Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Az kaldı az 2-3 aya kurtulacağım inşallah bu şehirden.

• Vay be bugünde boş geçecek gibi duruyor yağışsız rüzgarla idare ediyoruz denizde de adam gibi kütle yok icon 11 i için bozmuş of of samsunum be

Kardeşim Samsun'un altın kuralını asla unutma. Rüzgar esiyorsa yağmur yağmaz tecrübeyle sabittir %90 tahminlerimi buna göre yapıyorum desem yalan olmaz.

• Bu arada sistem beklenenden daha doğulu geldi Orta Karadeniz'in tamamı boş geçti yerel yağışlar dışında Ordu bile yararlanamadı kütleler Giresun'dan itibaren etkili oluyor tipik Doğu Karadeniz sistemi oldu yarın şartlar biraz daha iyi duruyor yağış alırız diye düşünüyorum.

• Ve icon bum olur bize yağışsız günler devam kuraklık hiç iyi olmayacak termede bile nenem kurudu buralar yağmur lazım acilen diyor etkili bir yağış yok gibi şimdilik

• 2017'nin kopyasını yaşıyoruz şu ana kadar yaz böyle geçiyor önümüzdeki günlerde yağış ihtimali devam ediyor yine de ben hemen umudumu kesmeyeceğim.

• Samsun çok enteresan bir konumda bunu bir gün havadelisi ozan beyle birebir konuşmuştum kendisi samsunda ikamet ederken bana verdigi verileri eski bilgisayarim çoktugu icin kaybettim.orada butun bilimsel verileri ile anlatmisti.sunu söyliyebilirim eskiden bu sehre cok daha fazla kar ve yagmur yagardi ben onu bilirim incesudaki yazligimizda her yaz en az 5 6 kuvvetli oraj gorurdum bu kuresel iklim degisimi samsuna yaramadi eskiden bu kadar degildi.Gelen sistemlerin kar yapan zaten 5 te 1 i bize yagis birakiyor eskifen guneyden oraj yapacak konvektif aktivite oluyordu simdi o da yok ben çozemiyorum suan icin.

• Samsun çok enteresan bir konumda bunu bir gün havadelisi ozan beyle birebir konuşmuştum kendisi samsunda ikamet ederken bana verdigi verileri eski bilgisayarim çoktugu icin kaybettim.orada butun bilimsel verileri ile anlatmisti.sunu söyliyebilirim eskiden bu sehre cok daha fazla kar ve yagmur yagardi ben onu bilirim incesudaki yazligimizda her yaz en az 5 6 kuvvetli oraj gorurdum bu kuresel iklim degisimi samsuna yaramadi eskiden bu kadar degildi.Gelen sistemlerin kar yapan zaten 5 te 1 i bize yagis birakiyor eskifen guneyden oraj yapacak konvektif aktivite oluyordu simdi o da yok ben çozemiyorum suan icin.

Diğer 3 mevsimdeki yağışlar arttı yaz yağışları azaldı Iskandinavya yazın yandıkça bize İzlanda sistemi pompalıyor o sistemler de Balkanlardan geliyor Balkan sistemleri de bizi pas geçiyor. Ancak bu sistem birçok şehirde patladı Samsun'a özel bir durum yok.

• Havalar 10-15 gün bulutlu geçer araada yağmur yağar her yıl bu zamanlar böyledir şu an Samsun merkezde yağmur çiseliyor.

Ben buna doğu bulutları diyorum. Deniz ısındıktan sonra yeterli soğuk havanın olmadığı günlerde Doğu Karadeniz açıklarında gezici alçak basınçlar oluyor. Ancak yeterince derin olmadıkları için bol bol bulut pompalıyorlar Samsun'a da bu bulutlar genelde doğulu yönlerden geliyor. Alçak basıncın derinliğini arttığı bazı zamanlarda sürpriz yağışlar gerçekleşiyor. Ortalama 10-15 gün süren bu süreçte genellikle bulutlu olsa da güneşte göreceğiz.

Einmal editiert, zuletzt von Gréy ()