İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • yağışla soğuk hava yakalanbac oyuyor bizim marmara da genelde de böyle olur cok uzun yillar oncesi haric bodoslama direk karla başlayan bi yagis varmi tabi bu kiyilardan,sehir mermezleri icin gecerli yagis geliyor hemde cok ama soguk yok soguk gelmeye basliyor busefer yağış kaçıyor iste arada otrada bi buluşma oluyor 6 saatlik orda ne yağdıysa yağdı sulu kar mi gurabel mi yoksa yagmurmu yada hafif yerleri biraz beyazlaran kar mi

2017 de yanlış hatırlamıyorsam soğuktan yağmur suları donup kurumuştu ardından ful kar.. inanılmaz bir olaydı

• Ben modelleri kar icin takip ederim. Yagmur vs. Icin hic bakmam. Kolombiyada ya da brezilyada yasasaydim hic takip model takip etmezdim. Buradaki herkes boyle. Dogruya dogru egriye egri. Kar yagmazsa herkes uzulur.

Evinde ki musluklardan günlerce su akmadığını düşündün mü hiç kardeşim? Bence bunu düşünerek mutlu ol çünkü bu yağışlar olmasa dediğim şeyi yaşaman çok büyük olasılıkla gerçekleşecekti :)

• 2017 de yanlış hatırlamıyorsam soğuktan yağmur suları donup kurumuştu ardından ful kar.. inanılmaz bir olaydı

Ben hic hatirlamiyorum. Kar yagisindan sonra 1 hafta yagmur yagdi da eridi 1 metre kar. O kadar 5 gunde anca boyle erirdi. Yanlisiniz var donma yoktu. Asiri bir ayaz da yoktu. Yagis asiri fazlaydi.

• yağışla soğuk hava yakalanbac oyuyor bizim marmara da genelde de böyle olur cok uzun yillar oncesi haric bodoslama direk karla başlayan bi yagis varmi tabi bu kiyilardan,sehir mermezleri icin gecerli yagis geliyor hemde cok ama soguk yok soguk gelmeye basliyor busefer yağış kaçıyor iste arada otrada bi buluşma oluyor 6 saatlik orda ne yağdıysa yağdı sulu kar mi gurabel mi yoksa yagmurmu yada hafif yerleri biraz beyazlaran kar mi

Marmara da kar çok eskiden beri genellikle devam eden yağmurla başlardı inşaallah gene aynı olur :)

• Bu yağış miktarı gerçekten çok iyi, barajlardaki oranı %10-15 kadar arttırabilir sanki

keşke yağış 145 mm ya konumuma 45 düşşün 100 mm fazla hakkımı terkos barajı vs versem 245 mm oraya yağsa barajlara yağması daha önemli

• Ar

Arkadaşlar sormak istediğim şu burda soğuklar iniyor 15 ocakta fakat yağış az mı nedir kar yağışının burdaki durumu açıklayan olursa çok ama çok sevinirim

Burada soğuklar inmiyor. Soğuklar 850hPa denilen kısımdan takip edilebilir. Bu attığınız fotoğraf basınç haritası ve İstanbul'a sokulan kuvvetli bir alçak basınç var fakat soğuklar aynı derecede kuvvetli olmadığı için, yağışların büyük çoğunluğunu yağmur olarak alıyoruz.

• Ar

Arkadaşlar sormak istediğim şu burda soğuklar iniyor 15 ocakta fakat yağış az mı nedir kar yağışının burdaki durumu açıklayan olursa çok ama çok sevinirim

Rüzgar Karayel gibi yağış var Bölgene kar düşebilir, Bence heyecanla takibe devam etmen lazım :)

Einmal editiert, zuletzt von Ayaz Ata ()

• Burada soğuklar inmiyor. Soğuklar 850hPa denilen kısımdan takip edilebilir. Bu attığınız fotoğraf basınç haritası ve İstanbul'a sokulan kuvvetli bir alçak basınç var fakat soğuklar aynı derecede kuvvetli olmadığı için, yağışların büyük çoğunluğunu yağmur olarak alıyoruz.

Karayel etkin olduğunda 850 hpa -6 bile olsa kar yağabilir, yeter ki yağış olsun.

Einmal editiert, zuletzt von Ayaz Ata ()

• Burada soğuklar inmiyor. Soğuklar 850hPa denilen kısımdan takip edilebilir. Bu attığınız fotoğraf basınç haritası ve İstanbul'a sokulan kuvvetli bir alçak basınç var fakat soğuklar aynı derecede kuvvetli olmadığı için, yağışların büyük çoğunluğunu yağmur olarak alıyoruz.

Anladım ben o zaman sadece sizi takip edeyim çünkü hakikaten basınç haritası falan anlamıyorum tekrardan çok saol en iyisi takip etmek dediğiniz gibi