Veri Paylaşım ve Değerlendirme Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Modelleri aşta da gel kurbanın olam kurtar beni bu sevdalardan :S

Uzun vade tahminlerinde modeller beni çekiyor bende onları kopamıyorum onlardan bazende orta vadede istediğimi göremeyince bianda takla atıp kötü tarafa geçebiliyorum aynı 22-23 sistemindeki gibi ^^ Çok fazla detay araştırırsak işin içinden çıkamayız kaybolur gideriz abi sen varsın işte. Patlat tahminini arkandan devasa bi ordu gibi yürüyelim. :)

• Uzun vade tahminlerinde modeller beni çekiyor bende onları kopamıyorum onlardan bazende orta vadede istediğimi göremeyince bianda takla atıp kötü tarafa geçebiliyorum aynı 22-23 sistemindeki gibi ^^ Çok fazla detay araştırırsak işin içinden çıkamayız kaybolur gideriz abi sen varsın işte. Patlat tahminini arkandan devasa bi ordu gibi yürüyelim. :)

Sinoptiğine kadar atıyorum. Daha da benden birşey beklemeyin ;)

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• @4 Şubat üstaddan öğrendiğim önemli şeylerden biri nefret ettiğimiz UB nın vorteksi dürte dürte yaralayıp ilerleyen dönemde bize yarar hale getirmesidir. Hele hele de batıya hareket etmeye ya da kuzeydoğu güneybatı hattına yatmaya kalkarsa varya :gun_bandana:

Dinleyin üstadı, Kasım biter işler değişir rk223_kgigf-12351

• @4 Şubat üstaddan öğrendiğim önemli şeylerden biri nefret ettiğimiz UB nın vorteksi dürte dürte yaralayıp ilerleyen dönemde bize yarar hale getirmesidir. Hele hele de batıya hareket etmeye ya da kuzeydoğu güneybatı hattına yatmaya kalkarsa varya :gun_bandana:

Dinleyin üstadı, Kasım biter işler değişir rk223_kgigf-12351

Hocam doğru diyon da bu durumda en yağışlı olması gereken aylarımız heba oluyor karadeniz, marmara hariç ülke kırılacak susuzluktan

Avrupa kıtasına dalan izlanda ableri yunanistana kadar geliyor o taraftan bu tarafa geçemiyor.

• Hocam doğru diyon da bu durumda en yağışlı olması gereken aylarımız heba oluyor karadeniz, marmara hariç ülke kırılacak susuzluktan

Avrupa kıtasına dalan izlanda ableri yunanistana kadar geliyor o taraftan bu tarafa geçemiyor.

Evet buda bariz bir dezavantajı. Fakat uzun süre kalıcı olacağını sanmıyorum, tahminime göre ekim ilk haftası orta Akdeniz sistemi, ardından İzlanda kökenli Balkan sistemi alma ihtimalimiz var. Kuzeyde ub baskısı varken rex e yolaçıp uzun bir yağışlı periyotta olabilir. Bekleyip göreceğiz bakalım.

• Birde ülkenin yağış sıkıntısı olmayan bir köşesinde yaşayan biri olarak bazen kuraklığı es geçerek yaptığım yorumlar oluyor, o konuda özür dilerim herkesten. Mesela biz hala çamurdan yürüyemiyoruz hala ve salı yine yağışlı periyoda giriyoruz Karadeniz olarak, bu da ülkenin tezatlarından biri. Biz çamurdan rutubetten yağmurdan kırılırken ülkenin diğer yerleri kuraktan kıvranıyor.

• Ural Blokajı'ndan nefret etmeyen yoktur sanırım ama her sene kovaladığımız (benim kovalamayı sevmesem de heyecanlı olan) vortex bölünmesi ya da Stratosfer ısınmasını sağlayan temel destek.

Ancak eskiden bu kadar sık ısınma olmuyormuş yani Ural Bloğu bu kadar sert, İzlanda bu aktif değilmiş diye okumuştum bir yerde.

• Hocam doğru diyon da bu durumda en yağışlı olması gereken aylarımız heba oluyor karadeniz, marmara hariç ülke kırılacak susuzluktan

marmarada kurak bursa eylülde 7.5 kg yağış almış % 80 den fazla az gösteriyor aya göre. % 100 baraj suyundan % 53 e düştük yağmaya yağmaya. 23 eylülde bile az yağdı. ekmeği yiyen karadeniz

• marmarada kurak bursa eylülde 7.5 kg yağış almış % 80 den fazla az gösteriyor aya göre. % 100 baraj suyundan % 53 e düştük yağmaya yağmaya. 23 eylülde bile az yağdı. ekmeği yiyen karadeniz

Senin ege, akdeniz, iç anadolu, dogu anadolu ve güneydoğudaki durumdan haberin olsa emin ol çok şükür dersin. Meteorolojinin verilerine bakarsa 6 aylık,1 yıllık bahsettiğim durumu özetlemişler olağanüstü kuraklık veya şiddetli kuraklık yaşıyor o bölgeler.

Tabi yine de yağsın her yere yeteri kadar.

Einmal editiert, zuletzt von icenow123 ()

• Senin ege, akdeniz, iç anadolu, dogu anadolu ve güneydoğudaki durumdan haberin olsa emin ol çok şükür dersin. Meteorolojinin verilerine bakarsa 6 aylık,1 yıllık bahsettiğim durumu özetlemişler olağanüstü kuraklık veya şiddetli kuraklık yaşıyor o bölgeler.

Tabi yine de yağsın her yere yeteri kadar.

oraları daha kurak biliyorum benim demek istediğim şu marmarada oralar kadar kurak olmasada kurak gidiyor. bursanın eylül ayı yağış ortalaması 47. kg civarı 1981 2010 arası ortm veri. bu sene eylül ayı 7.5 kg aldık karadeniz hariç diğer bölgelerin büyük çoğunluğu facia durum vahim bakalım neler olucak