Orta Karadeniz Raporlar-Yorumlar

• Arkadaş ne gömmüşsünüz Samsun’u dün yav ^^ Samsundayken böyle diyorsunuz da başka şehirde uzun süreli kalınca anlarsınız Samsun’un değerini (sadece meteorolojiyle ilgili değil) :)--

• Arkadaş ne gömmüşsünüz Samsun’u dün yav ^^ Samsundayken böyle diyorsunuz da başka şehirde uzun süreli kalınca anlarsınız Samsun’un değerini (sadece meteorolojiyle ilgili değil) :)--

5 yıl İstanbul'da kaldım gram özlemedim buralı değilim zaten ama hayatım burada geçiyor o yüzden daha çok sinir oluyorum :D

• Samsun 2017 yılında temmuz ve ağustos ayında toplam 15 kg gibi bir yağış alırken 2020'de şu ana kadar aynı aylarda 10-11 kg almış görünüyor bakalım yağışsız geçmeye devam edip rekoru yeniden kıracak mıyız yazık gerçekten tersten hesaplama yapıyoruz iyice suyu çıktı bu işin iklim değişikliği hiç yaramadı buralara.

• Biraz eskilerden / 22 Aralık 2016

Güzel bir sıcak cephe kar yağısıydı, rakımca yüksek yerler için neredeyse her sene görülen bir olay sıcak cepheden kar ancak rakımı düşük yerler için oldukça nadirdir, hiç beklemiyordum şahsen sabah bir kalktım lapa lapa kar yağıyordu, eskilere geri dönmüş gibi hissettim.Çocukken kar yağacağını bilmeden yatar sabah uyanınca o beyazlığı görünce baya mutlu olurduk.Bu sıcak cephe sistemide beni baya mutlu etmişti.

Sıcak cepheden kar yağmasının nedeni büyük ihtimalle öncesinde sürekli Kafkaslara kaçan ve bize gelen kırıntı soğuklarla ile yer seviyesinin baya soğumuş olmasıydı günlerce.2016 aralık efsane olabilirdi o kaçanlar ile.Bakmayın 850hpa'daki soğumaya z500 baya kötüydü hepsinde.

10 metrede (merkez) şu 850hpa ile bunlar yaşanmıştı.Baya yoğun yağdı bir ara hatta, yanı başımız Alaçam +4 dereceydi Samsun +6 filandı bizde ise lapa lapa kar yağıp tutmuştu saatlerce 0 derecede kalıp, işin garip yani yağış yağmurada da dönmeden kesilmişti.1 günlük ömrü olmuştu örtünün.

koWVpR.jpg

M54fra.jpg

hIcp8H.jpg

• 2016 aralık baya soğuk geçmişti hatırlıyorum. Özellikle 13-17 aralık sistemlerinde hafif örtü olmuştu

• Mübarek hava serinleyecek diyoruz günlerdir serinlemenin s'si yok yağmur bekleniyor güya hiç yağmur havası da göremiyorum gerçe alıştık zaten yağmamasına.