İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • forum.havaforum.com/attachment/119048/uludagla merkezin sicaklik farkina bakın merkez 0.3 derece bu ayazin bir ismi vardi soyleyebilecek varmi ? Burasi aktif diye buraya attim

Isınan (sıcak) hava hafif olduğu için yükselir ve sıcak hava yükseldikçe soğur. Fakat bazen bu olay normal seyrinin dışına çıkar ve sıcak hava yükselirken belirli bir yükseklikte kendinden daha sıcak bir hava kütlesi ile karşılaşır. Bu olaya sıcaklık terselmesi veya enverziyon denir.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Son 1600 yılın en düşük seviyesinde ölçülmüş Gulf Stream. Katılıyorum hocam, geçen senelere nazaran İzlanda bu sene daha az aktif. Bunun da kış için olumlu etkileri olacaktır diye düşünüyorum. Özellikle Avrupa'nın doğusunda ve ülkemizde bu kış sert geçebilir.

forum.havaforum.com/attachment/119028/

Biz konuşuyoruz ama millet boş konuşuyoruz sanıyor. 1600 yıl büyük bir rekor.

• Son 1600 yılın en düşük seviyesinde ölçülmüş Gulf Stream. Katılıyorum hocam, geçen senelere nazaran İzlanda bu sene daha az aktif. Bunun da kış için olumlu etkileri olacaktır diye düşünüyorum. Özellikle Avrupa'nın doğusunda ve ülkemizde bu kış sert geçebilir.

forum.havaforum.com/attachment/119028/

forum.havaforum.com/attachment/119058/

Pozitif endeksle de bağlantısı var.Kış ikinci yarısı biraz daha farklı olabilir.

• Yüksek basınçtan bir an önce kurtulmamız ve alçak basınç sistemlerinin yerini almasını bekleyeceğiz.

Buda sanırım 20 kasımdan sonra gerçekleşecek gibi ama önce yağış yağışa çok ihtiyacımız var.

Bu kış farklı geçecek sanırım yoksa kuraklık ülkeyi çok fena vuracak.

..

• Hocam lütfen yanlış anlamayın 🙏

Ama hep bütün kış aynı geçiyor 13-14 gün sonra için bir sistem görülüyor vade yaklaştıkça kuş oluyor sonra 1 hafta sonra bir sistem daha gözüküyor herkes ona odaklanıyor vade yaklaştıkça o da kuş oluyor genelde hep böyle kışı bitiyoruz herkesin böyle takip edip sanki bir önceki sistemde vadeden dolayı yanılgı ya girmemiş gibi önündeki sistemde yine vade uzunluğunana aldırmadan sistem geliyor vb deniliyor garip biraz

• Hocam lütfen yanlış anlamayın 🙏

Ama hep bütün kış aynı geçiyor 13-14 gün sonra için bir sistem görülüyor vade yaklaştıkça kuş oluyor sonra 1 hafta sonra bir sistem daha gözüküyor herkes ona odaklanıyor vade yaklaştıkça o da kuş oluyor genelde hep böyle kışı bitiyoruz herkesin böyle takip edip sanki bir önceki sistemde vadeden dolayı yanılgı ya girmemiş gibi önündeki sistemde yine vade uzunluğunana aldırmadan sistem geliyor vb deniliyor garip biraz

7/10 gün üstündeki çıkan veriler için zaten beklentiye girmemek lazım. Uzun vadede daha çok olaya anafikir açısından bakmak daha iyi olur. Yani şu şekilde bir örnek verilebilir. X tarihte bir sistem ihtimali mevcut güney enlemlere, İtalya mı? ülkemize mi? Kafkaslar mı? Nereye inceğinin takibini yapıyoruz. Bir bakmışsın tüm modeller sistemi son 3-4 gün kalaya kadar ülkemize indiriyor. Son anda bir değişiklik yapıp İtalya ya veya başka bir yere indirdikleri oluyor. Ki bunu çok yaşadık sinirlenmemek elde değil. Meteoroloji maalesef ki çok değişken bir bilim dalı. Bu yüzden her mesajımın altına "atmosfer kaotiktir" yazıyorum genelde. İklim değişikliğinin sonucu olarak modellerin sistemleri çözmesi dahada zorlaşıyor. Bundan belkide 25/30 yıl içinde kıyılar için kar hayal olacak. Hayırlısı olsun hakkımızda.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Bunyamin surmeli pazartesi aksami icin istanbula yağmur var demişti o bile tutmadı

Varin siz düsünün orta uzun vadedeki yagiş tahminlerin tutarlılığını o derece degişken

• Arkadaşlar benim bir sorum olacak bu modeller neden bu kadar tutarsız tamam atmosfer kaotik ama bu kadar tutarsızlık bana garip geliyor.Son olarak Kasım kurakmı olacak sizin düşünceniz nedir