Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Niye artıyor ki abi?

Tek başına kötü ekonomi yönetimi sebeb değil.

Bir çok parametre var.

Son günlerde ki en önemli argüman ,küresel ekonomiye darbe vuran pandemi.

Buna bağlı tüm ülkelerde ki enflasyon artışları ve beklentisi oluşan faiz arttırımları.

Tüm ülkeler için zor bir süreç ama bizim gibi ihracatı ,ithalata bağlı ülkeler için daha zor.

Çok uzağa gitmeye gerek yok.

2021 in nisan mayıs aylarında piyasaya tl sürüldü , karşılıklıksız olarak. Ve bunun üstüne her şey süpermiş gibi faiz indirimi yapıldı.

Bu durum bile tek başına enflasyon ve tl nin değer kaybı demek.

Dolarında şuçu yok yani.

Yani bugüne bir anda gelmedik.

• Dış minnakların oyunu emri vermişler türkiye çok konuşuyor yapın 15 doları geçin demişler :/

Ortama güven aşılamazsan dolar aniden 100 bile olur. Kritik sınır,eşik 10 tl idi. Ondan sonrası artık çok seri artış olacak. Arjantin örneği var işte. 10'u kırdıktan sonra 20'ye çok çabuk ulaştı sonrası 40-60 derken 100 oldu. Allah sonumuzu hayırlı eylesin.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Gazetecilere yazıklar olsun korkaklar ödelekler

Alım gücü neden düştü diye soramıyorlar yazık sorsan ne olacak

En fazla Silivri’de 2-3 sene yatarsın 😄

• Dış minnakların oyunu emri vermişler türkiye çok konuşuyor yapın 15 doları geçin demişler :/

Ortama güven aşılamazsan dolar aniden 100 bile olur. Kritik sınır,eşik 10 tl idi. Ondan sonrası artık çok seri artış olacak. Arjantin örneği var işte. 10'u kırdıktan sonra 20'ye çok çabuk ulaştı sonrası 40-60 derken 100 oldu. Allah sonumuzu hayırlı eylesin.

Bu kadar da karamsar olmayın.

Japonya -türkiye , kore-türkiye eşleşmeleri ne kadar yanlış ise arjantin-türkiye eşleşmesi de yanlış.

Biz aracı da olsak üreticiyiz ,sanayimiz var.

Bizde üretici ve tüketiciden alınan fahiş vergiler bile artık kanıksanmış durumda . Bu da devlet için gelir kapısı.

Yapılması gereken tasarruf ve iyi ekonomi yönetimi.

Yani arjantin ,venezuella olmayız.

• Yanılıyorsun dostum. bu şekilde devam ederse sonumuz Venuzuella yada Arjantin.

• Bir aralar damat her konuştuğunda Dolar yükseliyordu şimdi de Başkan konuşunca yükseliyor biri istifa etti(pardon görevinden affını talep etti) diğeri de yakındır ama koltuk tatlıdır kök saldın mı kalkamıyorlar. Ayrıca Berat Albayrak'ın ekonomi planı var her şeyi değiştirecek milli ekonomimiz olacak dediği şeyi de şu an uyguluyoruz zaten o gitti ama fikirleri devam ediyor benim anladığım bu neyse iyi geceler herkese artık uyku tutarsa...

• Japonya-Türkiye eşleşmesi ile Arjantin-Türkiye eşleşmesinin alakası yok hocam. Benim verdiğim örnek 10'un psikolojik bir eşik,sınır olmasının. 10'a kadar belli bir hızda ilerliyor 10'dan sonrası öyle olmuyor. Sen o psikolojik eşiği,sınırı aşıyorsun. 5 Dolardan 10 dolara gelmesi 5 sene aldıysa 10 dolardan 14 doları görmesi 2 ayı alıp,almadı şurada kısa bir örnek. Arjantin kadar 100 dolar olur vs diye iddia etmiyorum yaşadıklarını söylüyorum. Bu şekilde gittiği sürece türkiye'nin kuru her zaman artmaya devam edecek. Yapılması gereken tasarruf ve iyi ekonomi yönetimi diyorsun iyi güzel de yapan,eden yok. Bu şekilde olduğu sürece türkiye'nin 20 ve üstünü görmesi hayal değil acı ama gerçek.

• Japonya-Türkiye eşleşmesi ile Arjantin-Türkiye eşleşmesinin alakası yok hocam. Benim verdiğim örnek 10'un psikolojik bir eşik,sınır olmasının. 10'a kadar belli bir hızda ilerliyor 10'dan sonrası öyle olmuyor. Sen o psikolojik eşiği,sınırı aşıyorsun. 5 Dolardan 10 dolara gelmesi 5 sene aldıysa 10 dolardan 14 doları görmesi 2 ayı alıp,almadı şurada kısa bir örnek. Arjantin kadar 100 dolar olur vs diye iddia etmiyorum yaşadıklarını söylüyorum. Bu şekilde gittiği sürece türkiye'nin kuru her zaman artmaya devam edecek. Yapılması gereken tasarruf ve iyi ekonomi yönetimi diyorsun iyi güzel de yapan,eden yok. Bu şekilde olduğu sürece türkiye'nin 20 ve üstünü görmesi hayal değil acı ama gerçek.

Ekonomi yönetimimizden ,taraflı tarafsız kimse memnun değil.

Ben de memnun değilim. Bu şekilde devam eder ise ,sonuçların ne kadar kötü olabileceği aşikar.

Demek istediğim doların yükselişinin örnek verilen ülkeler gibi olmayacağı veya o kadar hızlı olmayacağı.

Çünkü biz her ne kadar ithalatçı ülke olsak da , cari açığımız olsa da, sanayimiz ve ihracatımız var. Örnek verilen ülkelerden daha fazla.

Şimdi yapılmayan , yapılamayan doğrular belki de 2023 den sonra yapılabilir umudum var. En azından umut etmek istiyorum.

• Venezuela dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkesi ama halkı sefaletten kırılıyor. Ekonomisi batık . Alım gücü sıfır .

Körfez ülkeleri de petrol zengini ama sefalet bu ülkelere uğramamış maşallah .

Şimdi Venezuela ve Körfez ülkelerinin ekonomilerini kıyaslayın lütfen . Eşit şartlara sahip bu ülkelerin ekonomileri neden bu kadar farklı durumda ?

Körfez ülkeleri demir yumrukla yönetiliyor . Ülkemize sürekli demokrasi vurgusu yapan batılı ülkeler neden krallıkla yönetilen körfez ülkelerine ses çıkartmıyor.

Şu an da mevcut hükumet ekonomi dalında yanlışlar yapıyor evet bunu kimse inkar edemez. Venezuela da Maduro ve Chavez için diktatör yakıştırması yapan ABD ve avaneleri Arap krallarına ses etmiyor. Venezuela batarken Arap ülkelerine bir şey olmuyor. Ortada hiç bir sebep yokken bu denli kur artışı normal değil bunu herkes biliyor. Bana sordunuz ya kur neden artıyor diye . Cevabını da herkes biliyor. Demirtaşı serbest bırak Kavalayı serbest bırak kısaca Batının dediğini yap bak nasıl düşüyor kur. Benle ister dalga geçin ister kale alın ister almayın . Eğer batnın ve emperyal düzenin tasmalı köpekliğini yaparsanız Arap kralları gibi şatafat içinde yaşarsınız . Yok eğer Chavez ve Maduro gibi Batıya baş kaldırır bu sömürü düzenine isyan ederseniz sizi can damarınızdan ekonominizden vururlar.

Rahmetli Erbakan hocanın dediği gibi Tankla tüfekle saldıramazlar ama ekonomi ile saldırırlar. Çünkü bizim yumuşak karnımız Ekonomi.

Bu milletin cebinde ki paraya kursağında ki lokmaya dokundun mu yanarsın

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• manasbalasy Alakası yok hocam alakası yok. Kavala bırak demirtaş bırak 13 ise 10 düşer sonra gene çıkar. Hukuk,adalet,güven,yatırım,bol ihracat olmadığı sürece değişen hiçbir şey olmaz. Senin problemin ekonomik bir programının olmaması,ona uymaman. Bu zamana kadar hep dışa bağlı yaşaman,hep ithal etmen. Senin dediğin olay 1 düşürür 2 düşürür. He sağlam ekonomin olsa ne kavala ne demirtaş hiçbir şey etkilemez. Rahip brunson olayı var işte senin ekonomin iyi olsa o kur yükselmez. Senin problemin ekonomik programının olmaması,tl'nin her geçen güç değer kaybetmesi,üretimin yetersiz olup dışa bağlı alımın çok olması. Çok basit denklemler.

İran örneği var. Yıllardır abd ambargosu altında yaşıyorlar. Kimseye eyvallah çektikleri de yok ama üretim olduğu için diğer ülkeler kadar etkilenmiyor. Senin ülken güçlü olduktan sonra diğer ülkelerin yaptıkları şeyler 1 etkiler 2 etkiler. Bu kadar büyük çaplı,denli etkilemez. İşi dış kuvvetlere atıp,kıyırmak en kolayı.

• Bence Yılın Yorumu Olmalı Bu Açıklaman. Uyanık ve Kafası Çalışan Birisin Bence. :thumbup: