Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • biraz iddalı olacak ama Aralık 14 ila 22 si arası kuvvetli bir sistem beklentim var sistemin şuan tam nereden geleceğini kestirmek zor vade biraz daha yaklaşsın buradan paylaşırız.ekim ayındada dediğimiz gibi 15-30 kasım ve 15-30 aralık soğuk sektör tahminim şuanlık iyi gidiyor bakalım hayırlısı neyse o olsun diyelim ve takibe devam edelim😊

• biraz iddalı olacak ama Aralık 14 ila 22 si arası kuvvetli bir sistem beklentim var sistemin şuan tam nereden geleceğini kestirmek zor vade biraz daha yaklaşsın buradan paylaşırız.ekim ayındada dediğimiz gibi 15-30 kasım ve 15-30 aralık soğuk sektör tahminim şuanlık iyi gidiyor bakalım hayırlısı neyse o olsun diyelim ve takibe devam edelim😊

16-17-18. Sistem tarihi bu hocam. Fakat maalesef kötü bir haberim var. 2018 i hatırlarsınız. Benzer bir Almanya İngiltere tehlikesi var bu sistemde. Çünkü skandi çok kuzeyde konumlanacak ve güney koluyla soğuğu batıya süpürecek gibi görünüyor. İnşallah bu senaryo gerçekleşmez.

İhtimallere gelince orta-kuzey Avrupa %70, Türkiye %30.

• 16-17-18. Sistem tarihi bu hocam. Fakat maalesef kötü bir haberim var. 2018 i hatırlarsınız. Benzer bir Almanya İngiltere tehlikesi var bu sistemde. Çünkü skandi çok kuzeyde konumlanacak ve güney koluyla soğuğu batıya süpürecek gibi görünüyor. İnşallah bu senaryo gerçekleşmez.

İhtimallere gelince orta-kuzey Avrupa %70, Türkiye %30.

evet dediğin o ihtimalde var tayfun fakat benbu senaryonun gerçekleşeceğine pek ihtimal vermiyorum eski tecrübelerime dayanaraktan.keza eskiden yoktan var ettiğimiz sistemler çok oldu 😊 herkes ümidi kesmişken birden ortaya çıkıverdi rabbimden ümit asla kesilmez.zaten ümidi kesseydik biz burda olmazdık.

• White Tiger28 hocam, vazgeçer miyim beni bilirsin, analizlerimden %90 aynı tarih çıkıyorsa son 72 ye kadar o sistemden vazgeçmem. 16 Kasım hala çok önemli. Ecmwf yi beğendim. Aslan payı İtalya ya gitsede hem devamı bize yarar, hemde bu sinoptik küçük oynamalarla direkt bize de gelebilir.forum.havaforum.com/attachment/118601/

bu sistem dönüm noktası kırılma noktası gibi bişey olur uzun zamandır kasım aylarının nasıl geçtiği hepimiz biliyoruz keza Aralık ayıda öyle eskiden çocukluk zamanlarımızda kasım ayında sahillere 10-15 cm kar yağdığını biliyorum eskiden ocak aylarında aralıksız 3gün 4gün kar yağdığını gördü bu gözler okullar tatil oldumu enaz 10 gün 15 gün açılmazdı elektirikler bazen 1 hafta bazen 2 haftada zor gelirdi.bazen evlerin su sayaçları donar bazende su boruları patlardı soğuktan pencerelerdeki o buzları hiç unutmam parmaklarımla camlara resim yapardım buzdan😊😊 ahh ahh nerde o eski kışlar heygidi günler hey çocukluk günlerimiz çok güzeldi be tayfun lakin o günler artık mazide kaldı yanlızca hatıralarda ve hafızalarda😔😔

• Burda bana pek laf düşmez ancak potansiyelli bir kış bizi bekliyor gibi efsane mi oluruz kestane mi onu da zaman gösterir :)

• Ecmwf Marmara'da sahillere bile kar verdi. Küçük detaylar ülke sistemi yapar ve blokajlı bir sistem olur. Tabi ki bu güncellemeye de şüpheci yaklaşacağız çünkü güçlü bir orta Avrupa tehlikesi var sistemin hala.

Ama bize gelirse Samsun'a kadar sahillerde bile kky yapabilecek gücü var.

Ayrıca gelirse bu sistem kadar kısa olmaz, en kötü 3 gün.

• Balkan sistemlerinde nedense Samsun'da kar yağar gibi bir yanlış algı var. Bunun sebebi muhtemelen 17 Şubat 2015 travması o zaman Samsun'a kar yağmıştı ama sonradan yağmura dönüp hepsini eritti :) Balkan sistemleri genel olarak Sinop'a bile yaramıyor ama geçen seneki gibi bazen Giresun'a kadar etkili olabiliyor. Bu tamamen soğuğun gücü ve alçak basıncın hareketiyle alakalı bir durum açıklık getirmek istedim.

• Orta vadedeki sisteme için çok erken bir doğuluyor bir batılıyor, 10 kasımda ortalama -5lere dayanmış.

Bu arada Balkan merkezli olupta en iyi kar yağan sistem sanırım 9 ocak 2017, önceki gün 20-25 derecelerde bir hava vardı gecesine -1 derece ve 20cm kar yağmıştı 10 saate Bafra Merkezde.

• Balkan sistemlerinde nedense Samsun'da kar yağar gibi bir yanlış algı var. Bunun sebebi muhtemelen 17 Şubat 2015 travması o zaman Samsun'a kar yağmıştı ama sonradan yağmura dönüp hepsini eritti :) Balkan sistemleri genel olarak Sinop'a bile yaramıyor ama geçen seneki gibi bazen Giresun'a kadar etkili olabiliyor. Bu tamamen soğuğun gücü ve alçak basıncın hareketiyle alakalı bir durum açıklık getirmek istedim.

Samsun'a kadar derken, Samsun hariç anlamında o ifadeyi kullandım :)

Yoksa Samsun'un batılı rüzgarlarda şöhretini duymayan kalmadı hocam. Şu an beklenen en iyi senaryo bu ve maalesef orta ve doğu Karadeniz'e yaramaz bu sinoptik. Yani düşük rakımlara. Velakin bu ayda bu sertlikte sistem ihtimali olduktan sonra nereye yararsa yarasın, çünkü ilerleyen dönemlerde mutlaka bize avantajı olacaktır.

Birde bu şekilde gelişen sistemlerde sahiller sorun yaşar ama iç kesimler için kar örtüsü adına bulunmaz nimet.

• Samsun'a kadar derken, Samsun hariç anlamında o ifadeyi kullandım :)

Yoksa Samsun'un batılı rüzgarlarda şöhretini duymayan kalmadı hocam. Şu an beklenen en iyi senaryo bu ve maalesef orta ve doğu Karadeniz'e yaramaz bu sinoptik. Yani düşük rakımlara. Velakin bu ayda bu sertlikte sistem ihtimali olduktan sonra nereye yararsa yarasın, çünkü ilerleyen dönemlerde mutlaka bize avantajı olacaktır.

Birde bu şekilde gelişen sistemlerde sahiller sorun yaşar ama iç kesimler için kar örtüsü adına bulunmaz nimet.

hocam sahiller için tahmininiz varmıdır?

• hocam sahiller için tahmininiz varmıdır?

Daha çok erken Perşembe cuma belli olmaya başlar. Şu an için sahiller adına bir beklentim yok, daha önce bu konuda fikrimi söylemiştim, 10 sistemi kar rakımını 600 rakıma indirir, muhtemel 16 sistemi 300 e. Aysonu ya da Aralık başı gibi bir sistem ihtimali daha var, onda sahiller için bir umut olabilir

• Trabzon Artvin ve Rize değerlendirmelerinizi de bekliyoruz sistem buralarda kky yapar mı özellikle sahiller adına düşünceleriniz nedir sistem erir mi? Cahilliklerim için özür dilerim ama insan merakı işte merak ede ede ben de bir şeyler öğrenmeye çalışacağım. Teşekkür ederim :)

[Resim: TqKGBKH.gif] 2022 Mart [Resim: TqKGBKH.gif]

[Resim: TqKGBKH.gif] 2020 Şubat [Resim: TqKGBKH.gif]