ve nao ve ao güzel gözüküyor bakalım neler olacak vade uzun veriler olumlu ve bizim bölgemiz adına güzel görüntüler var 🤲🖤

İnşallah 🤲

• Samsun için rakım sistemi hayırlı olsun 12 ocak çarşamba gecesi 300 Rakım üstünde başlayacak olan yoğun kar 300 rakım üstüne 10-15 Cm kadar birikimler yapacaktır beklentilerim haritada var sabah saatlerine doğru merkezde ise sadece görsel kar yağışı bekliyorum sonrasında ise yağış etkisini yitirecektir.

forum.havaforum.com/attachment/129968/

Yağışın çok iyi oldugu zamanda soğuma iyi değil soğuma iyi olduğunda yağış iyi değil iyi gibi geldi bana samsun adına

• Samsun için rakım sistemi hayırlı olsun 12 ocak çarşamba gecesi 300 Rakım üstünde başlayacak olan yoğun kar 300 rakım üstüne 10-15 Cm kadar birikimler yapacaktır beklentilerim haritada var sabah saatlerine doğru merkezde ise sadece görsel kar yağışı bekliyorum sonrasında ise yağış etkisini yitirecektir.

forum.havaforum.com/attachment/129968/

Sahsi tahminimce baya hatalı bir tahmin perşembe gunu sabaha karşı 3 850hpa da -10 girişi vae benim tahminimce merkez prşmbe sabahına örtüyle uyanır yağış devam eddikçe üzerine ekler

• Bişe diyimmi arkasından gelecek olan sistem hala değişime açık hocalarımız daha iyi bilir ama sürprizlere açık hala 🖤🤲 temkinli davranın kar yagacakmi evet yagcak ancak sürprizlerle beraber Karadeniz sürprizlere bayılır ☺️😁

• Dek denen nimet gibi birşey var elimizde rabbim sağolsun dek olmasa acaba ne yapacaktık öyle cephe vurup gidecekti dek nimet bize 🥰😍 bı vurdumu 15cm kar bile yaptığı oluyor 🌨️